Ana Sayfa > Blog > Ev İlaçlama
Ev İlaçlama

Ev İlaçlama

Ev İlaçlama hem sağlık açısından, hemde mekanın hijyeni için son derece mühimdir. Böcek ilaçlama hem açık alanların haşerelerden arındırılması, hemde apartman ve dairelerdeki zararlıların bertaraf edilmesi için pek çok insanın sıkça başvurduğu bir hizmettir. Daireler ve apartmanlarda pek çok böcek türü açık buldukları bölgelerden girerek insanların huzurunu ve sağlığını tehdit ederler. Böcekler ile mücadele değişik haşere ilaçları ve ilaçlama yöntemleri yardımı ile yapılmaktadır.

Eve giren böceklerin kimi insanı ısırıp rahatsız eder, kimi sokar ve ölümcül tehlikeler saçar. Ayrıca pek çok böcek ise gıdaları kirleterek sağlığımızı tehdit ederler. Bu nedenle böceklerin yok edilmesi için daire ilaçlama yaptırmak pek çok olumsuzluğa son noktayı koyar. Ev ilaçlama şekilleri arasında en eski yöntem hiç kuşkusuz spreyli böcek ilaçlama şeklidir. Uzun seneler kokulu böcek ilaçları yardımı ile ev ilaçlaması yapılırken, günümüzde kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama teknikleri yardımı ile evi terk etmeden haşere ilaçlama servisi alınabilmektedir.

Ev ilaçlama yöntemleri arasında en etkili olan sisleme ilaçlama olarak tabir edilen ulv ilaçlama başta gelir. Ancak genel ilaçlama türü olan bu uygulama mekanın kapatılması ve evin ilaçlamadan sonra temizlik yapılmasını zorunlu kılar. Örneğin hamam böceği çeşitleri ve karıncalar için kokusuz jel ilaçlama oldukça idealdir.

Ev İlaçlama Yöntemleri Neye Göre Belirlenir?

Evin haşerelerden arındırılmasında kullanılan ilaçlama tekniği hiç kuşkusuz en belirleyici şartlardan biridir. Ancak kullanılacak ilaç ve ilaçlama yöntemleri böceklerin yoğunluğu ve direnç yapılarına göre belirlenmek zorundadır. Her böcek çeşidi için aynı ilaç ve ilaçlama şekli kullanmak çoğu zaman ya çok zahmetli yada olumsuz sonuca neden olur. Az yoğunluklu ve orta derecede böcek şikayetlerinde kokusuz ev ilaçlama servisi yeterli olmaktadır.

Sıvı kokusuz böcek ilaçları pek çok haşere için önleyici olmasına karşın, bazı dirençli haşereler üzerinde tam etki sağlamaz. Bunun bilinmesi ve haşere türü baz alınarak yöntem kullanılması gerekir. Kertenkele, tatarcık sineği, tahtakurusu, pire, toz böceği ve beyaz nem böceği, kuş biti, tahta kurdu gibi böceklerin yok edilmesi için mutlaka sisleme yöntem ve kokulu karışım ilaçlar kullanmak gerekir. Bu saydığımız türler oldukça dirençli ve evin her bölgesine yayılan özelliği ile ciddi sorunlara neden olur.

Spreyli sıvı püskürtme ev ilaçlama şekli bu tür zararlıları tam olarak ortadan kaldıramaz. Karınca, sinek, gümüş böceği, güve, kulağa kaçan, hamam böceği, kırkayak, benzeri haşereler ile mücadele için sıvı kokusuz ilaçlar ile uygulama yapılabilir. Evi böceklerden arındırmak için bilinçli mücadele ve kaliteli ilaç ve ekipmanlar kullanmak gerekir. Bu mücadelenin başarılı olması ve daire ilaçlamanın sorunsuz olmasını sağlar.

Ev İlaçlama Servisleri Nelere Dikkat Etmeli?

Ev ilaçlama firmaları evde böcek türüne göre değişik ilaçlama teknikleri ve böcek ilaçları kullanarak çözümler üretir. Ev böcek ilaçlama konusunda yeterli deneyim ve donanıma sahip ekipler evdeki böceklerin yok edilmesi açısından en güvenilir ilaçlama servisleri olarak dikkat çeker. İlaçlama firmaları öncelikle ev ilaçlama nasıl yapılır? ev ilaçlama ilaçları nelerdir? çok iyi bilmek ve her türlü tedbiri almak zorundadır. Ev ilaçlama ciddi bir iştir ve ihmali asla kaldırmaz.

İlaçlama öncesi evdeki gıdaların kapatılması, gerekli açık yerlerin kapatılması olası böcek ilacı zehirlenmelerini engeller. Özellikle dumanlama yöntem olarak bilinen ulv ilaçlama için çok dikkat edilmelidir. Haşere ve kemirgenler kış döneminde kapalı ortamlara gizlenir. Yaz aylarında ise ortalığa çıkar ve üreyerek çoğalırlar. Evde böcek ilaçlama esnasında evdeki canlıların zarar görmemesi için açıkta yiyecek ve içecek maddeleri bırakılmamalıdır.

Akvaryum, evcil hayvan, bebek ve yaşlı insanların ilaçtan etkilenmemesi için azami dikkat etmek ve tüm tedbirleri almak şarttır. Spreyli bile olsa yiyeceklerin üzerine ilaç damlaması olası böcek ilacı zehirlenmelerine sebep olabilir. Deneyimli eleman ve bilinçli mücadele ile çok daha kalıcı ve sağlıklı ilaçlama hizmeti verilir. Pire ve tahtakurusu ilaçlama uygulamalarında her bölgeye ilaç uygulanacağı için ilaçlama sonrası ilaç tahrişine maruz kalmamak için temizlik şarttır.

Eve Böcek Girişini Önlemek Şarttır

En fazla haşere görülen mekanların evler olması böceklerin nemli ve sıcak ortamlarda çok daha hızlı çoğalma potansiyeli taşıdığını gösterir. Yeterli barınma imkanı bulması ve yiyecek ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılaması, rutubetin yeterli düzeyde olması evde böcek istilası yaşanmasında önemli bir etkendir. Böceklerin yaşam alanlarından uzak tutulması için önlemler alınarak eve girişlerinin kesilmesi son derece etkili olur.

Bu nedenle ev ilaçlama servisi almak kadar böceklerin evlere giriş yollarında önleyici tedbirlerin alınması haşere şikayetlerini önlemede en önemli tedbirlerdendir. Özellikle bina ortak kullanım alanları ile, bina etrafında çok ciddi böcek popülasyonu görülmektedir. İşte bu nedenle bina çevresi ile bina ortak kullanım alanlarının ilaçlanarak haşerelerin yok edilmesi gerekir. Haşerelerin insanlara doğrudan verdikleri zararlar kadar, sebep oldukları bakteriler hastalık sebebidir.

Özellikle bazı haşerelerin ciddi tehlike oluşturması böcekleri yok etmek için ev ilaçlama yaptırmayı zorunlu kılmaktadır. Akrep, çıyan, kene, kertenkele gibi tehlikeli haşerelerden kurtulmak için en iyi yöntemler uygulamak gerekir. Çünkü bu tür zararlılar kimi zaman zehirleri ile ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Kapı altları, kablo kenarları, havalandırma ve ortak kullanım alanlarında gerekli tedbirlerin alınması böcek sorunlarını ortadan kaldıracaktır.

Evi Kapatmadan İlaçlama Yaptırmak

Evi kapatmadan ilaçlama yaptırmak pek çok insan için hem cazip gelir, hemde daha rahat olduğu için ev hanımlarınca tercih edilmektedir. Kokusuz ilaçlama ve jel böcek ilacı özellikle evinde yaşlı hastası, bebeği, evcil hayvanı olan aileler tarafından yaptırılmaktadır. Tüm böcekler için etkili olmasa bile bazı haşerelerin yok edilmesi için evini kapatmadan kokusuz ilaçlama yaptırıp temizlik yükünden kaçınan müşteriler için oldukça caziptir.

Örneğin evde hamam böceği, karınca şikayeti için kokusuz sıvı ilaçlar ve jel böcek ilaçlama şekli kullanılabilir. Sıvı spreyli kokusuz ilaçlama pek çok haşere için idealdir. Ancak aşırı yoğun böcek şikayeti yaşanan mekanlar ile ilaçlama yaptırılarak önlenememiş mekanda daha etkili böcek ilaçlama zorunlu hale gelebilmektedir. Evi kapatmadan ilaçlama yaptırmak zaman kaybını önler, olası planlarınızı aksatmaz. Hem sağlıklı hemde pratiktir. Hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma böceği, gümüş böceği, karınca, sinek, karınca fare, benzeri zararlılar ile evi terk etmeden kolayca mücadele edilmektedir.

Evde böcek ilaçlama nasıl yapılır? konusu aslında haşere türü ile değişkenlik gösteren bir özellik sergiler. Daire ilaçlama ve evi böceklerden arındırma böcek şikayetlerine bağlı olarak sıvı ve jel haşere ilaçları kullanılarak yapılabilmektedir. Ev ilaçlama fiyatları böceğin türü ve yoğunluğu, uygulanan haşere ilaçları ve mekanın ölçüsüne göre değişen bir fiyatlandırmayı ortaya çıkarır.

En sağlıklı Böcek İlaçlama Hizmeti

Yaşam alanlarından böceklerin sökülüp atılmasında en sağlıklı ilaçlama şekli hiç kuşkusuz jel böcek ilaçlamasıdır. Kokusuz yoktur, evi kapatmanıza sebep olmaz, hazırlık ve temizlik aşamaları olmaz. Ancak jel ilaçlamanın uygulandığı yerler sınırlı ve böcekler ile mücadelede sadece karınca ve hamam böceği çeşitlerine karşı uygulanır. En sağlıklı böcek ilaçlama şekli olmasına karşın uygulama alanları sınırlı olan bu yöntem çoğu böcek sorunlarında işe yaramaz.

Bu durumda daha geniş kullanım alanı olan sıvı kokusuz haşere ilaçlama yöntemi yapılarak çoğu böcek yaşam alanlarından arındırılır. Sadece zor ölen haşereler üzerinde kokusuz ilaçlar etkisiz kalır. 3 ay kalıcı özelliğe sahip ilaçlar haşerelerin imhasında oldukça belirgin kalıcılık sağlar. Haşereler yalama ve sürtünme yolu ile kokusuz ilaçların etkisine maruz kalacağı için kokusuz ilaç uygulanan yerlerin bir hafta kadar silinmemesi gerekir.

Bu nedenle evi terketmeden ilaçlama yaptırmadan önce uzman firmalardan destek almanız gerekir. Profesyonel ilaçlama şirketleri ile görüşerek insan sağlığına zarar vermeden etkili bir böcek ilaçlama yaptırılması gerekir. Ucuz ve etkisiz ilaçlar sorunu ortadan kaldırmayacağı gibi insanların yanlış yöntemlere tevessül ederek ciddi zarar görmelerine sebep olacaktır. Evde kokusuz ilaçlama doğru ilaçlar ve insanlar bilgilendirilerek yapılırsa hiç bir sorun yaşanmaz.

Ev İlaçlama Ne Zaman Yaptırılmalı?

Böcek ilaçlama servisi için dönemsel mücadele daha çok bahar ayları ile başlar. Sıcak yaz ayları ile üreme ve yumurtlama hat safhaya ulaşır. Buna bağlı olarak tüm böcek çeşitleri etrafa dağılır ve insanların huzurunu kaçırır. Doğal olarak yeşil alanlarda ve binaların zemin katlarında böcek sorunları daha yoğun yaşanır. Buralarda hızla üremeye başlayan haşereler zaman içinde açık buldukları alanlardan daire içlerine kadar girerek yumurta bırakır ve hızla çoğalırlar.

Haşerelerin ortamdaki yoğunluğunun sona erdirilmesi için çeşitli ilaçlama şekilleri mevcuttur. Ancak bu geç kalınmış haşere mücadelesinde çok daha etkin mücadeleyi zorunlu kılar. Bu duruma düşmemek için ilk böcek görüldüğü anda çözüm aranmalıdır. Ev ilaçlama ne zaman yaptırılmalı? evi hangi ayda ilaçlatayım? diye merak edenlerin dönemsel mücadeleyi mayıs haziran aylarında yaptırmaları daha isabetli olur. Ancak daire ilaçlama için özellikle bir zaman yoktur.

Evde böcek görüldüğü an ilaçlama servisi alarak evi böceklerden temizlemek gerekir. Ev ilaçlama firmaları yaşam alanlarına musallat olan her çeşit yürüyen ve uçan haşerenin önlenmesinde en iyi böcek ilaçları ve profesyonel ilaçlama yöntemleri kullanır. Haşerelerin en fazla görüldüğü bölgeler içinde otopark, apartman, sığınak, depo, ev gibi yerler en başlarda gelir. Ev ilaçlama sadece böcek görülünce yapılan bir işlem değildir. Bina çevresi ve bahçede her yıl düzenli ilaçlama yaptırılmalıdır.

Evde Hangi Böcekler Görülür?

Evlerde görülen yürüyen ve uçan haşerelerin, insan hayatı üzerinde ciddi olumsuzluklar meydana getirdiği herkesçe bilinir. Böceklerin engellenmesi için bireysel önlemler, temizlik ve hijyen gibi bazı tedbirler böcek oluşumunu azaltır. Lakin bunlar tek başına yeterli değildir. Bazı böcekler pis, karanlık ve nemli bölgelerde yaşadığı gibi temiz alanlarda da görülür. Daire içlerinde ve binalarda pek çok zararlı rahatsızlığa sebep olur. Apartman ortak kullanım alanları her çeşit haşereye cazip ortam sağlar.

Evlerde en fazla, kuş biti, gümüş böceği, hamam böceği, kalorifer böceği, mayt, mite, toz böceği, tahta kurusu, sinek, pire, uyuz böceği, fare, kırkayak, kulağa kaçan, güve gibi zararlı böcekler ilaçlanır. Daire ve ev ilaçlaması yapılan böcekler için farklı ilaçlama yöntemleri kullanılmaktadır. Ayrıca değişik içerikte böcek ilaçları kullanılarak haşereler ile mücadele edilir. Zor ölen bazı böcekler için sisleme yani dumanlama yöntem, hamam böceği gümüş böceği ve karıncalar için jel böcek ilacı, ve diğer haşereler için kokusuz ilaçlama yapılabilir.

Havaların ısınması ile birlikte sıkça görülen zararlılar, pire, hamam böceği türleri, karınca, sinek, arı, ve kertenkeledir. Nemli bölgeler ve gıda atıkları böcekleri kendine çeker. İstilacı haşere türleri, yaz mevsimlerinde her tarafa kolaylıkla yayılarak insan sağlığına ciddi tehdit oluştururlar. Kemirgen farelerin yanı sıra, tahta kurusu, toz akarı, beyaz nem böceği gibi parazitler de sıcak havalarda ciddi sorun oluşturur.

Ev ilaçlama Nasıl Yapılır?

Ev ilaçlama yöntemleri kokulu, kokusuz, ve jel ilaçlar kullanılarak yapılmaktadır. Evdeki böceklerden kurtulmak için ruhsatlı haşere ilaçları tercih edilmelidir. Evdeki haşerenin tespiti ile en uygun yöntem ve haşere ilacı kullanmak esastır. İlaçlama tekniği her haşere için farklı uygulanabilir. Bu yöntemler profesyonel ev ilaçlama şirketleri tarafından bilinçli olarak yapılmalıdır. Haşerelere ve kemirgenlere karşı istasyon, fare zehiri, sıvı, jel ya da diğer formlardaki özel ilaçlar kullanılarak ev ilaçlama yapılmalıdır. Dilerseniz ev ilaçlama nasıl yapılır hangi ilaçlama şekilleri kullanılır? kısaca değinelim.

1 Sıvı Spreyli İlaçlama

Ev ve bahçe gibi ortamların böceklerden arındırılmasında en sık tercih edilen yöntemlerin başında sıvı spreyli böcek ilaçlaması önde gelir. Sıvı içerikli böcek ilaçları suyla seyreltilip, püskürtme ya da sisleme teknikleri ile uygulanan ilaçlardır. Kapalı mekanlar ile açık mekanlar için doğru uygulama yapılması başarılı bir haşere mücadelesinin en önde gelen unsurudur. Kokulu ilaçlama ve kokusuz ilaçlama şeklinde spreyli uygulama yapılabilmektedir. Apartman ilaçlama, otel ilaçlama, bahçe ilaçlama, ev ilaçlama gibi alanlarda mekanın durumu ve özellikleri iyi bilinerek ilaçlama yapılmalıdır.

Açık alanlar için kokulu böcek ilaçları daha fazla etki gösterir. İnsan yoğunluğu olan mekanlarda kokusuz ilaçlama hem rahat hemde gereklidir. Püskürtme şeklinde yapılan sıvı ilaçlama evin kenar ve köşelerine titizlikle uygulanır. Kokusuz ilaç ile yapılan uygulama sonrası ortamın uzun süre kapatılmasına gerek olmaz. Tedbiren içeride durulmasa bile uygulama yapıldıktan 20 dakika kadar sonra eve girmek mümkündür.

Ev ilaçlama; kokulu ya da kokusuz olarak da yapılabilir. Önemli olan haşere çeşidinin belirlenip direnç yapısına en uygun ilaçlama servisinin verilmesidir. Ev ilaçlama için kullanılan ilaçların evdeki eşyalara zarar vermeyecek içerikte olması gerekir. Ayrıca gıda maddelerinin ilaçlama öncesinde hava almayacak şekilde kapatılmalıdır. Ayrıca ilacın ciltte tahriş yapmasını önleyecek gerekli tedbirlerin alınması ve ilaçlama temizliğinin nasıl yapılacağı müşteriye tam olarak anlatılmalıdır.

2. Jel Haşere İlaçlama

Yeni nesil böcek ilacı olarak bilinen bir ilaçlama tekniğidir. Hamam böceği ve karıncalar için en sık kullanılan ilaçlama şeklidir. jel ilaçlama hem sağlıklı hemde pratik olması ile bilinir. Evde her hangi bir temizlik yapılmasına gerek yoktur ve mekanı kapatma evden çıkma durumu yoktur. Kakalak, alman hamam böceği, karafatma böceği gibi haşereler ile mücadele için evde jel uygulama sıklıkla yapılır. Evcil hayvanlar ve insanlar için hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Jel ilacın yapılışı esnasında, evin boşaltılmasına, ön hazırlık yapılmasına gerek olmadığı gibi, gıda maddeleri için önlem alınması gerekmez. İlaçlama sonrası temizlik yapılmaması ise en büyük avantajlardan biridir. Jel ilaçlama yaptırmak için profesyonel ev ilaçlama firmaları tercih edilmelidir. Hamam böcekleri ile mücadele için kullanılan jel ilaçlar oldukça çekici özellikleri ile hamam böceklerini yok etmede etkilidir. Ayrıca uzun süre kalıcı etkisi ile bu haşerelerin eve girişine karşı önlem almak içinde yapılır.

Kullanılacak ilaçların kalitesi ve doğru oranda uygulanması başarılı bir ev ilaçlama için şarttır. Jel hamam böceği ilaçlaması gelişi güzel ilaç uygulama işlemi değildir. Böcekler ile mücadele için üç ana ilaçlama şekli vardır. Zor ölen böcekler ile mücadele için sisleme ilaçlama, diğer haşereler için sıvı kokusuz ilaçlama ve hamam böcekleri ile mücadelede jel ilaçlama kullanılır.

3. Evde Fare İle Mücadele

Evde fare şikayetleri özellikle kış aylarında daha yoğun yaşanır. Fare ilaçları, fare girişine karşı önlem alabilmek için yapılmaz. Buraların dikkatlice kapatılması asıl hedeftir. İstasyonlu ilaçlama yöntemi evdeki farelerin imhası içinde doğru bölgelere plastik kutu içinde fare ilacı bırakılarak yapılmaktadır. İnsan yaşam kalitesini olumsuz etkileyen fare şikayetleri korku ve endişeye sebep olmakla kalmaz ciddi hastalık riski barındırır.

Ayrıca maddi olarak da ciddi kayıplara yol açan fareleri yok etmek için uzman fare ilaçlama servisleri ile çalışmak şarttır. Fareler son derece şüpheci ve çekingen canlılar olduğu için bireysel fare ilaçlama uygulaması çözüm sağlamakta yeterli olmayacaktır. Fareler zeki ve çevik hayvanlar olduğu için bireysel mücadele fayda etmez. Farelerin yapısı ve koku duyuları çok değişik olduğu için böcekler ile mücadele gibi kolay olmamaktadır. Kemiksiz yapıları ile küçük bölgelerden kolayca girip insanları paniğe sevk ederler.

Ev ilaçlama farelerin zararlarından kurtulmak için bilinçli şekilde ve farelerin şüphe duymasına fırsat vermeyecek şekilde yapılmalıdır. Fare istasyonu ev ilaçlama uygulamalarında sık kullanıldığı gibi, istasyon kullanılmaksızın kemirgenlerin görülebileceği alanlara direkt olarak fare ilaçları da uygulanabilmektedir. Daire ilaçlama yöntemleri arasında fareler ile mücadele özellikle apartman ilaçlama da uzmanlık gerektiren önemli bir mücadeledir.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir