Ana Sayfa > Blog > Akrepler
Akrepler

Akrepler

Akreplerin varlığı ve zehirli oldukları çok eski çağlardan beri bilinen tehlikeli bir canlıdır ve böcek ilaçlama şarttır. Akrep türleri hastalık etkenlerini taşımaz. Ancak akrepler çoğu zaman kendilerini korumak amacıyla, insan ve hayvanları sokarak zehirlenme ve ölümlere neden olabilirler. Akrep zehri, akreplerin telsonlarında bulunan, birçok protein, ve biyolojik yönden etkin bileşiklerden oluşur. Nörotoksik etkili bir salgı olup, genellikle avını yakalamada ve sindirimde kullanırlar.

Akrep sokmasında yanıcı ağrı, deride kızarıklık, şişlik olur. Kan basıncı yükselebilir veya düşer. Çift görme, bilinç kaybı, ağızdan köpük gelmesi gibi belirtiler yaşanabilir. Karın ağrısı, bulantı, kusma olabilir. Kasılma, yerinde duramama, aşırı terleme gelişebilir. Kişi komaya da girebilir. Akrep sokmalarında akrep zehrinin cinsine göre, vücutta aşırı bir adrenalin salınımı olur ve bu kan damarlarında ani spazma ve pıhtı oluşumuna yol açar. Bu ani değişiklikler de etkiledikleri damara göre kalp krizi, inme gibi acil durumlara neden olabilir.

Akrebin cinsi ve zehriyle bağlantılı olarak kalpte ciddi ritm bozuklukları oluşabilir. Özellikle, bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olan yeni doğanlar ile küçük çocuklarda ve alerjik bünyeli kişilerde, akrep sokması ihmal edilmemesi gereken tıbbi durumdur. Akrep zehri, içeriğindeki etkin maddelerin çeşitliliği sebebiyle çalışmalarda, araştırma materyali olarak sıkça kullanılmaktadır. Akreplerden korunmak için çıplak ayakla dolaşmamak gerekir. Ayrıca akreplerin bulunduğu mekanlarda mutlaka ilaçlama yaptırılmalıdır.

Zehirli Akreplerin Kaç Türü Vardır?

Dünyadaki 1750 akrep türü bulunmakta olup bunların pek çoğu zehirli değildir ancak içlerinde bazı akrep çeşitleri zehirli olup soktukları zaman insan ve hayvanlar için ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına neden olurlar. Akrep türleri içinde ancak 50’sinin zehirli, 20-25’inin öldürücü olduğu biliniyor. Türkiye’de ise 19 akrep türünden 8’i zehirlidir. Bu 8 tür arasında 2’sinin çok zehirli ve “ölümcül” olduğuna dikkati çekmek ve akreplerden korunmak gerekir.

Sarı akrep: Güneydoğu Anadolu’nun batısında Gaziantep, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Mardin, Şanlı Urfa bölgelerinde rastlanır. Sarı renkli olup tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok zehirli ve ölümcül bir türdür. Türkiye’nin en zehirli ölümcül birinci akrebidir. Kara akrep: Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Malatya, Adana, bölgelerinde bulunur. Siyah renkli olup tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok zehirli ve ölümcül bir türdür.

Eve yakın yaşama eğilimindedir. Türkiye’nin en zehirli ölümcül ikinci akrebidir tehlikelidir. Sarı akrep türlerinin tamamı ölümcül değildir ancak sokma sonra ani ateşlenme ve kusma belirtileri görülür şiddetli ağrı ve kasılmaya sebep olur. Akrepler ile mücadele bireysel olarak zor olduğu için profesyonel akrep ilaçlama firmalarından destek alınmalıdır. Akrep zehri insan sağlığı açısından ciddi ölümcül risk taşır. Bu nedenle akrep sokmasında en yakın sağlık kurumuna müracaat edilmelidir.

Akreplerin En Tehlikeli Olduğu Zaman

Daha hareketli oldukları geceleri ve sıcakta, sokmaya daha çok isteklidirler. Akrepler, ancak rastgele dokunulduklarında ya da üzerlerine basıldığında, kendilerini tehlikede hissettikleri zamanlarda sokarlar. Yer yatağında uyuyanların uykudaki hareketi yatağa kadar gelmiş olan akrep için savunulması gereken düşmanca bir harekettir. Henüz bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiştir. Yeni doğanlarda ve alerjik bünyeli çocuk ve yetişkinlerde zehirli ve az zehirli akrep türlerinin sokma yerinin konum ve önemine bağlı olarak her zaman bir risk vardır.

Risk altında olanlar daha çok açık alanlarda akreplerin saklandığı taşları ters yüz edip onları açığa çıkararak kendilerini savunmaya sevk eden kişilerdir. Özellikle yaz aylarında piknik yapanların biraz daha dikkatli olmalarında sağlık açısından yarar vardır. Uzmanları dışında akreplerin türlerini tespit etmek ve zehirli zehirsiz diye nitelendirmek kolay olmaz. Akrep sokmalarında ihmal etmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Akrep sokmaları her zaman hayati öneme sahip olup vakit geçirilmeden kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Akrepler Nasıl Beslenirler?

Geceleri aktif olan akrep çeşitleri yırtıcı ve yağmacı tabiatlı olmakla birlikte, avlanmada uzmanlaşmamış ve yemek konusunda titiz olmayan hayvanlardır. Havadan ve yerden gelen titreşimlerle algıladıkları avlarını, peşine düşmek yerine, sabırlı bir şekilde pusuda bekleyerek avlarlar. Başlıca besinleri eklem bacaklılar olup, daha çok böcekler, örümcekler ve kırkayaklar dır. Ayrıca büyük akrepler, küçük yılanları, kertenkele ve fareleri dahi yiyebilir. Yamyamlık, akrepler de sıklıkla görülmektedir.

Avlarını kıskaçlarıyla yakalayarak sıkan ve kuyruğunu avına uzatarak sokan akrep, zehri ile böcekleri hemen öldürür. Akrepler, ne kadar zehir enjekte edeceklerini avlarına göre belirleyebilir. Büyük kıskaçlara sahip akrepler, küçük avlarını güçlü kıskaçlarını kullanarak öldürürken, ince ve zayıf kıskaçlı akrepler avlarını yakalar, çok etkili zehirlerini kullanarak avı sokar ve felç ederek öldürür. Birinci bacakların altındaki boşlukta bulunan kıliserini avına tamamen yerleştirir. Tükürük ve sindirim enzimleri salgılayarak dokuları sıvılaştırıncaya kadar bekler ve oluşan sıvıyı emer.

Soğukkanlı hayvanlar arasında metabolik hızları en düşük hayvanlar olduğu için az yiyecekle yetinebilir ve akrep türleri aylarca hatta iki yıl kadar uzun bir süre açlığa dayanabilirler. Besinlerden aldığı sıvıdan dolayı uzun süre susuz da yaşayabilirler. Akrepler oldukça sağlam yapılı ve geceleri avlanan vahşi yam yam türlerdir. Akreplerin yok edilmesi için en etkili akrep ilaçlarını kullanmak esastır. Evdeki akreplerin yok edilmesi için en iyi ilaç ve yöntemler ile akrep ilaçlaması yapılmalıdır.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir