Ana Sayfa > Blog > Kalorifer Böceği İlaçlama
Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer Böceği İlaçlama hamam böcekleri ile mücadele de önemli yer tutar. Bireysel yollar ile böcekleri yok etmek pekte mümkün değildir. Sağlığımızın korunması için böceklerinin yaşam alanlarımızdan yok edilmesi şarttır. Kalorifer böceği ile mücadele, kapalı alanlarda farklı, açık yerlerde farklı ilaç ve yöntemler yardımı ile yapılabilir.

Bu yöntem Kalorifer böceğinin barınma ve dolaşma yerlerine uygulanır. Jel ilaçlama yapıldıktan sonra ilaç hemen böcekleri öldürmez. Ancak kısa bir süre sonra etkisini göstererek tüm böcekleri etkisi altına alarak yok etmektedir. Jel ilacın temel mantığı, birbirlerinin ölüsünü, dışkısını ve kusmuğunu yiyen kalorifer böcekleri yuvasına dönüp öldüğü zaman diğer böceklerde etkilenir.

Kalorifer Böceklerinin Özellikleri

Hamam böcekleri ile aynı familya da yer alan onlarla benzer özelliklere sahip olan kalorifer böceği oldukça hızlı çoğalır. Yumurtalarını kapsüller biçiminde taşırlar ve yumurtlama ile çoğalırlar. Çok sayıda yumurta bırakan kalorifer böcekleri tek bir seferde 300’ e yakın yumurta üretebilen istilacı bir böcektir.

En fazla yiyeceklerin bulunduğu sıcak, rutubetli ve karanlık yerlerde görülürler. Kalorifer boruları ve beyaz eşyaların motor bölgelerinde sıkça dolaşmalarının yanı sıra mutfak, lavabo ve banyolarda bir hayli fazla karşımıza çıkarlar. Bu böcekler baş bölgelerinde yer alan anten sayesinde etraftaki hareketleri ve titreşimleri kolayca algılar. Hem yiyecekleri hem de nemli ortamları rahatlıkla tespit ederek beslenme olanaklarını çok kolayca bulurlar.

Kalorifer Böceği Neyle Ve Nasıl Beslenir?

Kalorifer böcekleri insanların yedikleri ya da yemedikleri her şeyi yeme özellikleri ile insanın pes diyeceği özelliklere sahiptir. Kolay aç kalacak bir böcek asla değillerdir. İnsan ve hayvan gıdalarından tutunda kimyevi ve doğal ortamlara kadar her yerde kolaylıkla varlıklarını sürdürürler. Yedikleri ilginç şeylerden bazıları poşet, kağıt, böcek ölüsü ve kusmukları bu iğrenç haşerelerin besin ihtiyaçlarıdır. Şeker ve nişastalı, karbonhidratlı gıdaları daha fazla sevdikleri bilinmektedir.

Bu nedenle çikolata, kek, pasta, tatlı benzeri besinlere büyük bir iştahla akın ederler. Çöplerden, lağımlara, çürümüş yapraklardan, duvar yarıklarına kadar çok farklı bölgelerde gizlenir ve geceleri ortaya çıkarak besin ararlar. Hayatta kalabilmelerini sağlayan besin ihtiyaçlarını karşılayarak hem maddi, hem manevi açıdan büyük insanlar için ciddi sorun oluştururlar. Böcek ilaçlama firmaları ile görüşülerek, kalorifer böceği ilaçlama servisi almanız gerekir.

Kalorifer Böceği Neden Zor Kontrol Edilir?

Kalorifer böceği ısırığı olmayan ve zehirli bir böcek değildir. Ancak ciddi hastalık bulaştırıcı böcekler olduğu bilinmektedir. Banyo, lavabo , mutfak su boruları etrafında oldukça kalabalık şekilde bulunurlar. 10-15 ay ömürleri vardır. Üreme kapasiteleri, Hemen her şeyi yiyebilmeleri, En sevdikleri yiyeceklerin ise insanların yemek artıkları olması evlere ve insanların bulundukları ortamlara yakın olmalarını sağlar.

Şayet bir kalorifer böceğini öldürmeyi düşünüyorsanız asıl sorunu bu şekilde başlatacağınızı asla unutmamalısınız.  Ölüm aşamasında dişi yumurtaları dışarı yani mekana bırakır. Türkiye’deki bilinen adı ile Kalorifer böceği yani Alman hamam böceği oldukça istilacı bir böcektir. Kalorifer böceğini yani Alman hamam böceğini, hamam böcekleri türü içinde en berbat yapan da işte çok hızlı üreyerek binlere kısa zamanda ulaşan sayılardır. Amerikan hamam böcekleri, daha iri ve koyu kahverengi bir özelliktedir.

Türkiye’ de karşılaşılan ikinci en büyük hamam böceği sorunu olan bu tür dahi bir defada 16-18 yumurta bırakır. Dişileri yumurtladıktan sonra 1-3 saat taşıyıp kuluçka yerine bu yumurtaları bırakırlar. Sıradan böcek ilaçlarına çok hızlı direnç kazandıkları için bireysel çabalar onların adeta hortlamasına yol açar. Üç basit şeye ihtiyaç duyarlar. Yiyecek, Su ve sığınma bölgesi. Buralar bulunan bölgelerde gizlenerek çok büyük sayılara ulaşırlar. Bu ise onları baş edilmez kılar.

Kalorifer Böceği İlaçlama Yöntemleri

Bu zararlı haşerelerin yok edilmesi için kullanılacak ilacın ve yöntemin kalitesi alınacak sonucu belirleyecektir. Kalorifer böceği ilaçlama yöntemlerinde sıvı ve jel ilaçlar ön plana çıkmaktadır. Sıvı böcek ilaçları hem kokusuz olarak, hemde az kokulu ilaçlar içinden seçilebilir. Bu ilaçlar daha çok ev, ofis gibi küçük mekânlarda tercih edilir. Jel ilaçlama olarak en son kullanılmaya başlayan ilaçlama şekli, restoran, fırın ve kafe, hastane, otel gibi ortamlarda sıkça kullanılmaktadır.

Ancak sadece hamam böceği türleri ile karınca karşısında etkili olurken, diğer böceklere etkisi yoktur. Aşırı böcek şikayetlerinde sisleme yöntem kullanmak ve yakıcı etkili karışım ilaçlar kullanmak gerekir. Burada dikkat edilmesi gerekilen önemli bir durum vardır. Buharlama olarak tabir edilen sisleme böcek ilaçlama ve sıvı ilaçlarla sürdürülecek mücadelenin böcek yoğunluğu ve haşere türüne göre belirleyici olur. Sisleme ve kokulu ilaçlama uygulamasının yapılacağı ortamın bir süreliğine boşaltılması gerekir.

Jel ilaçlarda ise bu tür önlemlerin alınmasına ihtiyaç yoktur. Mekanda kalorifer böcekleri çok yoğun şekilde bulunuyorsa, geniş kapsamlı mücadele olan ulv ilaçlama, orta yoğunlukta spreyli ve jel böcek ilaçlama daha münasiptir. Orta ve düşük yoğunluklu şikayetlerin bertaraf edilmesi için kokusuz ve jel ilaçlama yeterli olur. İlaçlama şirketi seçerken donanımlı ve profesyonel ekipleri tercih edin.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir