Ana Sayfa > Blog > Gümüş Böceği
Gümüş Böceği

Gümüş Böceği

Gümüş Böceği görünüm olarak ilginç ve hızlı kaçan bir böcektir. İnsanlara bilinen her hangi bir zararı yoktur. Gümüş böcekleri (gümüşçün, gümüş balığı böceği, rutubet böceği) benzeri isimler ile anılmaktadır. Mutfaklarda insanların tükettikleri yiyeceklere musallat olmaları oldukça rahatsız edici bir durumdur. Hijyene önem veren ve böceksiz bir ortamda yaşamak isteyen insanlarda çok ciddi huzursuzluğa sebep olmaktadırlar.

Nemli iklim yapısı nedeni ile özellikle İstanbul’da bina ve daire içlerinde çok fazla rastlanan gümüş böcekleri ülkemizin en fazla sahil bölgelerinde bulunur. Baş tarafında iki anten ve kuyruk bölgesinde çıkıntıları vardır. 10 ay kadar hiç bir besin tüketmeden yaşayabildikleri bilinmektedir. Son derece tuhaf görünümlü bu canlılar tahıl, un, karbonhidratlı yiyecekleri oldukça fazla sever.

Ayrıca duvar kâğıdı, macun, kitap cildi benzeri şeyleri de yemektedir. Yaşama süreleri 1-3 yıl arası civarındadır. Gümüş böceklerinin uygun ortam koşullarında sekiz yıla kadar hayatta kaldıkları bilinen bir gerçektir. Gümüş böceği felç eder mi? diye merak edenlerin boş yere endişe ettiklerini belirtmek isteriz.

Gümüş Böceğinin Görünümü

Adını parlak, gri gümüşe benzeyen renk yapısından alan gümüş böcekleri nemli bölgelerde yaşamaya bayılır. Çok hızlı hareket eder vücudu ise pullarla örtülü bir yapıdadır. Her ortamda yaşayabilen gümüş böcekleri, ıslak zeminler ve damlatan muslukların olduğu mekanlarda kolayca yaşam şansı bulur. Gümüş böceği zararları bakımından daha çok sağlığı tehdit eden bir özelliğe sahiptir.Fakat esas yaşamak istedikleri yerler rutubetli yerlerdir.

Karanlık ve rutubeti sevdikleri için gündüzleri çok fazla insanların karşısına çıkmazlar. Bu nedenle evinizde meydana gelen istilayı fark etmeniz ilk aşamada çokta kolay olmaz. Gümüş böceği nereden gelir? gümüş böceğinden nasıl kurtulurum? diye endişe içinde bu böcekler hakkında bilgi arayanların öncelikle bu böceği tanıması gerekir. Hızla üreme potansiyeline sahiplerdir.

Bu nedenle evde yoğunluk kazanana kadar insanlar kolay, kolay fark edemediği için oldukça kalabalık bir koloni haline gelebilirler. Dişi gümüş böcekleri türlerine göre değişen üreme sayıları ortaya koyar. Bir dişi gümüş böceğinin günde 20’ye kadar yumurta yapabilme kapasitesi mevcuttur. Türe göre boyutu yada özellikleri ne kadar değişirse değişsin, rengi her zaman gümüş görünümlü özelliğini asla kaybetmez.

Gümüş Böceği Ne Yer Nerede Yaşar?

Gümüş böceklerini en fazla göreceğiniz yerler genelde mutfaklar ve banyolar olarak görürsünüz. Çünkü evde en çok nem ve rutubet bu iki bölgede mevcuttur. Yaşam alanı olarak kütüphaneleri kendilerine barınak olarak sıkça seçebilirler. Bilindiği gibi kitaplar yapılırken kullanılan yapışkanlar, gümüş böceğinin en sevdiği besin olarak oldukça önemlidir. Yine kitapların içinde tam da istedikleri gibi karanlık ve havasız bir ortam olması bu böceği kütüphaneye çeker.

Duvar kağıtlarında, karton ve kolilerde, tavanlarda ve giysilerinizde oluşan lekeler, gümüş böceği istilasına maruz kalmaya başladığınızın en belirgin işaretidir. Çamaşır sepetinize koyduğunuz bir kıyafet, banyodaki nemle bir araya gelince gümüş böceği ve türevleri için müthiş yaşam olanağı sağlar. Kağıt ve yapışkanlarla dolu çeşit çeşit kitaplar, koliler, duvar kağıtları, kumaşlar ve tahıllar gümüş böceklerinin en sevdiği yiyecekler olarak dikkat çeker.

Tüm bu malzemeler gümüş böceklerinin hayatta kalması için gereken protein, şeker ve nişastaya sahip oldukları için nem ve rutubet böceği olarak bilinen bu böcekleri kendine çeker. Bu canlıların barınıp çoğalabileceği bütün ortamları temizleyerek fiziksel iyileştirme yapmak gerekir. Gümüş böceği dolap arkası, parke altı ve kapı pervazlarında gizlenir.

Gümüş Böceği İle Mücadele Yolları

Şayet evinizde gümüş böceği istilası ile başınız dertte ise bazı tuzaklar ile istilayı püskürtmeniz mümkündür. Gümüş Böcekleri için hazırlanabilecek tuzaklar onları yakalama ve evden arındırmada işinize yarayabilir. Gümüş böcekleri gece harekete geçen böcekler olduğu için gündüzleri karşılaşmak pek fazla mümkün olmaz. Onların bıraktıkları izler sayesinde onlardan haberdar olmanız daha kolay olur.

Nemli, karanlık alanları araştırın ve karabibere benzeyen dışkılarını gördüğünüz yerleri temizleyin. Duvar kağıtları, kitaplar, tahıl ambalajları ve karton malzemeleri titizlikle kontrol edin. Ufak deliklere kolayca gizlenirler. Küçük delikler ve sarı delikler de gümüş böceğinin varlığına işarettir. El yapımı tuzaklar için bir bant ile cam kavanozun dışını sarın. Böylece gümüş böceği kavanoza tırmanacaktır. Bu kabın içine biraz su ve biraz da ekmek bırakabilirsiniz.

Gece saatlerinde kavanozu gümüş böceğinin yaşadığını düşündüğünüz bölgelere uygun şekilde yerleştirin. Gümüş böceği bant sayesinde kavanoza kolaylıkla tırmanacak ancak geri çıkmak için oldukça kaygan bir zemin olacağı için başarısız olacaktır. Böyle farklı şekilde böcek tuzakları vardır. Ancak gümüş böcekleri ile mücadele profesyonel olarak ilaçlama firması yardımı ile kısa sürede sonuç verir.

Gümüş Böceklerinin Zararları

Gümüş böceği, giderlerde yaşayan nemle yaşam süren haşere türlerinden biridir. Hızlı çoğalır ve bakteri, mikropların yayılmasına yol açabilir. Kapalı alanlarda özellikle nemli yerlerde görülen bu böcek türü, tüm haşerelerde olduğu gibi mikroorganizmalar nedeniyle çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bu durum insan sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Ayrıca kağıt türü selülozdan yapılmış maddeler ile kumaş gibi maddeleri kemirebildikleri için maddi açıdan zarara yol açarlar.

Özellikle, tekstil işletmelerinde sık görülen bu haşereleri yok etmek için gümüş böceği ilaçlama yaptırmak bu zararlıdan kurtulmak için önemlidir. Lağımlar ve atık suların olduğu yerlerden ev içine girerek banyo, lavabo, mutfak gibi alanlara yerleşir. Gümüş böceği insanların besinleri üzerinde gezerek pisliklerini bulaştırır ve hijyenin ortadan kalkmasına sebep olur. Bıraktıkları bakteriler ile pislikleri insanların hastalanmalarına yol açar.

Bu nedenle gümüş böcekleri yok edilmesi gereken insan sağlığı açısından olumsuzluk içeren canlılardandır. Dış bölgelerde çatı, bodrum, merdiven altları, tavan arası ve duvar diplerinde sıkça görülürler. Gümüş böcekleri yumurtalarını kuytu alanlara bırakarak çoğalır. Çok hızlı üreyen böcekler ile mücadele için en etkili gümüş böceği ilacı kullanılmalıdır.

Evde Gümüş Böceği Neden Olur?

Evlerimizin içi gümüş böceğinin yaşaması için mükemmel koşulları barındırır. Evin içinde mutfak bölgesi ve banyolarda nemli ve karanlık bölgeler varsa, gümüşçünler için harika bir yaşam şansı sunulur. Evin içinde uygun şartlarda gıda kaynağı bulurlarsa, istilaya başlamak için çok daha elverişli bir imkana kavuşurlar. Gümüş böceği nedir? gözyaşı şeklinde vücuda sahip parlak görünümlü değişik böceklerdir.

İsimleri gibi gümüş renginde görünürler ancak aslında beyaz renklere sahiplerdir. Pek çoğu 3-4 inçten fazla büyüklüğe erişemez. Evinize girmek için oldukça çeşitli yolları kendileri için avantaja çevirirler. Başlıca evlere geliş kaynakları, kitaplar veya karton kutular gibi hem beslenme ve hemde gizlenme koşulu sağlayan malzemeler ilk sıralarda gelir. Gümüş böceklerinin bazıları soğuk, nemli ve karanlık yerleri kendilerine hedef yaşam yeri olarak seçerler.

Bazıları da sıcaklığa hiç aldırış etmeden yaşamlarını sürdürürler. Mutfaklar, dolaplar, banyolar, kiler, bodrum katı gibi az kullanılan yerler, gümüş böcekleri açısından son derece ideal yaşam bölgeleridir. Özellikle saklanacak yerler uygun şekilde ise evinizden ayrılmaz, orada hızla üreme yoluna giderek hayatlarını sürdürürler. Bu nedenle ıslak zemin ve damlatan musluklar olmamalıdır.

Gümüş Böceği Nasıl Ürer?

Gümüş böceği türüne bağlı olarak dişiler her gün 200’e yakın yumurta bırakabilecek kapasitedir. Yumurtalarını sıcak ve nemli yerlere bırakırlar. Yumurtadan çıktıktan sonra, gümüş böceğinin yetişkin görünümünde gelmesi için dört ay civarında bir süre gerekir. Gümüşçük böceğinin üremesinin önüne geçmek saklanma ve beslenme koşullarını ortadan kaldırmalısınız. Ev içinde yerlerde ve duvarlarda bulunan ve gizlenmeye müsait olan yarıkları, çatlak ve boşluk yerleri kapatmalısınız.

Bu durumda gümüş böcekleri, yumurtalarını bırakacak bir yer bulamayacağı için üremelerinin ciddi anlamda önüne geçilir. Gümüş böceklerinin yumurta bırakma ihtimali olan yerleri devamlı temizlemelisiniz. Çekiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesi ile dip köşeleri ve yerleri süpürün. Gümüş böceklerinden kurtulmak için öncelikle evinizdeki nemli bölgeleri kontrol etmeli varsa ortadan kaldırmalısınız.

Yuva ve yumurta bırakabilecekleri yarıkları temizleyip, kapatmak onların üremesine darbe vurmaktır. Duvarları boyamak veya silikon kullanmak alabileceğiniz en pratik önlemler arasında gelir. Evdeki gümüş böceği istilasından kurtulmak için profesyonel böcek ilaçlama firması yardımına baş vurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Gümüş Böceği İlaçlama Şekli

Her tür haşerede olduğu gibi bu gri renkli gümüş böceklerinden kurtulmanın yolu da profesyonel destek almaktır. Çoğunlukla kuytularda, eşyaların, duvar kâğıtlarının, kitap ciltlerinin arasında yaşam sürerler. Teknolojik ekipmanlar ve sağlığa zarar vermeyen kokulu veya kokusuz ilaçlarla gümüş böceği ilaçlama yapmak çok ileri seviyede çözüm sağlar.

Efor böcek ilaçlama firması gümüş böceğinin barınıp çoğaldığı bölgeleri tespitin ardından bu bölgelere etkisini anında gösteren sprey ilaçlama yada sisleme ilaçlama yöntemini uygulayarak gümüş böceklerini yok eder. Kullandığımız ilaçlar daima üst seviyededir. Evi gümüş böceklerinden temizlemek için sıradan ilaçlama şekilleri ve ucuz böcek ilaçları yerine daima en iyisinde odaklanmak gerekir.

Ev ilaçlama servisi ile çalışırken kullandığı ilaç ve ilaçlama yöntemleri hakkında fikir edinmeniz önemlidir. Böcek ilaçlama sırf kazanç amaçlı yapılacak bir servis hizmeti değildir. Gümüş böceği ve diğer nem böceklerinin yok edilmesi için böcek yoğunluğu, mekanın özellikleri gibi etkenlere azami dikkat etmek ve ilaçlama yapmak gerekir. Gümüş böceğini evden nasıl temizlerim? diyorsanız bizimle iletişime geçerek profesyonel ilaçlama servisi alabilirsiniz.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir