Ana Sayfa > Blog > Tahta Kurusu
Tahta Kurusu

Tahta Kurusu

Tahta Kurusu ısıran haşerelerden biridir. Latince İsmi Cimexlectularius L dir. Tahtakurusunun dş görünümü şekli oval, yassı ve açken ince bir yapıdadır. Tahta kuruları, 4 ya da 5 mm ebatında görünüm olarak elma çekirdeğini andıran bir yapıdadır. Tahtakurularının renkleri ise, kırmızımsı kahverengi renkli yavrularının rengi daha şeffafken yumurtaları beyazdır. Kan emdikten sonra daha irileşir ve renkleri daha kırmızıya döner.

Beslenmesi sadece kanla olduğu için asalak kan emici parazitlerdir. Soğuk hava şartlarında, bir seneye kadar beslenmeden hayatta kalabilirler. Gündüzleri dip bölgelerde dinlenen, geceleri, insanlar uyudukları sırada, aktif olarak ortaya çıkan canlılardır. Tahta kurusu türleri evlerde daha çok döşek araları, çarşaf, mobilya, süpürgeliklerin arası, elektrik priz içi ve resim çerçeveleri gibi kuytu yerlerde yuvalanırlar.

Duvar ve zeminlerdeki yarıklar ile çatlaklarda bulunurlar. Konaklama tesisleri olan otel ve benzeri yerlerde daha fazla tahta kurusu bulunmasının nedeni bavullarında ya da cüzdan, çanta gibi şahsi eşyalarında taşınarak odadan odaya geçebilmesi önemli yer tutar. Bu nedenle özellikle şehirler arası ve ülkeler arası seyahatlerin dönüşünde çok dikkatli olunmalıdır.

Tahta Kurusu Nasıl Ürer?

Dişi tahtakuruları, bir günde bir ile beş adet yumurta bırakabilir. Yaşamları süresince toplam 200 ile 500 civarında yumurta üretebilirler. Uygun oda ısısında ve yeterince besin kaynağı olduğu zaman 300 günden fazla yaşam sürdükleri bilinmektedir. Tahtakurusu istilasının belirtisi en başta ısırılma ve yataklarda kan lekesine benzer lekelerin görülmesidir. Evde tahta kurusu olduğuna dair birçok belirti olabilir.

Yetişkin tahtakurularının şekli ve ebadı, elma çekirdeğiyle aynı olduğu için kahverengi oval böcek görüyorsanız evde istila var demektir. İkinci belirti işareti ise, kabuk ve derileri kalıntılarıdır. Yavru tahta kuruları büyümeye başladıkça kabuklarını dökmeye başlar. Yatak ve yerlerde bu kabukların bulunması tahtakurularının evdeki varlığına delildir. Tahta kuruları, beslenmesini bitirince gizlenmek için yuvalarına geri döner ve topluca istirahate çekilir.

Sığındıkları kuytu bölgedeki yuvalarında, gözenekli yüzeylerde siyahtan kahverengiye doğru değişen, gözenekli olmayan yüzeylerde ise kahverengiden siyaha doğru değişen tahtakurusu dışkıları ile karşılaşılır. Ayrıca deri üzerinde görülen ısırıklar tahtakurularının beslenmek için ısırmasına en büyük işarettir. Ancak her ısırık tahta kurusu olduğuna kesin delil olmaz.

Tahtakurularının Özellikleri Nelerdir?

Cimicidae familyasına mensup, geceleri ortaya çıkan kanatsız ve sinsi böceklerdir. İnsan kanı ve diğer sıcakkanlı hayvanlardan kan emerek yaşam sürerler. Oval ve yassı şekilli olup, yetişkin oldukları zaman boyları 4 ile 5 mm ebatına ulaşır. Yatak tahtakurusu rengi kahverengimsi kızılla koyu kırmızı tonları arasındadır. Tahtakurularının kanatları bulunmaz. Kendisine büyük bir avantaj sağlayan sırttan karına doğru yassı ve ince bir yapıya sahip olduğu için kolay gizlenir.

Daha çok süpürgelik arkası, halı altları, gevşemiş duvar kağıdı arkası, çatlak, çivi delikleri ve tablolar gibi farklı yerlerde saklanırlar. Sadece fark edilmeleri zor bir böcek değildir. Aynı zamanda topluca yakın bölgelerde gizlenirler. Bu canlının türüne özgü, tuhaf, ama hoş olmayan yoğun olarak bulunduklarında rahatsız eden garip bir kokusu vardır.

Yataklarda ve çevredeki mobilyalarda daha fazla üremelerinin nedeni insanlara kan emme ihtiyacından dolayı yakın durmasından kaynaklanır. Buralarda tespit edilen dışkı izleri tahtakurusu varlığına işarettir. Tahtakurusu ısırıkları, deri üzerinde kırmızı kaşıntılı izler olarak görülür. Aşırı kaşınma benzeri alerjik reaksiyonlara neden olurlar. İnsanların hassasiyetine göre bu durum değişkendir.

Tahtakuruları En Fazla Nerelerde Görülür?

Dünyanı her bölgesinde eski dönemlerden beri bulunmaktadır. Değişik türleri olmasına olmasına karşın en fazla rastlanan cinsi olan bildiğimiz yatak tahtakurusu (Cimexlectularius)dur. En fazla insanların bulunduğu ortamlara kolaylıkla uyum sağlaması ile evlerin baş belası zararlıları haline gelirler. Bazı tahta kuruları ise kuşları ve yarasaları tercih eder. Ancak mecbur kaldıklarında hayatlarının devamını sağlamak için insanlardan kan emerek beslenirler.

Kuş yuvalarının bulunduğu evlerde ve özellikle çatılarda fazlaca karşılaşılan asalak kanla beslenen böcektir. Buralarda temizliğe azami dikkat edilmelidir. Tahta kuruları, seyahat yapan insanlar tarafından giysi, yatak, valiz, ve mobilyalarda daha fazla taşınır. Yatak yakınındaki küçük çatlaklarda ya da yorganlarda ve yatak örtülerinde tahta kurusunun varlığına kolaylıkla rastlayabilirsiniz.

Tahtakurularından nasıl kurtulunur? diyorsanız mücadelesi oldukça zordur. Tahtakuruları ofis, dükkan, otel, spor salonları ve diğer sayılamayacak kadar farlı işletme ve konutlarda üreyebilir. Bavul, kişisel eşyalarınız hatta sizin kıyafetinizin yaka arasında bile saklanabilirler. Kıyafet ve eşyalarınızla sizinle beraber gittiğiniz ev, apartman dairesi, villa ve iş yeri gibi her ortama taşınabilirler.

Tahta Kurusunu Nerelerde Aramalısınız?

Yüzeyler, yatak örtüsü, yatak etekleri benzeri yerlerde pas renginde noktaların olup olmadığını dikkatlice incelemelisiniz.

• Bazlar, yatak çerçevesi, yatak başı, süpürgelik ve mobilyalar en fazla gizlenecekleri yerlerdir. yatak tahta kurusunun saklanabileceği bütün yerleri kaldırıp dikkatlice kontrol etmelisiniz. Kanla beslenmek için geceleri ortaya çıkıp gündüzleri yatağın 1,5 metre çapı etraflarında yuvalanmış olma olasılıkları yüksektir.

• Seyahatten geldikten sonra valizinizi evde tutmayın. Bagaj rafına kaldırıp yatağın yakınından uzak tutmanız faydalıdır. Tahta kurusu genellikle yatak başı, resim çerçeveleri ve priz yuvaları gibi yerlerde hata aklınıza gelmeyecek küçük boşluklarda gizlenir.

• Seyahate çıkıp evinize döndükten sonra tüm kıyafetlerinizi dolaba yerleştirmeden kurutucuda en yüksek ısıda 15-20 dakika süreyle ısıya maruz bırakın.

• Tahtakurularına yaşamaları için elverişli şartları sağlayan evin dağınıklığı gibi sebepleri ortadan kaldırmalısınız.

• Yatak örtülerinizi, yastık kılıfını yıkanabilecekleri en yüksek sıcaklıkta mümkün olduğunca sık yıkamanız bu böcekleri önlemek için yardımcı olacaktır.

• Evinize ikinci el bir eşya almadan önce çok iyi düşünmelisiniz. Eve sokmadan mutlaka tahtakurusu taşıyıp taşımadıklarını kontrol ederek olası eve bulaşmayı erken tespitle ortadan kaldırmalısınız.

• Evlerinizi sık sık kontrol ederek dip köşe yerleri sıkça temizleyin. Özellikle yeni bir eve taşındıktan sonra, seyahatten dönünce, eve servis elemanı ya da misafir geldikten sonra tahta kurusu bulaşması daha fazla yşanır. Tahta kurusu neden olur? bildikten sonra erken müdahale ve çözüm arayışı daha kolay olacaktır.

Tahtakurusu Neye Benzer?

Tahta kurusu ısırığı sonrası özellikle çocuklarda vücutta kabarmalar ve tahrişler oluşur. Bu durum yaşanınca insanlar tedirgin olup neyin ısırdığını anlamaya çalışır. Genellikle tahta kurdu ve pireler ile karıştırılırlar. İsim benzerliği nedeni ile tahta kurtları, ısırıkları nedeni ile pireler ile sıkça karıştırılmaktadır. Isırıklardan tahtakurularını ayırt etmek, ilk bakışta hemen pek mümkün değildir.

Varlıklarını kanıtlayan izleri araştırmak sizi sonuca götürür. Tahtakurusu ile mücadele etmenin çok zor olması nedeniyle, arkalarında bıraktıkları izlere kadar birçok detayı bilmek ve ona göre tahta kurusu ilaçlama servisi istemek gerekir. İlk başta tahtakurusu neye benzer? tahtakurusu nasıl bir böcektir? soruları hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız evdeki zararlıyı tespit etmede önemlidir. Yetişkin tahtakuruları kahverengi görünümlü, 5 mm boyunda oval ve ince vücutludur.

Yassı yapıları ile gizlenme konusunda son derece usta yeteneğe sahiptir. Işıktan uzak durarak karanlık ortamlarda görülmesi kolaydır. Tahtakurusu yavrusu ortalama 1-2 mm ufak dikkatli incelenmeden çok zor fark edilebilir. Tahta kurusu ilacı alarak bireysel ilaçlama ile bu kan emici dirençli yapılı böcekleri yok etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu nedenle profesyonel mücadele şarttır.

Tahta Kurusunun Belirtileri Nelerdir?

Tahta kurusu uçar mı? Tahta kurusu yumurtası nasıldır? şeklinde çok sayıda soru yöneltilir. Tahta kurularının yumurtası ise bir toplu iğne başı kadar oldukça küçük olduğu için ilk bakışta hemen fark edilmesi imkansıza yakındır. Dip bölgelere bırakılan tahtakurusu yumurtaları genellikle birbirine yapışık şekilde oldukları için detaylı bir araştırma sonucu fark edilme olasılıkları daha fazladır. Tahtakurusu sesi insanlar tarafından duyulamayacağı için tahtakurusunun zararlarından korunmak için ilk anda fark ederek önlem almak daha zordur.

Sabahları uykudan uyandığınızda, kol, bacak, boyun, yüz bölgesi ile birlikte vücudunuzun belli bölgeleri kaşınıyor sa tahta kurusundan şüphelenmelisiniz. Belli bir sırayı takip eden kızarıklıklar ile kabarmalar varsa evinizde tahtakurusu olma ihtimali yüksektir. Tahtakurusu belirtilerini ortaya çıkaran izler belirli bir bölgede yoğunlaşıyorsa tahtakurusu tarafından ısırmaya maruz kaldığınız anlaşılabilir.

Vücudunuzun değişik yerlerinde tahtakurusu ısırığı varsa bu birkaç tahta kurusunun ısırdığına işarettir. Birkaç tahtakurusu ısırması evde yoğun istila olması anlamına gelir. Her böcek ısırığı tahtakurusu ısırığı demek olmayacağı için ısırılan bölgeleri dikkatlice incelemelisiniz. Tahta kuruları, ısırmadan önce bölgeyi uyuşturacak bir salgı bırakır. Deride bıraktıkları kızarıklık ile şişlik diğer böcek ısırıklarına oranla daha belirgindir.

Tahta Kurusu Isırmasının Yan Etkileri

Tahta kurularının ısırması sonrası acı hissetmeseniz bile ısırığın fazlalığına göre hafif ya da şiddetli kaşıntı ile alerjik belirtiler yaşanabilir. Yatak çarşafı üzerinde küçük kan damlalarının görülmesi geceleri tahtakurularının beslenmek için yatağınıza geldiğini sizi ısırarak kan emdiğini gösterir. Hızlı üreme potansiyelleri yüzünden tahtakurusu istilasına birkaç tanesinin yeterli olması, tahtakuruları ile mücadelede hızlı davranmanın önemini gösterir.

Bu sinsi böceklerin yaşam alanlarını ortadan kaldırmanız için yarıkları ve çatlakları kapatmalı dip bölgeleri süpürge ve buharlı makine ile temizlemeniz faydalıdır. Temel besin kaynakları insanlardır ve insanı ısırıp cilt problemlerine ve hastalığa neden olabilirler. Yatak başının arkası, yatakların içi, çarşafın dikiş ve kat içleri, yorgan arası gibi yerlerde gizlenirler. Duvardaki çatlak, oyuk, yarıklar, priz arkası, döşeme arası, dolapların arka kısımları, eski mobilya içleri, loş ve nemli depolar ile garajlar, tahtakurusu yuvası olması en muhtemel bölgelerdir.

Tahtakurusu yuvalarının derinlemesine temizlenmesi ve sert bölgelerin fırçalanması ile tahtakurusu istilasını kontrol altına almak mümkün olabilir. Yüksek sıcaklığa karşı koyamayan tahtakurusunu yok etmek için buhar makineleri ve ısıtıcılar en etkili silahtır. Mobilya içi, duvarlardaki çatlaklar, tavan gibi bütün evde yüksek basınçlı buharla tahta kurusunu öldürmek mümkündür.

Tahtakurusuna Doğal Çözüm Var Mıdır?

Tahta kurusu ile mücadelede doğal çözüm olarak denenecek bazı uygulamalar vardır. Tahtakurusu sirke kokusundan pek hoşlanmaz. Sirkeli spreyler ile rahatsız edebilirsiniz ancak tek başına yeterli olmaz. Tahta kurusu ısırığına doğal çözüm olarak bazı doktor tavsiyesi ile kremler mevcuttur. Biberiye yağı, lavanta, çay ağacı gibi bitkisel çözümleri deneyip tahta kurusunu uzak tutmak kısmen faydalı olur ancak bunlar tek başına kesin çözüm sağlamaz.

Vakum makinesi ya da elektrikli süpürge ile yarıklar, oyuklar, çatlak ve çivi delikleri, yatak içi, mobilyalar vakumlanarak tahtakurusu yumurtaları buralardan çekilebilir. Yatak paraziti ile aynı familyadan olan kırlangıç paraziti ile yarasa paraziti, kuş yuvaları ile yarasaların tünedikleri yerlere bağlantılı binalarda fazlasıyla soruna sebep olur. Ürkek ve tedbirli olan tahtakuruları, buralardaki yarık, çatlak ve boşlukları kendilerine hedef seçer.

Tahtakurusu istilası neden olur?diyorsanız tahtakurusu istilaları sıklıkla hijyen ve temizlik açısından yetersiz odalar, evler veya binalarda ortaya çıkar. Hijyen ve temizlik olarak yetersiz otel, yatakhane, yurt, apartman benzeri toplu yaşam alanlarında insanların kabusu olurlar. Tahtakurusu istilasının yok edilmesi için fiziksel önlemler kadar kimyasal tahta kurusu ilaçlama hizmeti en etkili yoldur.

Tahta Kurusunun Zararları

Tahta kuruları insanlar uyurken hortumunu batırır ve sıvı ile uyuşturarak kan emerek beslenir. Isırıkları acı vermez ama ciltte kırmızı lekelere kabarık ve tahrişe yol açar. Tahtakurularının herhangi bir hastalık taşıdıkları bildirilmemiş olsa da kuşlardan yada yarasa gibi canlılardan bakteri bulaştırma riski mevcuttur. Tahta kurularının ısırıkları cilt tahrişlerine, psikolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara sebep olur.

Isırıklar şiddetli kaşıntı hissi verdiğinden, aşırı kaşıma ve sızlama ile cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunları yaşanmasına sebep olur. 21-28 °C sıcaklıkta ve yüksek nemde hızlıca gelişirler. Tahtakuruları evlerimize, özellikle nemli bölgeler, su tesisatının geçtiği odalar ile bu bölgelerin yakınlarındaki yarık ve çatlaklardan kolaylıkla girerler. Ayrıca tahta kuruları bir tür otostopçu haşere sayılır. Çoğunlukla evlerden, apartmanlardan, otel odalarından eşyalar ve bagajlarla birlikte bir yerden başka bir bölgeye kolayca taşınırlar.

Vücudunuz tahtakurusu ısırıklarına çok farklı tepkiler verebilir. Bazı kişiler reaksiyon göstermezken, kimisinde küçük şişlikler, kaşıntı ve hatta deri döküntüsü gibi ciddi yan etkiler olur. Tahtakurusu ısırıkları vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir ama genellikle ciltte kan damarlarına yakın bölgelerde olur. Boyun, Eller, Kollar, Bacaklar en fazla ısırığa maruz kalan organlardır.

Tahtakurusu Evden Nasıl Temizlenir?

Tahta kurusunun neden olduğu ısırıklar genellikle geceleri insanlar uyurken olur. Tahtakurusu mağdurdan kan emerken bir anestezi enjekte ettiğinden, ısırılan kişiler bu kan emme durumunu hissedemez ve uyanmazlar. İnsanların bir kısmında, tahtakurusu ısırığı kötü reaksiyonlara ve deri döküntülerine neden olabilir. Genel olarak, çoğu insan tahtakurusu ısırığının sivrisinek ısırığından daha fazla tepki verirler ve daha çok rahatsızlık yaşarlar.

Yataklar ve mobilyaların depolandığı alanlar tahtakurusu ilaçlama işlemine tabi tutularak buralara bulaşan kan emici bu böcekler yok edilmelidir. Sıradan böcek ilaçları ve klasik uygulamalar ile tahta kurusunu yok etmek pekte mümkün değildir. Profesyonel çözümler üreten Efor böcek ilaçlama firması uzman ekibi sayesinde, panel katmanlar arasındaki boşlukları, duvara asılı tablolarının arkalarını, diğer mobilyaları titizlikle ilaçlama işleminden geçirir.

Aşırı şekilde üreyen tahtakurusu vakalarında, bu haşerelerin girişine fırsat verme potansiyeline sahip pervaz ve panellerin tamamen sökülmesi, buraların kapsamlı bir ilaçlamadan geçirilmesi şarttır. Ekibimizin etkili tahtakurusu ilaçlama uygulamasını gerçekleştirebilmesi için uygun ortamın hazırlanması için bazı tedbirler almanızı talep edebilir. Tahtakurusu rahatsızlık veren ve insanların huzurunu kaçıran oldukça zararlı bir haşeredir. Mutlaka ev ve iş yerlerinden sökülüp atılması gerekir.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir