Ana Sayfa > Blog > Karınca İlaçlama
Karınca İlaçlama

Karınca İlaçlama

Karınca İlaçlama insanların karınca zararsız ve ilaçlaması günah diye pek sıcak bakmadığı bir uygulamadır. Böcek ilaçlama kapsam olarak yürüyen ve uçan tüm haşereler ile mücadeledir. Karınca çeşitleri zararsız olarak bilinse de sanıldıkları kadar masum değillerdir. Yapı itibari ile birbirlerine destek olarak yaşar ve çalışkanlıklarıyla hepimizin hayranlığını kazanmış oldukça organize canlılardır. Özellikle insanların yaşam alanlarında, bitkilerde ve bahçelerde ortaya çıktıkları zaman çok ciddi istilaya maruz bırakabilirler.

Zehirli karıncalardan, işçi karıncaya kadar çok değişken karınca türleri vardır. Konutlarda ortaya çıkan zararlılar ile mücadele erken davranılmadığı takdirde verebilecekleri zarar bir hayli korkutucudur. Çünkü koloni halinde yaşayan karınca türleri toplu hareket ettikleri zaman son derce dayanıklı hayvanlar olarak kendilerinden kat, kat büyük canlıları yok eder. Hemen her yerde dolaşan karıncalar çeşitli hastalıkların mikroplarını taşıyarak sağlığımıza tehdit içerir. Bu yönü ile karıncalardan kurtulmak şarttır

İstila ettikleri mekânlar, en azından bu nedenle hijyenini kaybedeceği için evdeki karıncanın varlığı ciddi rahatsızlık verir. Doğrudan zarar vermedikleri sanılsa da karıncalar bebekleri ısırır ve zarar verir. Bazı karıncalar daha fazla büyük boyutlu olduğu için insanları ısırmaktan çekinmezler. Bu ısırıklar hem taşıdıkları mikropları bulaştırma, hem de alerjiye yatkın olanlarda alerjik reaksiyon yaşanmasını tetikleyecektir. Böcek fobisi olanlar için karınca istilası büyük rahatsızlık nedeni olur.

Karıncaların Yol Açtığı Hastalıklar

Eve girdiği zaman, yiyecekler dahil her şeyin üzerinde dolaşmaları oldukça sinir bozucudur. Üzerlerinde taşıdıkları mikropların yayılmasına ve olası hastalıkları tetiklemelerine dikkat etmek gerekir. Bulaştırdıkları başlıca hastalıklar muhtemelen tifüs, verem, dizanteri, veba ve şarbon olduğu saptanmış zararsız karınca bile insan sağlığına risk içerebilmektedir. Bununla birlikte bazı karınca türleri bahçe, ev ve iş yerlerindeki bitkilere aşırı oranda birikerek zarar görmelerine, hatta kuruyup odun haline gelmelerine yol açarlar.

Mekânların ahşap kısımlarını çürüten mantar türü bilindiği gibi ciddi zarara yol açar. Ev sünger ismi verilen mantar hastalığını karıncaların yaydığı düşünülürse karıncalar pekte zararsız haşereler olarak lanse edilemez. Eve giren karınca burada doğal yaşam ve barınma imkanı bulursa koloninin buralara yönelmesine öncülük eder. Bu nedenle dışarıda ve evin etrafında koloni ilk başta pek fark edilmez. Çünkü karıncalar oldukça bilinçli hareket etmektedir.

Öncü karınca vasıtasıyla kendilerine uygun beslenme alanlarını bulduktan sonra yavaş yavaş evi istila etmeye doğru sayılarını hızla artırırlar. Karıncaların yok edilmesi için fiziksel tedbirler ve karınca ilaçlama birlikte yapılırsa çok daha faydalı olur. Karıncayı eve ulaştıran karıncaların girdiği noktaları dikkatlice kapatmak ve karıncalara karşı evde etkili bir karınca ilaçlaması yaptırılmak gerekir. Doğal karınca kaçırıcılar ilk aşamada belirli bir fayda sağlayabilir.

Karıncalar Nerelerde Yaşar?

Karıncalar türlerine göre çok farklı yerlerde yaşam sürebilen oldukça sosyal türlerdir. Oldukça usta yuva yapma potansiyeli olan karıncalar termitler gibi kendi yuvalarını topraktan inşa edebilirler. Katmanlar halinde oluşturdukları geniş ölçekli yuvasında yer altında kolonileşmesi çok sayıda karıncanın üremesine neden olur. Yuva kurmak için kütüklerin içlerini çok severler. Karıncaların evlerimizde de bolca görülmesinin nedeni buralarda su ve besin maddelerinin oldukça kolay bulunabilir olmasıdır.

Evlerimizde parke altı ve kırık fayansların iç kısımlarına yuva yaparlar. Koloninin daha kolay barınması ve yuvalarını genişletmek için karoların altındaki kumları ve beton malzemeyi aşındırıp dışarı taşırlar. Evin içinde özellikle mutfak karıncaların en yoğun görüldüğü bölgedir. Karıncalar insanların yemeklerini paylaşırken pek çok eşyanın arasında dolaşırlar. Ev ve ofislerin yanı sıra insanların toplu halde bulundukları mekânlarda, karınca şikayetleri sıkça ortaya çıkar.

Hastaneler, okullar, camiler, banka şubeleri ve kamu binalarında karıncalara karşı yaz aylarında böcek ve karıncalara karşı ilaçlama servisi verilmektedir. Özellikle hastaneler ile okullar, insanları ısırıp taşıdıkları mikropları her yere yayması bakımından karıncalardan en kısa zamanda arındırılmalıdır. Sosyal böcekler olarak bilinen karıncalarla mücadele, bu minik ve hızlı hayvanların çabuk çoğalmaları ve her yere girip kolayca gizlenmesi nedeniyle bireysel olmaktan çok profesyonelce yapılmalıdır.

Bina Etrafında Önleyici Karınca Mücadelesi

Amatör yöntemler sadece geçici çözümler alınacak derecede uygulama sağlar. Karınca ile mücadele apartman bahçesi ve bina etrafında erken teşhis sonucu karınca şikayetleri baş gösterdiği zaman zaman kaybetmeden yaptırılmalıdır. Karınca ilaçlama daha karıncalar evin dışına yani bina etrafına yaptıkları yuvanın varlığının anlaşılması ile başlamalıdır. Karıncalardan kurtulmak bazen insanlar için oldukça zahmetli olabilmektedir. Özellikle kanatlı karıncalar daha zor kontrol altına alınır.

Karıncaların eve giriş yolları arasında doğal gaz borularının etrafı, kapı pencere kenarları, duvardaki çatlak ve boşluklar, kabloların geçiş kanalları en sorunlu yerler olarak karşımıza çıkar. Buralarda fiziksel çalışma şarttır. Karınca ilaçlama yöntemleri açık ve kapalı mekanlarda değişkenlik gösterebilir. Karıncaların ortadan kaldırılması için jel karınca ilacı, kokusuz ve kokulu karınca ilaçları kullanarak karıncalar yaşam alanlarından sökülüp atılır.

Eve giren karıncaların dolaşma istikametleri parke kenarları, halıların dipleri, kapı ve pencerelerin kenar bölümleri gibi dip şerit bölgeler olduğu için buraların dikkatlice ilaçlanması gerekir. Evdeki karınca ile mücadele için doğal karınca ilaçları yeni başlayan karınca şikayeti için yeterli olur. Buna karşın çok sayıda karınca ile başa çıkmak mümkün olmayacağı için jel karınca ilacı, kokusuz sıvı ilaçlama yada kokulu karınca ilaçlama yaptırılmalıdır. Evde karınca ilaçlama yaptırmak donanımlı bir firmadan destek almalısınız.

Karıncalar Neye Gelir?

Unutmayın karıncalar açıkta bırakılan gıdalar ve ekmek kırıntılarına fazlaca gelir. Su ve şekerli gıdalar gibi mutfak ve banyo bölümlerindeki nemli bölgeleri oldukça çok tercih etmektedir Bu nedenle evde karınca istilasına sebep olacak çöp, ekmek kırıntısı, tezgah üzerinde su birikmesi, ve evde açıkta şekerli gıdaların ortada bulunması karıncaların eve yeni girmesini en yoğun seviyeye çeker. Öncelikle bu tür ortamların engellemesi karınca mücadelesinde önemli yer tutar.

Karınca ile mücadele doğru ilaçlama yaptırıldığı zaman kolaylıkla başarıya ulaşabilir. Karıncalar nasıl yok edilir? evdeki karıncalardan nasıl kurtulurum? diyorsanız öncelikle karıncaların girmesini önlemek için tedbirler almalısınız. Unutmayın her türlü böcek ile mücadelede gerek karıncaların gerek böceklerin giriş yolları’nın kapatılması haşere mücadelesinde uzun süre çözüm sağlar. Ağzı açık gıdalar, yerlerdeki ekmek kırıntıları, su birikintisi, çöpler, şekerli gıdaların ambalajları karıncaları adeta evlerde yaşamaya teşvik eder.

Efor ilaçlama ekipleri karıncaların mekânlarda yaptığı yuvaları tek tek tespit ederek işe başlar. En kuytu köşelere ve bahçelerde toprağın altına yaptıkları yuvaların yeri dikkatlice ilaçlanmalıdır. Bu işlemler bu canlıların yok edilmesini ve tekrar yuva yapmalarının engelleme amaçlı olmaktadır. Pencere kenarları, kapı altları, kablo kanalları benzeri zayıf noktalar karıncaları evlere girmede önemli yer tutar.

Karıncaların Özellikleri Nelerdir?

Karıncalar Formicidae familyasına mensup küçük böceklerdir. 14 bin türü bulunan ve arılarla akraba olan bir yapıları vardır. Zar kanatlılar sınıfında incelenirler. Karıncalar koloniler halinde yaşayan sosyal canlılardır. 100 civarında avcı üyeye mensup koloniler olduğu gibi milyonlarca üyeden oluşan kolonilerde torağa derince geniş yuvalar yaparak yaşam sürerler. Büyük kolonilerde karıncalar işçi karınca, asker karınca gibi çeşitli iş bölümlerine ayrılarak belirli görevler üstlenmişlerdir. Bu tür koloni içinde 1 ya da birkaç kraliçe karınca bulunmaktadır.

Karıncalardaki uyum ve ahenk o kadar gelişmiştir ki onlar için süper organizma tabiri kullanmak tamda yerinde bir tabirdir. Karıncalar karada yaşayan hayvanların kapladığı alanın %25’ini dolduracak kadar ciddi bir yer tutar. Bu aslında şaşılacak kadar çok büyük bir rakamdır. Yeryüzündeki tüm kara parçalarında karıncalar ile karşılaşmak mümkündür. Yapılan bilimsel araştırmalara göre karıncalar bundan tam 130 milyon yıl önce ortaya çıkmış sosyal yaşam süren iş bölümlerine ayrılan oldukça ilginç canlılardır. Karıncaların oldukça ilginç yapı ve özelliği bulunur. Mesele kendi ağırlığının 10 katına kadar ağırlık kaldırabilme yetenekleri vardır.

Yaşam sürdükleri yuvalarında mantar yetiştirirler. Tıpkı insanlar gibi aralarında sosyal iletişim vardır. Koloniyi korumak için ordu kurabilir ve koloniyi savunurlar. Yaşamlarını idame ettirmek için yemek bulurken öncü karıncalar önden gidip bir koku salgılarlar bu koku yardımı ile diğer karıncalar öncülerin yerlerini bulabilirler. Türkiyedeki karınca türlerinin sayısı 306 dır. Karınca ilaçlama günah mı? diye merak edenler için belirtelim evi karıncalar sarmışsa uzaklaştırmak için imkan kalmamışsa karınca ilaçlama yaptırmak zorunluluk haline gelir. Keyfi bir canlıyı öldürmekle zorunlu bir müdahale arasında ciddi fark vardır.

Doğal Karınca İlaçları Nelerdir?

Karınca ilaçlama doğal yöntemler olarak bazı bitkiler yardımı ile kimyasal kullanılmadan yapılabilir. Ancak bu çok az karınca şikayeti yaşanan durumlarda mümkündür. Karınca ilaçları yoğunluk seviyelerine göre kullanılmalıdır. Evde karınca ilaçlama için bazı doğal maddelerden yararlanmak söz konusu olabilir bu kısa süreli kaçırıcı etki sağlayacaktır. Karıncalar kokuya duyarlıdır. Hatta diğer böceklerle karşılaştırıldıklarında beş kat daha hassaslar. Hemen hemen insan tarçın kokusuna bayılır. Ancak karıncalar tarçından ciddi anlamda nefret ederler.

Tarçın yağı veya toz tarçını karıncaların evinize girdiği yolun üstüne dökerek onları uzak tutmanız mümkündür. Yarım çay kaşığı toz tarçını veya tarçın yağını bir bardak suyun içine dökün. Karışıma pamuk bandırarak karıncaların geçtiği yerlere sürebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise pencere, kapı girişleri ve evin diğer girişlerine çubuk tarçın bırakmak. Ayrıca sprey şişesine tarçın yağı ve su ekleyip bunu karıncaların geçtiği yolların üstüne püskürtmek onları uzak tutar. Arnavut biberi de karıncaların kaçmasına sebep olacak bir doğal malzemedir.

Büyük bir tencerede suyu kaynattıktan sonra içine Arnavut biberi atıp bir süre daha kaynamasını sağlayın. Daha sonra bu suyu karıncaların sık geçtiği yerlere azar azar dökün. Karıncaların bir diğer nefret ettiği şey de hiç kuşkusuz sirkedir. Sirke aynı zamanda temizlik yapmak için de kullanıldığından bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Sprey şişesinin içine su, sirke ve limon suyu ekleyin. Günde bir kez karışımı karıncaların geldiği yerlere püskürtün. Bir süre sonra karıncaların kaçtığını göreceksiniz.

Karıncaları Önlemek İçin Temizlik Önemlidir

Karıncalar, buldukları besinlerin izini kaybetmemek için kendilerince iz bırakırlar. Yaptıkları en önemli uygulama ise geldikleri yollara koku bırakmaktır. Sprey şişesinin yarısını suyla yarısını sirkeyle doldurun. İçine birkaç damla deterjan damlatın. Karıncaların geldikleri yol üzerine, çatlaklara ve deliklere hazırladığınız bu spreyi sıkın. Evde temizlik karıncaların pek hoşlanmayacağı bir durumdur. Gıda atıklarını temizlemek, nemli bölgeleri silip kurulamak onlara uygun ortamları sağlama imkanı vermez. Karıncalar evlerde besinleri tüketirler.

Bina yapısının içlerini boşaltarak yapının zayıflamasına yol açarlar. Yine bazı karıncalar ağrılı ısırıklara ve semptomlara neden olabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak ve daha temiz bir yaşam alanına sahip olmak için karınca ile mücadele şarttır. Karınca ilaçlama ciddi bir böcek ilaçlama firması tarafından yapılmalıdır. Çünkü karıncaların yumurtlama dönemleri onların çok ciddi oranda üremelerini sağlar. Yuvaları tespit edilerek ona göre belirli periyotlarda karınca ilaçlama yapılmalıdır.

Karınca ilaçlaması jel ilaçlama ve sıvı kokusuz, kokulu ilaçlama olarak yapılır. Kokusuz karınca ilaçlama yada jel uygulama yapılırken evi boşaltmanıza gerek yoktur. Karınca ilaçlama fiyatları mekanın büyüklüğü ve kullanılan ilacın kalitesine göre değişebilir. Yaz aylarında daha sık görülen karıncalar yemek artıklarının olduğu bölgelerde koloni halinde toplanırlar. İnsan sağlığını tehdit edebilecek birçok hastalığı bulaştırma potansiyelleri olduğu için karınca ilaçlama servisi şarttır.

Karınca İlaçlama Nasıl Yapılır?

Her ne kadar haşereler içinde en masum canlılar olsalar da dolaştıkları mikrop dolu ortamlar karınca çeşitlerinin masumiyetlerini ortadan kaldırır. İnsan sağlığını tehdit eden karıncaların evden arındırılması için kişinin kendi başına uyguladığı yöntemler tam olarak karıncaların kökünü kurutmaktan uzaktır. Bunun için işin uzmanı ilaçlama servisleri ile çalışmak gerekir. Efor böcek ilaçlama firmamız etkin karınca ilaçlama yöntemleri kullanarak sizlerin karınca şikayetlerinize ekonomik karınca ilaçlama fiyatları ile çözüm sunar.

Genelde yaz aylarında yoğunlaşan karınca şikayeti evlerde özellikle mutfak tezgâhlarında baş göstermektedir. Eğer kışın evinizde karıncaları yoğun şekilde görüyorsanız bu durumda evinizde karıncaların yuva yaptığını söyleyebiliriz. Kesinlikle evdeki karınca yuvaları tespit edilerek uygun ilaçlama yöntemi yapılmalı ve yuvaları yok edilmelidir. Şayet karıncaların tamamı yok edilmezse evinizde yere düşen en ufacık bir yemek artığının başında onlarca karıncanın üşüştüğünü görmek sinir bozucudur.

Karıncaların türü ve yoğunluğuna göre değişik karınca ilaçlama şekilleri uygulanır. Tuvalet ve mikropların yoğun olduğu diğer ortamlarda da dolaşan karıncaların ayaklarına takılan parazitler bulunur. Yiyecek ve içeceklerin üzerlerinde dolaşarak sağlığımızı büyük ölçüde tehdit edebilecek hastalıklara yol açarlar. Sıvı spreyli karınca ilaçlama, jel karınca ilaçlama ve sisleme yöntemle karıncalar ile mücadele edilmektedir. Tür ve yoğunluğuna göre karınca ilaçlama şekli kullanıyoruz.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir