Ana Sayfa > Blog > Akrep İlaçlama
Akrep İlaçlama

Akrep İlaçlama

Evde akrep görülmesi son derece tedirginlik vericidir. Akrep İlaçlama özellikle yeni doğmuş bebeği olan ve küçük çocuklu ailelerde son derece önemli bir ilaçlama hizmetidir. Zehirli bir eklem bacaklı canlısı olan akrep türleri ölümcül türleri ile insanların en çekindiği canlılar arasında gelir. Akreplerin boyu türüne göre değişik bir yapıdadır. Genellikle 5 ve 8 santim arasında karşımıza çıkarlar. Ancak daha minik ve daha büyük boyutlu olan akreplere de rastlanabilir. Akreplerin renkleri sarı, mavi, koyu yeşil, kahverengi ve siyah tonlarda dır.

Beslenmelerini geceleri avladıkları çeşitli böcekler ile yaparlar ve yam yam olarak tabir edilen bir özellikleri vardır. Akrebin ön kolları uzundur ve kıskaç vazifesi görür yakaladığı avını sıkıca kavrar. Arkada uzun, zehirli havaya kalkık yay şeklinde ucunda sivri bir iğne olan kuyruğu vardır. Akrep çeşitlerinin 6 adet de normal bacağı bulunmaktadır. Akrep ilacı mekandaki akreplerin yoğunluğuna göre kokusuz yada az kokulu karışım şeklinde özel hazırlanmış ilaçlardan seçilir. Akrep ilacı tavsiye olarak daha çok çıkarıcı özellikte olmalıdır.

Akreplerin Üreme Şekli Ve Zamanı

Akreplerin çoğalma ve üreme dönemi genellikle ilkbahardır. İlk baharda erkekler, çiftleşmek için dişi akrep arar ve çiftleştikten sonra dişi akrepler üreme yaparlar. Üreme akrepler de biraz farklıdır. Sperm kesesini kıskacı ile alan akrep keseyi dişiyi oyalarken üreme açıklığına sokar. Bu aşamadan sonra erkek akrep hemen oradan kaçar aksi takdirde dişi akrebin yemi olma riski vardır. Kimi zaman çiftleşmenin sonucunda erkeğin, dişiyi yemesi ile sonuçlanabilir. Bu akreplerin nasıl yam yam bir özelliği olduğuna işarettir.

Akrebin gebelik süresi 7 vaya 12 ay arasında değişmektedir. Bir seferde tek bir dişi akrep 50 ve fazla yavru yapabilir. Varlıklarını sürdürmek için serin yerleri seçer ve duvarların girintilerinde yuvalarını kurarlar. Bu duvarlar genellikle ev duvarları ve taş duvarlardır. Geceleri yataklara veya ayakkabıların içine kuytu olduğu için girebilirler. Akrebin zararını bilmeyen yoktur bu nedenle akrep korkusu pek çok insanda tedirginlik verir. En büyük zararı zehridir ve insanı soktuğu zaman ya ölüme neden olur, yada ciddi acıya sevk eder.

Akreplerin Özellikleri

Kuyruğunda bulunan iğnesini ani bir şekilde batırarak insanları sokar ve zehrini salgılar. Bu sokan türün zehrine göre insanda ölümcül sonuç oluşması yada yan etkisi değişir. İnsanları sokan kimi akrepler felç edebilir. Kalp sorunlarına, solunum zorluğu, sindirim bozukluğu ve konuşma yetisinin kaybına yol açabilir. İnsanı sokan türün zehri güçlü ise erken müdahale yapılmalıdır aksi takdirde ölümle sonuçlanan durumlar yaşanabilir. Efor ilaçlama sizlere en sağlıklı ilaçlarla destek olur ve akrep şikayetlerinize son verir.

Akreplerin baş bölgesinde, bir çift iri gözleri bulunmaktadır. Vücudunun yan kısımlarında ise simetrik olarak 4 çift göz daha mevcuttur. Akreplerin kanatları yoktur. Akreplerin iri ve kalın bir çift kıskacı mevcuttur. Akrepler son derece yavaş hareket ederler. Akreplerin ayak uçlarında birer tane kıskaçları olması tırmanmasını kolaylaştırır. Akrebin vücudu birbirine sıkıca kenetlenmiş bölmelerden meydana gelir. Akreplerin önemli bir özelliği de antenleri bulunmayan bir özellikte olmasıdır.

Ayak uçlarında ki radar benzeri bir sistem ile, çok uzak mesafelerdeki titreşimleri bile kolaylıkla hissedebilir. Çöl bölgelerinde yaşayan akrepler, bu radar benzeri sistem sayesinde çok uzaktaki karıncaların ayak seslerini bile hissederler. Bu ise avlanmada kendine çok önemli avantaj sağlar. Kurbanlarının hangi yönde ve nerede olduğunu, hatta mesafesini hesaplar ve kurbanına doğru yönelip pusuya yatar. Akrepler farklı renklerde görülür. Sarımtırak, siyah veya kırmızı renkte akrepler daha ağırlıktadır. Genç ve yavru akreplerin rengi beyazdır.

Akrep Türleri Eve Neden Gelir?

Akreplerin yuvaları, yağmur yağdığı zaman su ile dolar ve yuvalarından çıkarlar. Bu yüzden güvenli bir sığınak aramaya başlarlar. Daha güvenli bir yuva için yaşam alanlarına gelerek, insanlar için tehlikeli oluştururlar. Türkiye’nin iklim şartları ilkbahar ve sonbahar mevsimindeki yağışlardan dolayı, akreplerin evlerimize daha fazla gelme ihtimalini artırmaktadır. Herhangi bir haşere ile mücadelede hedefteki haşerenin biyolojik özelliklerinin ve davranışlarının bilinmesi buna bağlı olarak en etkili ilacın seçilmesi gerekir.

Bodrum katta, giriş katında ya da bahçe bölgesinde bulunan evler ile iş yerlerinde bulunma olasılıkları daha fazladır. Yüksek katlara oranla giriş katlarda akreplerin daha çok olması muhtemeldir. Akrepler diğer birçok böcekler gibi tek başlarına yaşam sürdürmediğini duymuşsunuzdur. Evlerde süpürgelik, depo, banyo, kuytu kenar yerler, karanlık ve sıcak bölgelerde akrep çıkma olasılığı daha yüksektir. Akrebin tek başına olmadığını, ondan kurtulsanız bile başka akreplerin olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Akrep İlaçlama Nasıl Yapılır?

Akreple mücadele kapsamında akrep ilaçlama servisi profesyonel firmalardan alınmalıdır. Akreplerin evlerimizde ortaya çıkmasının önemli sebepleri olan taş duvarlar ve saksılar kontrol edilmelidir. Evimizde bulunan dağınık eşyalar gibi çevresel faktörler akrebe uygun zemin sağlar. Özellikle nemli yerler kuru tutulmalıdır. İlkbahar ve yaz aylarına girilirken akrep çıkması daha yoğunlaşır bu nedenle akrep ilaçlamasını asla ihmal etmemelisiniz. Efor böcek ilaçlama gibi işinde uzmanlaşmış akrep ilaçlama firmaları ile çalışmalısınız.

Akrepler hızlı hareket eden hayvanlar olmamasına rağmen, akreple mücadele ederken mutlaka seri ve hızlı sonuç alınacak ilaçlama yöntemleri tercih edilmelidir. Akrep ilaçlama nasıl yapılır? çok iyi bilen ekipler ile çalışmalısınız. Evinizde ve iş yerinizde, akrep gibi ölümcül zehir taşıyan hayvanla karşılaştığınızda sert bir cisim, ağır bir kitap, ayakkabı ve sopa gibi materyalle vurun. Akrepler sert kabuklu bir vücuda sahip olduklarından öldüğü düşünülerek çıplak elle asla tutulmamalıdır. Akrepler tehlikeli ve ölümcül canlılardır.

Akrep İlaçlama Yöntemleri nelerdir?

Akrepler ile mücadele için iki türlü uygulama mevcuttur. Bunlardan en fazla bilineni sıvı ve spreyli akrep ilaçlama şeklidir. En eski ilaçlama tekniği olan bu uygulama için kokusuz akrep ilacı ve karışım az kokulu akrep ilaçları kullanılabilir. Akreplerin saklanma ihtimali olan bölgeler ve dip köşe noktalara ilaç püskürtülerek akreplerin ilaçla teması sağlanır. İlaçlamadan sonra bir hafta kadar dip bölgelerde ıslak temizlik yapılmamalıdır. Bir diğer akrep ilaçlama şekli ise sisleme yöntem olarak tabir edilen buharlı ilaçlamadır.

Ulv ilaçlama cihazı ile uygulanan bu yöntem son derece profesyonel ve donanımlı kişilerce yapılabilir. Son derece etkili olduğu gibi en geniş kapsamlı ilaçlama şeklidir. İlaçlama öncesi ve akrep ilaçlamasından sonra bazı tedbirlerin alınması gerekir. Evde temizlik bunlardan biridir. Akreplerin yok edilmesi için bilinçli mücadele kadar akreplerin evlere giriş yollarının mutlaka kapatılması gerekir. En etkili akrep ilaçları kullanılarak böcek ilaçlama yapmak şarttır. Unutmayın akrepler ile mücadele profesyonel ekiplerin işidir.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir