Ana Sayfa > Blog > Tahta Kurusu İlaçlama
Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta Kurusu İlaçlama insanların geceleri kabusu olan kan emicileri yok etmek için oldukça önemlidir. Yalnızca memelilerden ve kuşlardan kan emen asalak olduğu kadar hastalık taşıyıcısı dış parazitlerdir. Gündüzleri dip bölgelerde gizlenir, kan emmek için geceleri kurbanlarına yanaşırlar. Diğer zamanlarda ise ışıktan pek hoşlanmadıkları için uzak yerlerde karanlık ortamlarda saklanırlar. Koyu kırmızımsı, kahverengi renkte ve 5 mm boyundadır. Tahta kurularının en çok bilinen türü yatak paraziti olarak bilinen Cimex lectularius türüdür.

Yatak tahtakurusu yatak paraziti ile aynı familyadan olan kırlangıç paraziti ile yarasa paraziti, aynı özellikleri sergiler. Özellikle kuş yuvaları ile yarasaların tünedikleri alanlarla bağlantılı binalarda fazlaca yaygın olarak yaşarlar. Ürkek ve tedbirli olan tahtakurusu, daire içlerindeki yarık, çatlak ve boşluklara yerleşirler. İnsanlara yakın olarak yaşamalarının nedeni kanla beslenmeleri ve kana ihtiyaç duymalarıdır. Aç tahta kurusu ince ve küçük iken kan emdikten sonra şişer ve irileşerek oval bir hale gelir.

Tahtakurusu İstilası Neden Olur?

Şiddetli tahtakurusu istilaları en fazla dağınık evler ve yeteri kadar hijyen ve temizlik yapılmayan evler veya binalarda yaşanır. Hijyen ve temizlik açısından yetersiz konaklama tesisleri tahta kurusunun hedefidir. Sürekli farklı şehir ve ülkelerden insanların gelip konaklaması tahta kurusu yayılmalarına sebep olmaktadır. Özellikle otel, yatakhane, yurt, gibi toplu yaşam alanlarında daha fazla tahta kurusu istilası ve buna bağlı olarak tahta kurusu ilaçlama hizmeti alınmasını zorunlu kılar.

Tahtakurusu istilasının başlıca göstergeleri yatak, duvar, perde ve açık renk yüzeylerde sıklıkla görülen kan lekeleri gibi algılanan dışkılardır. İnsanı ısırıp kanını emerken nevresimlere bulaşan kan lekesi tahta kurularının varlığına işarettir. Evde varlıklarını artırdıkça mekanda hoş olmayan pis bir kokunun yayıldığı hissedilir. Kendilerine hedef seçtikleri insanlar içinde daha çok bebek ve çocukların ciltlerinde ciddi tahriş ve şişliklere sebep olurlar. Tahtakurusu ısırığı en fazla beyaz ve açık tenli insanlarda sıkıntılı bir sürecin başlamasına sebep olmaktadır.

Yatak Tahtakurusunun Zararları

Yatak tahta kuruları insanlar uyurken kanlarını emerek beslenir. İlk aşamada ısırıkları acı vermez ama ciltte kırmızı lekelere yol açar. Çocuklarda daha fazla tahrişe neden olurlar. Tahtakurularının herhangi bir hastalık taşıdıkları net olarak ortaya koyulmuş olmamasına karşın oldukça rahatsız edicidir. Isırıkları cilt tahrişlerine, psikolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara neden olur. Tahta kurusu ısırıkları şiddetli kaşıntı hissi verdiği için cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunlarına yol açar .

21-28 °C sıcaklıkta ve yüksek nemde hızlıca gelişen tahtakuruları evlerimize, özellikle nemli bölgeler ile bu bölgelerin yakınlarındaki yarık ve çatlaklardan kolaylıkla girerler. Ayrıca bir mekandan diğer bir mekana bulaşmak için çeşitli sebepleri kollarlar. Bu nedenle tahtakuruları bir tür otostopçu olarak tabir edilebilir. Genellikle evlerden, apartmanlardan, otel odalarından eşyalar ve bagajlarla yada insanların kıyafetlerinin arasında taşınırlar. Evlere sızan tahta kuruları yatakların dikiş yerleri, yatak çarşafı gibi yerlere gizlenir. İlk anda kendini neyin ısırdığını anlamayan insanlar ciddi tedirginlik yaşar ve doktora baş vurur.

Evde Tahta Kurusu Nerelerde Saklanır?

Elbiselerin katları, somya kenarları, yatak altları, baza içleri, döşemeler ve mobilya aralarına yerleşir buralara yumurtalarını bırakırlar. Resim çerçeveleri, soyulmuş duvar kağıtları ve tavanlardaki yarık ve çatlakları kendileri için elverişli bir konaklama yerine çevirirler. Sayıları arttıkça, yatak odaları başta olmak üzere insanların uzun süreler geçirdikleri odalarda giderek sıkıntı kaynağı haline gelirler. Kapı pervazlarının arkasına, pencere çerçevelerine, süslemelere, halı ve kilim altlarına ve duvar içlerine kadar yerleşirler. Tahtakurusu nerelerde aranmalı? diyorsanız bu tür yerlere özellikle dikkat etmelisiniz.

Bir bina yada dairede tahtakurusu istilasıyla karşılaşılırsa oluşum sebepleri sorgulanmalıdır. Binanın yakınlarında veya içinde kırlangıç, yarasa benzeri kuşların varlığı incelenmelidir. Şayet kırlangıç yada yarasaların varlığı tespit edilirse derhal buralardan kovulmalıdır. Çünkü çok küçük boyutları nedeniyle bazı önemli tahtakurusu barınaklarının veya yumurta gruplarının kan emdikleri canlılara yakın yerlere bırakıldığı bilinmelidir. Bu ise istilaların sürekli tekrarlanmasına ve insanların çok ciddi mağdur olmasına yol açar. Bulaşma çok yoğunsa yatak odalarındaki yatakların dikiş yerleri dikkatle incelenmelidir.

Tahta Kurusu İle Mücadele Nasıl Olmalı?

yatakların sökülmesi dahil titiz inceleme işlemi tahta kurularının temizlenmesi için gerçekleştirilmelidir. Ayrıca tahtakurusu girişine fırsat verecek kumaş örtülerin ve kutuların altları da dikkatli bir biçimde gözden geçirilmelidir. Ayrıca tahta kuruları yatak içlerinde saklanıyorsa diğer odalara geçmeleri daha uzun süreceği için, köklü tedbirler almak için vakit kazanılır. Bu doğrultuda yataklar ile sandıkları destekleyen suntaların da alandan uzaklaştırılması yada çok etkili bir tahta kurusu ilaçlamadan geçirilmesi şarttır.

Tahtakurusu İlaçlama Uzmanı olarak Efor ilaçlama firması sizin böcek şikayetlerinize radikal tedbirler sağlar. Yukarıda sayılan bütün nesnelerin ayrıntılı incelemesi sonucu böceklerin varlığına müsait tüm alanların kapsamlı bir ilaçlamadan geçirilmesi şarttır. Haşere Kontrol Firmaları çoğunlukla spreyli ve kokusuz ilaçlama yöntemlerini kullanmaktadır. Bu hem daha ekonomik, hemde uygulaması çok daha basit olduğu için tercih edilmektedir. Ulv Tahta kurusu ilaçlama ise hem ekipman olarak çok maliyetli, hem bulunması çok zor, hemde uygulama yapan elemanların çok deneyimli olmasını zorunlu kılar.

Tahta Kuruları Nasıl İlaçlanır?

Tahta Kuruları İle Mücadele sıradan haşereler gibi basit asla olamaz. Yatak başlıklarının arkasındaki tüm yarık ve çatlaklar, suntaların araları, pencere ve kapı çerçeveleri, süpürgelikler, pervazlar, halı altları hatta elektrik prizlerinin içine kadar ilaç ulaşmalıdır. Tüm daire içine nüfuz edecek bir yöntem yardımı ile insan sağlığına ve çevreye zararsız ilaçlar bilinçli olarak seçilerek yakıcı etkide tahta kurusu ilacı hazırlanmalıdır. Yataklar ve diğer mobilyaların, kıyafet ve nevresimlerin depolandığı alanlar tahtakurusu ilaçlama işleminden geçirilmelidir.

Profesyonel ve bu konuda donanımlı ilaçlama uzman ekibi ile firmamız bu konuya hakimdir. Mobilya ve yatak panel katmanlar arasındaki boşlukları, duvara asılı tabloları, mobilyaları, döşeme aralarını titizlikle tahtakurusu ilaçlama işlemine tabi tutarak bu kan emici böcekleri imha ederiz. Şiddetli tahtakurusu bulaşmalarında, çok etkili bir mücadele kaçınılmazdır. Parke ve pervaz ve panellerin sökülmesi, aşırı istilada gerekebilir. En etkili tahtakurusu ilaçlama şeklinin yapılabilmesi için uygun ortamın hazırlanması önemlidir. Koltuklar öne çekilip, bazaların başlığı sökülmeli ve çekyatlar boşaltılmalıdır.

İlaçlama Öncesi Ve Esnasında Nelere Yapılır?

Ulv ilaçlama en ufak açıklıkları bile ilaçlayan oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Ev sahipleri açıklıkları dolgu maddesi ile kapatmalı saklanma alanlarını ortadan kaldırmalıdır. Tahta kurusu ilaçlama ekibimiz, yatak altlarına, çekmece arkaları, perdeler ve elbiselerin aralarına kadar her tarafı ilaçlar. Ayrıca yatak ve mobilyaların arkasındaki süpürgeliklere, kadar tahtakurusu yumurtaları ile erginlerinin bulunabileceği bütün alanları ilaçla bloke eder. Bütün bu profesyonel uygulamalar tahtakurusu ilaçlama işlemleri istilaya uğramış olan mekanı tahtakurusundan arındırır.

Sizin yapmanız gerekenler ise şunlardır. Şayet bulaşma yoksa tüm çarşaf, nevresim, yastık ve yastık kılıflarını ağzı kilitli plastik poşetlere koyarak kaldırın. Açıkta kalan tekstil ürünleri sabun ve sıcak suyla yıkanmalıdır. En yüksek ısıda 1 saat boyunca kurutulmalıdır. Yıkanması mümkün olmayan diğer eşyalarınız için de en yüksek ısıda kurutma işlemi uygulamanız olası böcek kalıntılarını temizleyecektir. Yıkama mümkün değilse en yüksek ısıda kurutma işlemi sizi bu illetten kurtarır. İlaçlama temizliği yatak altlarında sakladığınız diğer her malzeme için şarttır. Çünkü buralara direkt olarak tahta kurusu ilacı uygulanır.

Tahta Kurusu İlaçlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tahta kurusu ev içerisinde bulunan mobilya, döşeme ve benzeri yerlerdeki çatlakların içerisinde muhtemelen yuvalanmıştır. Yatak tahtakurusu ilaçlama sırasında buralara dikkat edilmesi önemlidir. Her böcek çeşidi için farklı ilaç kullanılması profesyonel ekiplerin ayrıcalığıdır. Tahta kurularını yok etmek için mutlaka doğru ilacı seçmek gereklidir. Böceklerle mücadele sağlık açısından olduğu kadar ilaçlamanın başarılı olması için profesyonellik ister. Profesyonel ve tecrübeli ekip tarafından yapılması daha kalıcı sonuçları ortaya çıkarır.

Ayrıca ilaçlama servisi alınacak olan firma seçilirken Sağlık Bakanlığından onaylı ilaçları ve etkili yöntemlerin kullanması önemlidir. Bunun yanında haşere ilaçlama işlemi yapılırken gıdaların mutlaka muhafaza altına alınması gerekir. Üstü açık bir gıda bırakmamak, mutfak araç gereçlerini ve varsa çocuğun oyuncaklarını kontrol ederek kaldırmak yada ilaçlamadan sonra yıkamak gereklidir. Ayrıca tahta kurusunun halı ve koltuklarda olması ihtimaline karşı ise koltukların üzeri örtülmemeli ve halılar da toplanmamalıdır. Kısacası tahta kuruları ile mücadele kapsamlı olmalıdır garantili böcek ilaçlama ancak profesyonellerin işidir.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir