Ana Sayfa > Blog > Kuş Biti İlaçlama
Kuş Biti İlaçlama

Kuş Biti İlaçlama

Kuş Biti İlaçlama yaz aylarının başlaması ile özellikle balkon ve pencere önlerinden bulaşan kumru bitleri nedeni ile sıkça yapılır. Kuş piresi, kumru biti ve güvercin biti olarak bilinen bu haşereler oldukça minik yapıdadır ve böcek ilaçlama için genelde geç kalınır. Evlere çoğu zaman çatı yada balkonda yuva yapan güvercinler kumru yada kuşlar vasıtası ile bulaşmaktadır. Pek çok insan kuş sevgisi nedeni ile balkon ve pencere önüne yuva yapan kuşların yuvasını bozmak ve kovalamak istemez.

Ancak kumru biti basması sonucu evlerinde kaşınma ve ısırılmadan duramaz hale gelirler. İlk aşamada kendilerini neyin ısırdığını anlamadıkları için bazı kişiler doktora giderek kaşınma ve kızarıkların neden olduğunu anlamaya çalışır. Evdeki güvercin biti nasıl yok edilir? bireysel olarak bir türlü önlenemeyen güvercin ve kumru bitleri ile kapsamlı bir mücadele edilmesi kaçınılmazdır. Bit türlerinin ortalama 3500 kadar türü olduğu için hayli geniş bir bit çeşidi bulunmaktadır.

Isırıcı asalak bitler takımına giren Menoponidae ve Philopteridae familyasına bağlı olan türler kan ve tüy, telek yiyerek beslenir. Güvercin bitleri hakkında kısaca noktaya benzeyen, şeffaf ve kahverengimsi yapılarının olduğunu belirtmek isteriz. Güvercin bitleri asalak yaşayan haşere türleridir. Kumru ve güvercinlerin üzerinde bulundukları için kumru ve güvercin biti olarak anılır. Halk arasında güvercin biti olarak nitelenen bu parazit asalaklar son derece hızlı çoğalır ve oldukça rahatsız edicilerdir.

Kumru Ve Kuş Bitinin Özelliği

Bu bit türleri iki farklı şekilde beslenir. Güvercin bitleri genelde tüy ve telekle, kumru bitleri kan emerek beslenir. Ancak hem kan emen, hemde tüyle beslenen bitler daha çok evlere musallat olan bitleridir. Kuş bitleri bulaşacak olan konakçısını sıcaklık kriterine göre belirlemekte vücut yapısına hassas bir özellik sergilemektedir. Şayet evde güvercin yada kuş besleniyorsa güvercin ve kumru bitleri bizden daha sıcak olan kedi,köpek veya güvercinlere çok daha fazla bulaşma potansiyeli taşır. Bitler çoğunlukla kuşlar üzerinde yaşadıkları için kuş yuvalarına müdahale edilmedikçe insanlara bulaşmayı pek sergilemez.

Kuş yuvasına müdahale eden insanlara çok hızlı bir şekilde bulaşmaktadır. İnsanlar üzerinde uzun süre yaşamaz ve kan emdikten sonra ayrılır. Ancak hızlı üredikleri için sürekli kuş biti varmış hissi uyandırır. İnsanda görülen bit türleri Anoplura takımına mensubiyeti olan bit türleridir. Bu nedenle güvercin üzerinde yaşayan bir bitleri insanın üzerine taşırsanız bu bit insanın üzerinde uzun süre hayatta kalamaz ölür. Evlere giren güvercin biti nasıl yok edilir? diye çok fazla soruya maruz kalırız.

Boyut olarak oldukça ufak olmaları nedeni ile pek çok insanın mayt ve miteler ile karıştırdığı güvercin bitleri hızlı hareket eder. Renk özellikleri kahverengimsi renkli, boyutu ise iğne ucu kadar bir böcek türüdür. Evdeki güvercin bitlerinin yok edilmesi için kokulu ve dumanlı bit ilaçlama yaptırılması çok kısa zamanda sonuç alınmasını sağlar. Güvercin bitlerinin yok edilmesi için en etkili yol arıyorsanız mutlaka sisleme ilaçlama yaptırmanız gerekir. Güvercin biti sirke ile temizlenerek belirli bir seviyede ölür ancak tam olarak çözüm sağlamaz.

Güvercin Ve Kumru Bitlerinin Yaşadığı Yerler

Güvercin bitinin güvercinler üzerinde yaşama sebepleri bu bit türünün diş yapılarının telek ve tüy yiyebilecek bir özellikte olmasıdır. Peki kumru biti ısırığı insanı neden rahatsız eder? diyorsanız ısırılma nedeni ile duyulan bir yan etkidir. Güvercin bitleri insanların üzerinde yaşayamasalar bile çok kısa bir süreliğine bulaşabilir ve evlerimize hızlıca bulaşırlar. Güvercin bitlerinin yumurtaları beyaz tomurcuklar halinde oldukça minik boyuttadır. Sıvı ilaçlama ulv makineleri yardımıyla uygulanarak kapsamlı bir mücadele ile kuş bitleri önlenebilir.

Güvercin bitleri evlerde halı yüzeyleri, mobilyalar, duvarlar, yatak, ve pencerelerin perdelerinde karşımıza çıkar. Saydam yüzeylerde ve ışık olan yerlerde kolayca fark edilirler. Örneğin telefon ekranlarında çok sık karşılaşılınca varlığı anlaşılmaktadır. Eve bulaşan kuş piresi evin hemen her yerinde görülebilen bir zararlıdır. İnsanların yattığı sırada cildinde dolaşıp ısıran güvercin bitlerinin yaşadığı yerler sıcak olan tüm ortamlardır. İnsan vücudunda baş ve kollarda sürekli bir şeylerin dolaştığı hissini uyandırır. İnsan üzerinde yaşaması mümkün olmamasına karşın hassas ciltli insanlarda cilt alerjisi ve kabarmalara yol açarlar.

Evdeki güvercin biti nasıl yok edilir? diye düşünen kişilerin bu zararlı haşereler karşı mutlaka dumanlı bit ilaçlama servisi yaptırması gerekir. Bu nedenle kuş bitlerinin yok edilmesi için en etkili kokulu sisleme yöntemdir. Kumru ve kuş bitlerin zararlarından korunmak için evde kuş biti ilaçlaması şarttır. Bireysel olarak kuş bitlerinin önlenmesi oldukça zordur. Balkon, pencere etrafı, duvarlar ve balkonlardaki kombi, ve klima motorlarında sıkça kuş biti kuş yuvalarında yaşamaktadır.

Kuş Bitleri Nasıl Önlenir?

Güvercin ve kuş bitinin evlerimizde varlığını tespit eder etmez ilk önce halılarımızda yoğun olma ihtimaline karşın elektrik süpürgesi ile süpürüp halıları yıkatmak gerekir. Bütün bit türleri gibi güvercin bitleri de sıcak havalarda çok fazla sorun yaşanmasına neden olur. Kışın soğuk aylarda güvercinlerin üzerinde bit çok daha az görülür. Kuş bitleri aniden üremeye başlar ve hızla çoğalır. Kumru biti ile güvercin bitleri rahatlıkla bir kuştan diğer kuşlara geçebilmektedir.

Kuş bitinin önlenmesi insan sağlığı açısından bir hayli önemlidir. Kuş biti ve güvercin bitleri insanlarda sürekli kaşınma, vücutta devamlı bir şeylerin dolaştığı hissi ve ciltte kırmızı lekeler ile sulu yara oluşması gibi yan etkileri tetikler. Minik güvercin biti ile kumru bitine doğal çözüm pek mümkün olmamaktadır. İnsanların kuş bitlerini imha etmek için yaptıkları bireysel çabaların hiç bir işe yaramadığı bizi arayanların ne yaptıysam önleyemediğim diye yakınmalarından ortaya çıkmaktadır.

Kuş bitleri, yumurtalarını kuş tüylerinin diplerine kuşun gövdesine bırakırlar. Bırakılan bu yumurtalar birkaç gün sonra çatlar ve açılır. Yeni oluşan kuş bitleri birçok evreden geçtikten sonra ergin bitler haline gelirler. Bitler, konakçılarından uzakta birkaç günden fazla hayatta kalamaz. Papağan gibi evcil hayvanları etkileyen tavuk ve kuş bitleri, insanlar için de sorun meydana getiren kuş biti türleridir.

Normal şartlarda insanlara geçmeseler bile bu bitlerin kuşlarla ilgilenen insanları ısırdıkları ve çok ciddi rahatsızlığa yol açtıkları bilinir. Kuş bitlerinin bulaştığı evcil hayvan ve diğer konakçılar çok fazla kaşınırlar. Kuş bitlerinin istila ettiği tüyler göze normal gelebilir. Tüy diplerinde yerleşen kuş bitleri çıplak gözle çok zor görülür. Kuş biti kuşların kanat ve derilerini yiyerek beslenirler. Evin sık temizlenmesi, kuş yuvalarına müdahaleden önce ilaçlama yaptırılması, bu uygulamanın geniş kapsamlı olması kuş bitinden kurtulmak için şarttır.

Kuş Bitleri İle Profesyonel Mücadele Şarttır

Kuş bitlerinin renkleri ve yapısı türüne göre değişkenlik gösterir. Kuş biti ile mücadele spreyli ilaçlama ile asla mümkün değildir. Kuş bitlerinin yok edilmesi için ilk adım, istilaya neden olan kaynağı bulmak ve yok etmek gerekir. Çok sayıda kuş biti türü olduğu ve istilaları çok hızlı gerçekleştiği için, bireysel mücadele çok zordur. Güvercin biti uçar mı? güvercin bit ilacı ev için nasıl olmalı gibi çok sayıda soru gelmektedir. Güvercin ve kuş bitleri uçmaz ancak hızlı hareket ederler.

Kuş biti ilaçlama için kullanılan ilaçlar canlılarda farklı, mekanlarda farklı içeriktedir. Mekan için kullanılan ilacı kuşlar ve canlılar üzerinde kullanmak mümkün değildir. Kuş biti kuşların üzerinde yaşayan parazit bir asalaktır. Boyları 2 ile 3 mm civarındadır. Kuş bitleri kuşların kanatlarında yumurta bırakarak hızlı bir şekilde ürerler. Renkleri koyu kahverengi, bazen kızılımsı yada açık renklerde karşımıza çıkar. Diğer bit ve pireler gibi tüm kuş biti türleri kan emmezler.

Kuş bitleri insan veya diğer hayvanların üzerlerine normal şartlarda gelmez ve yaşamazlar. Durup dururken insana bulaşmaz ve insanı ısırmazlar. Ancak kuş yuvalarına müdahale edilmesi, kuşların elle tutulup temas edilmesi ve kuş yuvalarını dağıtıp kurcalanması neticesinde çok seri şekilde insanlara musallat olurlar. Kuş biti daha çok geceleri aktif bir özelliktedir. Işık olduğu zamanlarda kuşların kanatlarına gizlenmeyi tercih ederler.

Kuş bitleri bazen kuşların üzerinden ayrılıp balkon ve pencere önlerinden duvar ve camlardan gelerek evlerimize girebilirler. Bilindiği gibi kuşlar balkonlara, pencere önlerine, çatılara konarlar. Şayet bu kuşlarda bitlenme varsa buralara kuşlar yolu ile bulaşır ve insanların mekanlarında sıkıntıya neden olurlar. Bireysel olarak bildik yöntemler ile kuş bitlerinden kurtulmak çok zordur. En hızlı çözüm kuş biti ilaçlama yaptırmaktır.

Kuş Biti İlaçlama Nasıl Yapılır?

Haşere ilaçlama birden fazla böcek türünün yaşam alanlarından arındırılması hizmetidir. Efor ilaçlama servisi olarak kuş biti ilaçlama konusunda sizlere kaliteli ve güvenilir böcek ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Kuş biti sorunlarınızı çözmek ve bilgi almak için bizi arayıp ilaçlama yöntemleri ve neler yapılması gerektiğini öğrenmeniz mümkündür. Kuş bitleri ve kumru bitlerinden kapsamlı bir ilaçlama yapıldıktan sonra tamamen kurtulmanız mümkündür.

Kullanılan ilaçlar ani öldürücü ve uzun süre kalıcı etkinliğe sahip olduğu için mekandaki bir zararlısını imha ederek dışarıdan girişlere karşı uzun süreli koruyuculuk sağlar. Kullandığımız kuş biti ilaçları sağlık bakanlığından onaylı kokusuz yada az kokulu grubunda birinci sınıf ilaçlardır. Kuş bitini evden temizlemek için sıvı spreyli uygulama tam olarak istenilen sonucu vermemektedir. Bunun nedeni duvarlar, tavan, mobilya ve kıyafetlere kadar yayılmalarıdır.

Daha sonraları aynı sorunla karşılaşmamak için kuşların konduğu yerleri yok etmek şarttır. Karton,koli, atıl eşyalar balkonlarda kuşların yuva yapmasını kolaylaştırır. Ayrıca balon, disket, ses çıkaran eşya gibi kuş kovucu tuzaklar yapılarak kuşların korkutularak kaçırılması mümkündür. Kuş bitleri ile mücadele bireysel olarak çok zordur. Kuş biti ilaçlama kokusuz yada kokulu böcek ilaçları yardımı ile yapılabilir. Belirli bir bölgede olan şikayetler için püskürtme yöntemle ilaç sıkmak faydalı olacaktır.

Ancak evin içine bulaşmış kuş bitleri ile mücadele için sadece kenar köşelere haşere ilacı sıkmakla kuş bitleri yok edilemez. Duvar ve eşyalarda görülen kuş bitini ortadan arındırmak için çok daha kapsamlı bir ilaçlama yöntemi kullanmak gerekir. İşte burada ulv ilaçlama şekli imdada yetişir. Kokusuz ilaçlama yada kokulu ilaçlar yardımı ile uygulanabilir. Kuş biti ilaçlama şekli mekanın tamamını etkileyecek şekilde sisleme yöntem kullanılarak yapılmalıdır.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir