Ana Sayfa > Blog > Pireler
Kuş piresi

Pireler

Pireler yaz aylarının insanlar açısından kabusu olan zıplama şampiyonu canlılardır. Pirenin Latince adı (siphoneptara) dır. Pirelerin erginleri yaklaşık olarak 2,5 milimetre boyunda kanatsız ve küçük kurbanlarından kan emen parazitler olarak bilinir. Ergin pireler kan emerek beslenirler ilaçlama yapılmazsa evi istila ederler. Pire larvaları ise sindirilmemiş kan içeren pire dışkıları da dahil olmak üzere çeşitli organik atıklardan beslenme yolunu seçer.

Pirelerin üremesi yumurtlama yolu ile olmaktadır. Pire yumurtasını konakçının üzerine bırakmaz, yerlere halı ve kilimlere, yatak içine, döşeme ya da yerlerdeki çeşitli çatlaklara bırakır. Pire yumurtaları kuluçka evresinde buralarda gelişir. Pek çoğu bir iki gün içinde yumurtadan çıkarak yaşama tutunur. Evde pire istilasının belirtileri çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Evde pirelerin faal olduğuna dair bazı belirtiler bulunmaktadır.

En belirgin işaret evde evcil hayvan besliyorsanız bu hayvanların kanından beslenmesi neticesinde evcil hayvanlara sürekli rahatsızlık vermesidir. Huzursuzluğa sebep olduğu için evcil hayvanların durmadan kaşınmaları olarak kendini gösterir. Huzursuz davranışlar sergileyen evcil hayvanlarda pire olduğu ve evcil hayvanların kanı ile beslendiğini anlamanız gerekir.

Pirelerin Neden Olduğu Olumsuzluklar

İnsanlar üzerinde ise pirelerin kaşındırıcı etkileri malumdur. Pire dolu ortam içinde sürekli huzursuzluk vererek insana stres verir. Ayrıca vücudunda kızarıklık ve kabarıklık ortaya çıkmasına sebep olur. İnsanların vücut yapılarına göre çeşitli yan etkilere sebep olurlar. Bazı insanlar da çok fazla etki göstermez iken bazı insanlarda kabarma şişme ve sulu yaralar çıkmasına yol açar. Vücudunun her tarafında pire kaşınmasından dolayı tarihşlerin yaşanmasına sebep olurlar.

Bu durumda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Çünkü pirelerden bulaşan ciddi bazıı hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar cilt tahrişlerine ve çeşitli yan etkilere yol açarlar. Pire pisliği veya pirelerin dışkılarının mekanda yoğun olduğunun gösteren yan etkiler kendini gösterir. Pire dışkısı neye benzer? diyorsanız öğütülmüş iri taneli karabiber gibi bir görünüme sahiptir. Özellikle evcil hayvanın yaşadığı yatak, halı, kilim ve diğer bölgelerinde pire sorunları ortaya çıkabilir

Pirelerin Özellikleri Ve Yapıları

Pirelerin harici parazitler olduğunu bilmeniz önemlidir. Ergin pire kahverengi toplu iğne başı gibi sıçrayan ve sert kabuklu bir özelliğe sahiptir. Ergin pirenin boyu ortalama 3 milimetre civarındadır. Vücutları parlak ve kırmızı kahverengi bir görünüme sahiptir. Özellikle evcil hayvanların kürklerinde rahat hareket etmelerini kolaylaştıracak şekilde mikroskobik tüyler ile kaplı olan bir vücut yapısı vardır.

Pirelerin kanatları yoktur ancak kendi boyutları ile kıyaslandığı zaman çok uzun mesafelere zıplayan bir yapıları vardır. Pirelerin 3 çift uzun bacağı mevcuttur. Ülkemizde en fazla görülen hiç kuşkusuz kedi piresidir. Ancak köpek piresi de pek çok evlerde sorunlara sebep olmaktadır. Pireler genellikle kedi, köpek, tavşan, sincap, fare ve sıçan gibi tüylü ve memeli hayvanlardan insanlara ve yaşam alanlarına bulaşmaktadır.

İnsanlar aslında pire için tercih edilen bir yiyecek kaynağı değildir. Ancak beslenmesini sağlamak için insanlara musallat olarak kan emer ve beslenir. Bu nedenle kaşınma yapar. İnsandaki pire kaşıntısının sebebi vücudundaki dikensi tüylerin insan vücudunu rahatsız etmesi ile oluşmaktadır.

Pireler Nasıl Ürer Ve Yayılır?

Pire beslenmesini insandan sağlayarak uzun süre hayatta kalabilecek bir canlı değildir. Bu nedenle konakçı aramaya başlar ve kendisini en iyi şekilde besleyecek kedi, köpek gibi hayvanlara bulaşmayı seçer. Dişi pire yumurtasını konakçısının yüzeyindeki tüylerine ya da derisine bırakır. Bu konakçı hareket ettikçe bıraktığı yumurtaları konakcıdan yere düşerek halı, yatak örtüsü ya da mobilyalar gibi yerlere yerleşerek 12 gün içerisinde bu yumurtalar açılır.

Larva kısa sürede pireye dönüşür yaklaşık olarak larvalar 18 günde pupa evresi ne geçmektedir. 2 hafta sonra da pire olarak ortaya çıkar. Yiyecek kaynağı aramaya vakit kaybetmeden başlar. Pirelerin musallat olduğu hayvanlar evcil hayvan, çiftlik hayvanları ve diğer hayvanlardır. Bu hayvanların bulunduğu yerlerde büyük pire popülasyonunun varlığı kolaylıkla hissedilir.

Pirelerin yoğunluğunu ortadan kaldırmak için genellikle birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Pire tarafından ısırılan evcil hayvanların durmadan kendilerini kaşınması üzerlerinde pire varlığına en belirgin alametlerinden biridir. Aynı şekilde insanlarla da beslenen pireler insanlara sürekli huzursuzluk vererek pire alerjisi yaparlar.

Pirelerden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

İnsanlarda pire alerjisi kadar çeşitli hastalıkların da ortaya çıkma sebebi pire ısırmasından sonra yaşanabilmektedir. Pirelerin veba ve tülaremi gibi hastalıkları insanlara taşıdıkları bilinmektedir. Eski dönemlerde pek çok insanın ölümüne sebep olan pireler hastalık taşıyıcısı özellikleri ile ciddi bir risk taşır. Pire mücadelesi çok yönlü bir planlama ile yapılmasını gerektirir. Sadece evcil hayvanların üzerindeki pireleri ortadan kaldırmakla mekanda ve insandaki pireyi temizlemek mümkün olmayacaktır.

Pireler ile mücadelenin en etkin yolu kimyasal ve fiziksel tedbirleri birlikte almak olmalıdır. Şayet evinizde evcil hayvan besliyorsanız öncelikle bu hayvanların bakımını, aşısını ve temizliğini yapmanız şarttır. Pirenin erken tespit edilmesi pire ile mücadelede büyük avantaj sağlayacaktır. Evdeki pirelerin yok edilmesi için mekanın titizlikle temizlenmesi, yerlerin silinmesi ve ortamın sürekli temiz tutulması gerekir.

Ayrıca evin pirelere karşı etkili bir pire ilaçlamasından geçirilmesi şarttır. Pek çok insanın adeta korkulu rüyası gibidir pire çünkü bazı insanlar pirenin ismini duyduğu zaman bile kaşıntı tuttu için pirelerden nefret eder. İnsan ve hayvan kanı emen pireler son derece tehlikeli hastalıkların bulaşmasına neden olabilmektedir. İnsan, köpek, kedi, kuş, kümes hayvanları gibi çeşitli canlılar üzerinde görünebilir ve son derece hızlı hareket ederek kısa zamanda farklı bir konakçıya bulaşabilir.

Dünya üzerinde bilinen pire çeşitleri 2 binden fazladır. Pire türleri çoğunlukla hayvanları etkileyen parazitler olsa bile bazı durumlarda taşıdıkları bakteriler nedeni ile ölümcül hastalıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle insanlar için de ciddi tehdit içerirler. Bu nedenle hem hayvanların hem de insanların sağlığını tehdit edilmemesi için gerekli mücadelesini zaman geçirmeden yapmak oldukça önemlidir.

Pire Neden Olur Eve Pire Nerelerden Gelir?

Pirelerin evlere bulaşmasının asıl sebeplerinden biri beslenen evcil hayvanlar ve bina etrafında dolaşan kedi köpek gibi sokak hayvanları dır. Bu hayvanların yatıp kalktığı ve dolaştığı yerlerde pire bulaşması özellikle yaz aylarında çok ciddi şekilde karşımıza çıkar. Bu hayvanlar üzerinde yaşayan pirelerin kısa sürede insanlara bulaşma riski vardır. Sıcak ve nemli alanlarda çok daha hızlı şekilde üreye bilme potansiyelleri vardır. Özellikle bodrum katı ve depo gibi yerlerde toz toprak ve su bulunan bölgelerde pirelerin üremesi çok daha hızlı ve kolay olmaktadır.

Hayvan beslenen mekanlar ve iş yerlerinde düzenli olarak temizlik yapılmıyorsa buralarda çok daha hızlı bir şekilde üreme yoluna gider. Pireler tozlu ortamlarda bulunan ve çok hızlı üreyen bir özelliğe sahiptir. Özellikle bahçeli evde yaşayan insanların pire şikayetlerine maruz kalması daha fazladır. Pirelerden kurtulmanın yolları öncelikle temizlik ve ilaçlama yapılması zorunluluktur. Hem insanda hem de hayvanlarda oldukça tehlikeli bir özelliğe sahiptir. Hem rahatsız edici hem de kaşıntı ve vücutta yaralanma ve kaşınmaların oluşmasına sebep olur.

Pire Alerjisinin Belirtileri

Pire alerjisi insanlar için son derece rahatsız edici bir özelliktedir. Vücutta koltuk altı, göğüs, mide ve kollar gibi birçok bölgede görülebilecek olan pire ısırıkları insanlarda çok ciddi şekilde rahatsızlıkların yaşanmasına sebep olur. Pire ısırıkları kaşıntı kaynağı olan sivrisinek ısırığına benzer vücudun farklı bölgelerinde küçük kırmızı lekeler halinde ortaya çıkar. Bu lekeler bir bölgede toplanmış şekilde çizgi ya da küme olarak kendini gösterir. Kaşıntının yanında en fazla görülen belirtilerden biri de yaralı alanın etrafının acıması olarak görülür.

Tahmin edilebileceği gibi kaşınan bölgenin yaralı bir hale dönüşmesi ve daha sonra enfeksiyon kapması hiç de zor değildir. İnsanlar için pire ısırığından hastalık kapma olasılığı düşüktür ancak hayvanlarda bu durum daha yüksek seviyededir. Pire ısırığı özellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvanların sağlığı için oldukça tehlikelidir. Pire alerjisi evcil hayvanlarda daha fazla görülen bir durumdur. Pirelerden nasıl kurtulunur nasıl yok edilir? sorusunun birden fazla cevabı mevcuttur.

Evde Pireler İle Mücadele İçin İlaçlama

Pire sorununa kesin çözüm bulmak için en etkili yöntem hiç kuşkusuz ilaçlama şirketleri ile görüşerek profesyonel pire ilaçlama hizmeti almaktır. Bireysel olarak çeşitli pire ilaçları kullanılabilir. Ancak bu genellikle kısmıi çözüm sağlayacağı için kısa sürede pirelerin mekanını tekrar sarması hiç de zor olmayacaktır. Dış mekanlarda toz ilaçlar gibi ilaçlar kullanılabilir. Ancak kireç ve benzeri uygulamalar pirelerin ortadan kaldırılması için kesinlikle yeterli değildir. Pireler ile mücadele hayvanlarda enseye damlatılan pire damlaları, pire tasması ve pire spreyi şeklinde kullanılabilmektedir.

Pireli hayvanın temizlenmesi için pire şampuanı ile kedi ve köpeklerin bakımının yapılması gerekir. Pire ilacı ile pireden kurtulmanın doğal yolları diğer böcekler de olduğu gibi pek mümkün değildir. Pire sorununa karşı kesin önlem almak için evde ilaçlama yaptırmak ve hayvanları veteriner kontrolünden geçirerek bakımlarının ve aşılarının yapılması şarttır. Kimyasal mücadele ile pirelerden kurtulmak için çeşitli adımlar izlenmelidir. Öncelikle evde bebek ve çocuk varsa ortamdan çıkarılması gerekir. Beslediğiniz hayvanların sık kullandığı yastık ve minder gibi yattığı ve oyalandığı yerlerin yıkanması gerekir.

Şayet bahçeli bir evde yaşıyorsanız bahçenin bakımını ve onarımını düzenli olarak yapmanız şarttır. Pireler özellikle çim ve otlar üzerinde ve arasında yaşar. Çim ve otların kesilmesi, bahçenin bakımlı olması gerekir. Evdeki halı ve kilimlerde pire yumurtası bulunma durumu büyük bir ihtimaldir. Temizlik yaparken halılar tuz ya da kabartma tozu serpip, yayarak birkaç saat bekleyerek yıkamanız faydalıdır. Ancak bu süreç içerisinde evde evcil hayvan bulunmaması gerekir. Daha sonra halıyı süpürgeyle süpürüp daha sonra yıkamak oldukça faydalıdır.

Doğal Pire Kaçırıcı Uygulamalar

Pirelere karşı temizlik önlemlerinin yanında doğal yöntemlerde kullanılabilir. Ancak bu kesin olarak çözüm alma bakımından oldukça zayıftır. Örnek olarak iri doğranmış bir limonu yarım litre suda kaynattıktan sonra bir gece ve sabah bekletip bu karışımı evinize pire olduğundan şüphelendiğiniz yerlere sıkmanız faydalı olabilir. Narenciye spreyi de aynı şekilde doğal pire ilacı gibi kullanılabilir.

Ancak etrafta leke bırakabileceği ihtimalini gözden kaçırmamalısınız. Pireye karşı doğal pire ilacı sirkeli su olarak sıkılabilir. Bunlar geçici ve kısmı çözümler olarak faydalı olabilir. Kedi ve köpeklerde pire tedavisi ve pirelerin hayvanlarından arındırılması için gerekli bakım ve aşılarının yaptırılması gerekir. Pire sorunu yaşayan hayvanların veterinere gösterilerek mutlaka tedavileri ve aşıları yaptırılmalıdır.

Kimyasal yollarla tedavi yaptırmak pek tavsiye olan bir durum değildir. Daha çok hayvanın bakımı, yıkaması, doğal pire tozları gibi ürünlerden kullanmamanız gerekir. Sarımsak kokusu pireler için oldukça itici bir özelliğe sahiptir. Köpeğinize kokusundan dolayı sarmısak yedirirseniz pireleri vücudundan dışarı atmaya yardımcı olabilir.

Ülkemizde Görülen En Yaygın Pire Türleri

Pirelerin bilinen 2 bine yakın türü mevcuttur. Ancak ülkemizde şikayet sebebi olan pireler genellikle kedi ve köpek pireleri olarak bilinmektedir. İnsan ve hayvanlarda sıkıntılı ve rahatsızlık verici bir özellikleri vardır. Kedi pireleri taşıyıcının uygun olup olmadığını ısırana kadar karar veremez. Eğer uygun değilse konakçı hayvandan ayrılır. Görünüşü 2 ve 3 milimetre uzunluğunda kanatlı bir yapıdadır.

Bir uçtan diğer uca düz şekilli bir özelliğe sahiptir ve zıplamalarını sağlayan uzun boylu bacakları mevcuttur. Diğer pirelerden ayrı olarak yanaklar ve petekleri bulunmaktadır. Kedi piresinin yaşam döngüsü 4 evreden geçmektedir. Yumurtalar ve Pupa yetişkin dönemidir. Pire yumurtaları küçük ve beyaz görünümlüdür. Hepsi 2 hafta ile ortamın sıcaklığına göre 8 ay arasında gerçekleşmektedir.

Yetişkin pireler hayvan titreşiminden ya da insanların hareketinden kan kokusundan duyarlı hale gelir. Karbondioksit belirtileri potansiyel kan besini olduğunu kolaylıkla anlamalarına yardımcı olur. Kedi piresi yalnızca insan kanı ile yaşam döngüsüne kesinlikle imkan bulamaz. Bu nedenle konakçı bir hayvan bulmak zorundadır.

Pirelerin Anatomisi Ve Yaşam Döngüleri

Pireler kedi yatağı gibi taşıyıcının genellikle dinlenme yerlerinde daha fazla yaşar. Bu yerler gelişmemiş pirelerin daha fazla olduğu bölgeleri ihtiva eder. Ergin köpek piresi kedi ve köpeklerin kanları ile beslenebilmektedir. Ancak beslenme imkanı zayıflamışsa insanda potansiyel hedef haline gelebilir. Bu pirelerin tenyaları insanlarıda etkilemektedir köpek pirelerin görünüşü şu şekildedir.

Yetişkin köpek piresinin rengi kahverengi, siyah bir görünümdedir. Ancak beslendikten sonra kırmızımsı siyah Bir görünüme bürünür. Yetişkin olanları 1 ile 4 milimetre arasında değişmektedir. Bacaksız larvalar kırık beyazdır ve 5 milimetre uzunluğundadır. Köpek piresinin yaşam döngüsü 4 evreden geçmektedir. Yumurtalar, larva, Pupa ve yetişkinlik dönemidir.

Pupalar yetişkinlerden daha uzundur ve etrafında kümelendiği yarı kuru kan kalıntıları ve organik maddelerinden beslenir. Vücutları yana doğru düzleşmiştir bu durum hayvanların tüyü arasında çok daha kolay hareket etmelerini kolaylaştırır. Yaklaşık olarak 6 inç zıplaya bildikleri görülmektedir. Bu nedenle bir taşıyıcıdan diğer bir taşıyıcıya atlayabilme durumları oldukça kolaydır.

Kedi Piresinin Yaşam Döngüsü

İnsan piresi vücutta herhangi bir yeri ısırabilmektedir. İnsan derisi üzerinde yürüdükçe kaşıntı yaptıkları bilinmektedir. Bu nedenle pek çok insan ismi anıldığı zaman bile kaşınmaya başlamaktadır. Pireler siyah, kahverengi siyah kırmızımsı görünümdedir. Konuk oldukları canlının kanları ile beslenmek için derilerini delerek uzun hortumları sayesinde kan çeker ve emerler.

Dişi bir pire her kan emişinden sonra 4 ile 8 arasında yumurta yapabilmektedir. Yaşamı boyunca birkaç yüz yumurta üretebilirler. 1 ile 5 milimetre boyundaki insan piresi pürüzsüz doğal ve açık renkli yumurta bırakır. Vücuda, yatağa ve konuk yuvasına sıkıca tutunmazlar sa düşerler. Yetişkinler Larva ve Pupa dönemini tamamladıktan birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

Elverişsiz koşullarda pupa dönemi bir yıl kadar gecikebilir. Bir taşıyıca-ıdan diğer taşıyıcıya geçtikleri için hastalık bulaştırma potansiyelleri oldukça yüksektir. Veba hastalığının bilinen taşıyıcısıdırlar. iİnsan pireleri köpek, kedi, domuz, geyik, tilki gibi hayvanlarda da olabilir.

Kuş Piresi Ve Özellikleri

Kuş piresi çoğunlukla tavuk kafeslerinde ve benzer ortamlarda çok ciddi bir yoğunlukta görülmektedir. Yetişkin pireler genellikle kahverengi renginde 1 ila 8 milimetre uzunluğundadır. Ağızları deriyi delebilecek ve kan emecek şekildedir. Bu parçacıklar kafadan aşağıya doğru şekillenir. Yavrulama dönemlerinde taşıyıcı veya Ergin’in rengi kahverengimsi olabilir. Kuş piresi yumurtlayarak çiftleşecek ve üreme devresini tamamlayacak özelliğe erişir. Kuş bitleri çok kısa bir sürede ürer, kapalı alanlarda ve kümeslerde yaşayabilir.

Kuşlar yuvadan ayrıldıklarında ergin bitler yeni bir taşıyıcı bulmak zorundadır. Küçük kanatlı ve vücutları yandan basık böcekler olarak tabir edilebilir. Vücutları sert bir özelliğe sahiptir zıplama şeklindeki karakteristik hareketleri için özelleşmiş arka bacakları mevcuttur. 30 santimetre ve fazlası zıplayabilme potansiyelleri vardır. Pireler gelişim sürelerinde tam Metamorfoz geçirirler. Kurtçuk benzeri pireler ve Ergin pirenin annesinden çıkan organik atıklar ve kan atıkları ile beslenir. Ortalama 3 defa kabuk değiştirme potansiyeline sahiptir.

Pireler yumurta oluşturabilmek için kan emmeye ihtiyaç duyarlar. Beslendikten sonra konakçısının postunun üzerine birkaç tane yumurta yapabilmektedir. Konakçı yuvasına dinlenmeye gittiğinde kürkten ayrılmaz. Pirenin çoğu yuva paraziti olarak bilinir. bazı pireler 1 yıl kadar yaşayabilmektedir. Yaşam döngüsünün sürebilmesi için nem ve sıcaklık oranı uygun bir seviyede olmak durumundadır. Kuş piresi insanların mekanlarına bulaştığı zaman çok ciddi rahatsızlığa sebep olurlar.

Pirelerin Neden Olduğu Zararlar Ve Bulaşıcı Hastalıklar

Pireler bilindiği gibi kuşlarla ve memelilerle kan emerek beslenmektedir. Büyük çoğunluğu kemirgenler üzerinde yaşar. Yürüyerek yada zıplayarak bir kaç metre kadar gidebilir. Bu nedenle insanın pire ile teması için direkt olarak pirelerin yaşam alanlarına girmiş olması gerekmektedir. Pireler cilt hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklara sebep olabilir bu nedenle lezyonlar gruplar şeklinde çizgi tarzında yayılmaktadır.

Kedi ve köpek kaynaklı pire ısırıkları daha çok koltuk altında, bacaklarda ve ayak bileği çevresinde oluşmaktadır. Ancak kollarda pire ısırıkları görülebilmektedir. Bu pireler giysilerinin özelliği sebebiyle daha çok kadınlarda gözlemlenmektedir. Kuşlardan kaynaklanan pireler gece yatak odasında rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Daha fazla vücut alanlarında ısırıkları gözlenmektedir. Kedi ve köpeklerde pireler daha çok sırt, ara kesimlerle özellikle kuyrukta kaşıntı, tüylerde dökülmelere sebep olmaktadır. Bir evde pire olup olmadığını elektrik süpürgesi ile mekanın süpürülmesi, toparlanıp incelenmesi ile olabilir Pire yumurtasının tuz karabiber görünümlü bir özelliği vardır.

Pire İle Mücadele Tıbbi Ve Kimyasal yardım Gerektirir

Pire tedavisinde hastalığa karşı antihistaminik ve tropikal steroid kremler verilebilir. Evcil hayvanlarda tropikal ya da sistemik fipronil selamectin kullanılmaktadır. Pirelerin insanlara bulaştırdığı hastalıklar kedi tırmığı hastalığı, veba, tungias baciller, angiomatosistir. Pireler hakkında en fazla sorulan sorular arasında pireler kışın yaşar mı? pireler ne yer? Pire nasıl anlaşılır? Pire nasıl temizlenir? Pire nasıl olur? kedi piresi kaşıntı yapar mı? insan piresi neye benzer? gibi sorulardır.

Bilmeniz gereken pireler kan emici asalak parazitlerdir. Hem insanlarda hemde hayvanlarda ciddi sıkıntılara sebep olurlar. Bu nedenle eve pire bulaşması yaşandığı durumlarda hiç vakit kaybetmeden etkili bir pire ilaçlaması yaptırmanız şarttır. Pireler ile mücadele amatör ve basit yöntemlerle kesinlikle başarıya ulaşamaz. Pirelerden kurtulmak için bu konuda uzman ilaçlama firmaları ile temasa geçmeli yaşadığınız pire şikayetlerinin sona erdirmek için en etkili pire ilaçlama yöntemi tercih etmelisiniz.

Yaşadığınız her türlü pire kaynaklı şikayetlerde bizden ilaçlama desteği talep edebilirsiniz. Pire ilaçlama hem zor hemde insanlar için oldukça zahmetli bir temizliği zorunlu kılar. İlaçlama yöntemleri içinde pireler ile mücadele genel ilaçlama şeklinde yapılır. Pire türleri hem evcil hayvanlar hemde insanlar için potansiyel tehdittir. Pireleri yok etmek için efor ilaçlama ile çalışarak şikayetlerinize son verebilirsiniz.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir