Ana Sayfa > Blog > Hamam Böcekleri
Hamam Böcekleri

Hamam Böcekleri

Hamam Böcekleri değişik tür ve özellikleri ile en fazla evlerde şikayete sebep olan böceklerdir. Böcek ilaçlama yöntemleri içinde evlerde en fazla ilaçlama talebi bu böceklere gelir. Hamam böceği ile mücadele, sağlık açısından ve mekanın hijyenini sağlamak için büyük önem içerir. Hamam böceği çeşitleri, sürekli olarak bakteri ve mikrop yayarak, birçok hastalığa doğrudan ya da dolaylı şekilde sebep olmaktadır.

Özellikle yiyecek bulunan, sıcak ve nemli alanlarda tüm hamam böceği türleri sıkça görülür. İnsan sağlığına ciddi zararlar veren bu haşerelerden kurtulmak için hamam böceği ilaçlama yaptırmak şarttır. Antenli ve hızlı kaçan böcekler olarak tanınırlar. Isıya, açlığa ve darbeye karşı oldukça dayanıklı olan insanın sinirini bozan bu böcekten kurtulmak sağlığımızın korumasını sağlamak için profesyonel böcek ilaçlama firmaları ile görüşerek evi hamam böceklerinden arındırmak gerekir.

Değişik boyları yanında farklı renkleri bulunan hamam böceği çeşitleri dünyanın hemen her bölgesinde yaşam sürer. Radyasyona ve ısıya karşı bir hayli dirençleri vardır. Hamam böceğinden kurtulmak için bireysel çabalar pek sonuç vermez. Eve tek bir hamam böceği bile girse bıraktığı yumurtalar sayesinde kısa zamanda evi böcekler sarar.

Hamam Böceğinin Özellikleri

Isı ve nemden çok hoşlanan bu böcek, Dictyoptera takımı içerisinde yer alan Blattidae ve Blattellidae familyasında yer alır. İstilacı ve zor önlem bu böcekler hamam böcekleri olarak bilinmektedirler. Dünyada, yaklaşık olarak 3500 hamam böceği türü mevcuttur. Ancak bunlardan sadece 10 tür kadarı insanların yaşadıkları ortamlara adapte olduğu için bina ve dairelerde görülen hamam böceği türleri fazla değildir. Dünyada bazı böcekler orduları bile dize getirmiş, orduları hastalıktan helak etmiş tehlikeleri ile son derece ürkütücüdür.

İnsanlar ve mekanlar bakımından bu küçük canlı boyundan çok büyük zararlar verdiği için mutlaka erken müdahale gerekir. Hamam böceği, nemli ve sıcak ortamlarda yaşamayı sevdiği için karanlık ve rutubetli bölgelere çok sayıda yumurta bırakır. Ev ve iş yerlerinde en fazla görülen böcek türüdür. Özellikle yiyeceğin bol olduğu ev, fırın, mutfak, pastane, çöplük ve lokanta gibi alanlarda hamam böcekleri ile karşılaşmamak nerede ise mümkün değildir.

Evlerde çok sık görülen bu haşereler, hamam böceği ilaçlama yapılmadığı sürece başınıza dert olmaktan vaz geçmez. Çok hızlı şekilde üremeye devam eder ve bir kaç ay içinde geceleri evin her yerinde karşınıza çıkarak sinirlerinizi alt üst ederler. Basık ve oval vücut yapısına sahiptir baş kısmında 2 tane anteni bulunur. Ortalama büyüklük ölçüleri 6-8 cm boyunda olur. Hamam böceğinin renkleri türlerine göre değişmektedir. Siyah, kahverengi, sarımtırak ve kırmızı çizgili görünümleri bulunmaktadır.

Hamam böceklerinde kanat vardır, ancak bu kanatlar körelmiş olduğu için bir kaç türü dışında uçamaz. Her tarafa yayılabilen ve çok hızlı üreyen bu canlıları yok etmek için etkili böcek ilaçları ile evde hamam böceği mücadelesi zorunludur. Suda yüzer, radyasyona direnir, ölürken ters dönüp yumurta bırakır ve öldürseniz bile bir şekilde soyunu devam ettirir. Hamam böceklerini yok etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu nedenle eve girişlerini kesmek gerekir.

Hamam Böcekleri Nasıl Çoğalır?

Tüm haşere türlerinde olduğu gibi hamam böceği de yumurtlama yaparak çoğalır. Her defasında yüzlerce yumurta yapan hamam böceklerinin kimi yumurtalarını bir süre sırtında taşır, kimi yavruların keselerini vücudunda taşır. Hamam böceğinin yumurtalarını sırtında taşıması nedeni ile yumurtalar dolaştığı yerlere dökülür ve ortama yayılmış vaziyette mekanı kaplar.

Hamam böceği yumurtaları oldukça ufak boyutlu olduğu için gözle kolaylıkla görülemez. Bir Hamam böceğinin boyu birkaç mm olabildiği gibi 4 -5 cm ebatında da olur hatta bazılarının boyları 10 cm ye kadar çıkabilmektedir. Hamam böceklerinin vücutlarında özel algılayıcıları, yani mükemmel çalışan bir radar sistemleri olduğu için yaklaşan nesneleri kolaylıkla algılar.

Hamam böcekleri bu radar sistemi ile yiyeceğinin yerini tespit etmekle kalmaz aynı zamanda kendisine yönelen tehlikeleri önceden algılar ve seri bir şekilde kaçarak gözden kaybolur. Hamam böceklerinin o kadar mükemmel algıları vardır ki ortama farklı bir kişi geldiğinde hemen ayırt edebilir. Hamam böceğinin dünyada bilinen 4000 – 5000 kadar farklı türü olduğu tespit edilmemiştir. Hamam böcekleri yumurta paketleri üreten ve her pakette 200 ile 300 yumurta bırakan istilacı bir böcektir.

Karafatma Böceği Ve Özellikleri

Karafatma böcekleri daha çok geceleri aktif olan türdür. Kara böcekgiller (Tenebrioniddae) familyasının bir üyesi olarak ele alınmalıdır. Bir diğer adıyla oryantal hamam böceği, karanlık yerlerde yaşamayı seven, geceleri aktif olan tipik hamam böceği alışkanlıklarını sergileyen bir haşeredir. Karafatma Böceği isminden anlaşılacağı gibi siyah ve parlak bir görünüme sahiptir. Hamam böcekleri kahverengi görünümlü olup, karafatmalara göre daha toparlak bir vücuda sahiptir.

Uzunlukları 2-5 cm arasında değişir ve evin genellikle nemli yada rutubetli kısımlarında gizlenirler. Uzun bacakları ile örümceğimsi hızlı kaçan bir böcektir. Dişisi karafatma böceğinin vücudunda dış koruyucu bulunmazken, erkek olanda vücudu saran sert bir kabuksu tabaka bulunur. Karafatmalar nasıl ürer? Karafatma böceği çiftleştikten sonra 300 -350 civarında yumurtayı farklı yerlere dağıtarak bırakmayı tercih eder.

Kara böcekler yumurtalarını bırakmak için daha çok tahta ve parke altları, duvar çatlakları, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi altları, kenar kuytu yerleri seçer. Karafatma zararlısı çok hızlı üreyen kötü koku salgılayan böceklerdir. Bu nedenle onlarla mücadele etmek zordur. Farklı yerlerdeki yumurtadan çıkacak onlarca karafatmanın evi istila etme riski fazladır.

Karafatma Böcekleri Ne ile Beslenir?

Siyah böcekler, Tahıl ve kepek başta olmak üzere bitkisel ve hayvansal özellikteki döküntülerle beslenirler. Gececi oldukları için gündüzleri saklanır karanlıkta yiyecek arayışına çıkarlar. Ortalıkta bırakılan her türlü besin maddesini tüketirler. Karafatma böceği pis bir böcektir. En pis böceklerden biri olan karafatma böcekleri nemli, kirli ve karanlık yerlerde yuvalanırlar. Evlere giriş yerleri lağım boruları, su giderleri, açık bırakılan kapı ve pencereler, dışarıdan alınan eşyalardır.

En yoğun görüldükleri yerler ise çatı, kiler, karyola altları, ahır, ambar, hangar, otoparklar ve depolarıdır. Pisliği ve rutubeti seven karafatma böceğini evden uzak tutmak için evi her zaman temiz ve kuru tutmak gerekir. Evde yiyecek kırıntılarının süpürülmediği, besin maddelerinin açık bırakıldığı, bulaşıkların yıkanmadan lavaboda bekletilmesi, bulaşık makinesine kaldırılmadığı, çöp kutularının boşatılmadığı evler böceklere davetiye çıkarır. Karafatma böceği insanlarla karşılaştığında, tehlike hissedince kötü bir koku salgılarlar.

Ayakları üzerinde doğrularak vücutlarının alt tarafını yükseltip karınlarının uç kısmını yukarı doğru uzatarak koku salgılaması bu böceğin kendini savunma şeklidir. Karafatma böceği zararlıdır. En pis ortamlarda dolaştıkları için beraberlerinde birçok mikrobu evlere taşırlar. Açıkta bırakılan besin maddelerine salyalarını, dışkılarını ve mikropları bulaştırıp sağlığımızı tehdit ederler.

Alman Hamam Böceği Hakkında

Kalorifer böceği olarak ta isimlendirilen Alman hamam böceği kahverengi renklidir. Diğer hamam böceklerine oranla boyutları daha küçüktür. Alman hamam böceğinin ergininin boyu 1-1,5 cm civarında gelir . Hamam böceği türü arasında en çok kapsül bırakan ve en hızlı üreyen haşeredir. Yapıları küçük olmasına karşın diğer hamam böceklerinden daha aktiftirler. Gündüzleri yuvasında dinlenirlerken geceleri beslenmek için yuvasından çıkar bütün hamam böceği çeşitleri geceleri beslenir.

Hamam böcekleri aydınlık ve ışıkta dolaşmayı sevmez. Mayalı ürünlerle ve karbonhidratlarla beslenmeyi severler. Sıcak ve nemli ortamları tüm hamam böceği türlerinde olduğu gibi Alman hamam böceğininde en sevdiği ortamdır. Evlerde potansiyel üreme bölgeleri banyo ve mutfak çevreleridir. Özellikle mutfaklarda ısı yayan cihazların (buzdolabı bulaşık makinası ve fırın tarzı cihazların sıcak kısımları etrafına yuvalanırlar.

Buralar hem sıcaktır, hemde fiziksel açıdan oldukça korunaklıdır. Mutfak dolapları, dip bölgeler ve cihazlara yakın yarık ve çatlakların içine yuvalanırlar. Gündüzleri ortalıkta dolaşmaz ancak gece ışığı açtığınız zaman onlarca böceğin sağa sola kaçıştığına şahit olursunuz. Oldukça istilacı oldukları bilinmektedir.

Kalorifer Böceği Evlere Nasıl Girer?

Alman hamam böceğinin aktif bulunduğu yerlerden en önemlisi hiç kuşkusuz endüstriyel mutfaklar ve gıda üretim tesisleridir. Ayrıca satın aldığımız eşyalara bırakılan kapsüllerin zaman içinde evimizde açılması ile evde böcek aktivitesi görülmeye başlayacaktır. Tüm böcekler su içme eğilimleri nedeni ile ıslak ve nemli bölgelere yakın dururlar.

Alman hamam böceği de su ihtiyacını gidermek için lavabo içi, atık su gideri, banyo gideri, tuvaletteki pis suları içer bu esnada mikrop yuvası alanlarda dolaşarak tükettiğimiz gıdalara bakteri yayar. Alman hamam böceğini diğer hamam böceklerden belirgin şekilde ayıran özelliği daha ufak ve açık renkli olmasıdır. Alman hamam böceği ile mücadelede kullanılan ilaçlar hamam böceği türleri için kullanılan ilaçlar ile aynıdır ve birden fazla ilaçlama şekli kullanılabilir.

Alman hamam böcekleri de diğer türler gibi potansiyel hastalık tetikleyicisi bir özelliktedir. Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar. Bu nedenle evde böceklerin yok edilmesi için kalorifer böceği ilaçlama servisi almalısınız.

Kalorifer Böceği Ve Biyoloji

Dişi alman hamam böceği yumurta kesesini karnına sarılı vaziyette kapsüller açılmadan iki gün öncesine kadar vücudunda taşır. Üreme zamanı geldiğinde güvenli bir yere yumurtaları bırakır. Yumurta keseleri, Alman hamam böceklerinin karnından dışarıya doğru uzanır. Larvalar yumurta keselerinden küçük şeffaf beyaz böcekler olarak çıkarlar. Zamanla renkleri koyulaşır ve kahverengi ya da siyah, pronotumlarında iki belirgin paralel çizgi bulunan hamam böceklerine dönüşürler.

Bu larvalar altı ya da yedi kere kabuk değiştirirler ve uygun koşullarda 100 günde gelişirler. Kalorifer böceğinin bıraktığı bir kapsülde 40-48 civarında yumurta mevcuttur. Bir dişi yılda 30.000’i bulan sayıya böceklerin ulaşmasına sebep olabilir yaşam süresi bir yıldır. Sıcak yerleri sevdiği için halk arasında kalorifer böceği olarak anılır. Çok pistirler ve her şeyi yeme özellikleri ile tanınırlar.

Her pisliği, mikrobu dolaştıkları lağım ve atık su kanallarından ortamlara taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktif bir böcektir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolar olacağı için bozuk musluk ve damlatan bataryalar mutlaka tamir edilmelidir. Ayrıca zeminlerin ıslak olmaması evin içinde ekmek kırıntısı kalmaması şarttır.

Amerikan Hamam Böceği

Amerikan hamam böceği renk ve yapı olarak diğer hamam böceği türlerinden biraz değişiktir. Amerikan hamam böcekleri vücut boyları 3 – 5 cm kadar, renkleri kırmızı veya sarıdır. Boy olarak hamam böceği türleri içinde en iri yapıya sahiptir. Site ve konutlarda toplu halde bulunurlar. Yalnız olarak yaşamayı sevmedikleri için sosyal bir özelliktedir. Amerikan hamam böceğinin yaşam süresi 1,5 yıl kadardır.

Evlerde kazan dairesi, bodrum, depo, çatı arası, banyo, lavabo, mutfak yerlerde bulunurlar. Evde açıkta bırakılmış gıda maddeleri üzerinden beslenir. Amerikan hamam böceği geceleri beslenir, gündüzleri ise pasif olarak kenar kuytu bölgelerde dinlenmeye çekilir. Yumurtalarını besinin bol bulunduğu alanlardaki çatlaklara, duvar diplerine, atık su akarlarına ve evlerin kenar kuytu bölgelerine yaparlar. Amerikan hamam böceği yumurtasını paketler halinde bırakır.

Her paket ve kesede 25’e yakın yumurta olacak şekilde uygun yerlere bırakırlar. Amerikan hamam böceği insanlara hastalık bulaştırma riski yüksek olan bir böcektir. İnsanların yıkamadan yediği sebze ve meyvelerle virüsler insanlara geçer. Amerikan hamam böcekleri kanalizasyon ve pis sulardan konutlarımıza geldiği için bütün mikrobu evlerimize taşır. Evin hijyen seviyesini ciddi anlamda tehdit edip hastalık yayarlar.

Hamam Böceği Çeşitlerinin İlginç Özellikleri

Hamam böceği saatte birkaç km yol alabilir. Düz duvarlarda tavanda kolaylıkla yürüyebilir. Hamam böceği insanı ısırmaz. Ancak insana hastalık bulaştırmaları, tiksindirici koku ve görüntüsü ile insanlar tarafından hiç sevilmezler. Hamam böcekleri beslenmek için geceleri ortaya çıkarlar. Gece bulduğu açıkta bırakılan yiyecekler, çöp kutusundaki artıklar, ölü böcekler ve dışkıları ile beslenmesini sağlar.

Hamam böceği besin olmadan 30 – 40 gün kadar yaşar. Susuzluğa ise 6 – 10 gün kadar dayanabilir ancak su bulamazsa ölürler. Direnç olarak insanlardan onlarca kat daha dayanıklı yapıları vardır. Hamam böceğinin sıcaklık ve soğukluk direnci bir hayli fazladır. Hamam böceği 50 derece sıcaklığa dayandığı gibi eksi 30 derecede de yaşayabilir. Hamam böcekleri yaşadıkları yere ve türlerine bağlı olarak farklı renklerdedirler. Hamam böcekleri yıl içinde birkaç kez kabuk değiştirerek kendi vücutlarını yenilerler.

Kabuğu değişmiş hamam böceği daha genç ve dinamik bir yapıya bürünür. Hamamböceği (kalorifer böcekleri) genel olarak 1,5 – 2,5 yıl kadar yaşarlar. Hamam böceğinin vücudu dirençli olup ayak kopmalarında veya herhangi bir uzvu koptuğunda ölmezler hatta kafaları kopsa dahi haftalarca yaşarlar. Çoğu hamam böceği türünde yılda 1 defa çiftleşme olur. Bir yıl yıl içinde aynı çiftleşmeden 4 veya 5 defa kapsül (yumurta) bırakır.

Hamam Böceği İlaçlama Nasıl Yapılır?

Hamam böceği ilaçlama, hem konutlarda hemde işletmelerde en fazla yapılan bir hizmettir. Profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından yapılması gereken bir mücadele olduğu için basit ilaçlar ile yok edilemezler. Bireysel yöntemler ile yapılan hamam böceği mücadelesi bu haşereleri yok etmediği gibi sağlık sorunlarına ya da maddi zararlara sebep olur. Ayrıca yanlış ve ucuz ilaçlar direnç kazanmalarına ve evi istila etmelerine yol açar. İki farklı türde hamam böceği ile mücadele edilebilmektedir.

1. Sıvı Hamam Böceği İlaçlama

Sıvı böcek ilaçları kullanılarak yapılan bir özelliktedir. Hem püskürtme yöntemi, hemde buharlama tekniği ile hamam böceklerine karşı mücadele verilir. Özellikle, daire, ofis, iş yeri gibi alanlarda yapılan bu uygulama, haşerelere karşı son derece etkilidir. Hamam böceğinden kurtulmak bakteri ve mikropların ortadan kalması ile sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Ancak sıvı hamam böceği ilacı, kokusuz ve az kokulu karışım ilaçlardan seçilmektedir. Burada önemli olan böceklerin yoğunluğu ve direnç yapılarının belirleyici olması önem taşır.

2. Jel Hamam Böceği İlaçlama

Hamam böceği ile mücadele için jel ilaçlama oldukça fazla talep görür. Daha çok fırın, restoran gibi alanlarda müşterilere her hangi bir rahatsızlık vermediği için kolayca uygulanır. Alanın boşaltılmasına gerek kalmadan her hangi bir saatte yapılabilen bu ilaçlama yöntemi, yalnızca hamam böceği ve karıncalar üzerinde sonuç verir. Diğer haşereler üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı için tüm böceklere etki etmez. Hamam böceği ilaçlama işlemi, kaliteli jel böcek ilaçları ile yapılmalıdır. Hamam böcekleri zor imha olan ve kolay üreyen haşere çeşididir.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir