Akar Böceği Nedir
Akar Böceği Nedir
11 Ağustos 2017
Kırkayak Sokması
Kırkayak Sokması
14 Ağustos 2017
Zehirli Böcek Çeşitleri

Zehirli Böcek Çeşitleri

Zehirli böcek çeşitleri, insanların sağlığını tehdit eden başlıca zararlılar arasında sokma riski bulunan ölümcül tehdit içermektedir. İlaçlama yapılan zehirli böcekler nelerdir? hangi böcekler zehir taşır? zehirli böceklerden korunma nasıl olur kısaca değinip evlere giren zehirli haşere çeşitleri ve zararlı böcekler arasında hangi böceklerin zehir taşıdığı hakkında kısaca değinelim. Böcek türleri yapı ve görünüşleri itibariyle bizlere minik, masum ve çevresine zararı olmayan hayvanlar olarak bilinirler. Ancak durum sanıldığı kadar basit olmayabilir. Bazı zehirli ve küçük böceklerin bir ısırığı ile bir insanı felç bırakabileceği, ciddi sağlık sorunu yaşatıp, hatta insanı ölüme sürüklediği sıkça görülmektedir. Zehirli böcek çeşitleri ile türleri oldukça fazla ve çok çeşitliliğe sahiptir. Zehirli böcek türleri ve özellikleri hayli yer tutacağı için burada isimlerini saymak ve açıklama yapmak mümkün değildir. Zehirli böcek çeşitleri açık alanlar ve binalarda zaman, zaman karşınıza çıkıp ciddi sağlık sorunu oluşturur.

İnsan sağlığına zarar veren bazı zehirli böcek isimleri, örümcek, akrep, çıyan, kırkayak, kene, arı, kertenkele, kırmızı ateş karıncası, gibi zararlı böceklerdir. İnsanların yaşam alanlarına girerek ciddi risk sebebi olmakta bebek ve çocuklar için büyüklere oranla çok daha tehlikeli hale gelebilmekteler. Doğada pek çok zehirli böcek ve haşere çeşidi mevcuttur. Ancak evlerde görülen zehirli haşereler yaz dönemlerinde sıkça konutlara girip sokma riski bulunan yukarıda saydığımız başlıca türlerdir. Zaman, zaman karşınıza çıkabilecek ve size zarar verecek zehirli böceğin ne tür tehdit getireceği ve insan sağlığını bir anda ölümcül tehlikeye düşüreceğini unutmamakta fayda vardır. Doğanın içerisinde yürüyen, uçan ve sürüngen pek çok böcek, hayvan ve haşere türleri mevcuttur. Bunlardan insanları en fazla etkileyen zehirli böcekler evlere ve apartmanlara giren ev böcekleri olabileceği gibi piknik alanları ve yeşil alanlarda yaşam sürenlerde risk nedeni olmaktadır.

Zehirli böcekler neden tehlikelidir?

Tarih boyunca zehirli böceklere karşı mücadelede verilmesine karşın veba ve sıtma gibi hastalıklardan milyonlarca insan yaşamını kaybetmiş ve pek çok insan sağlığını kaybetmiştir. Bu zehirli böceklerin en önemli özelliği hızlı bir şekilde yayılmaları ve insanları hissettirmeden sokmalarıdır. Çoğunlukla uykuda ve yaşam alanlarına müdahale edildiği durumlarda zehirli böcek sokma şikayetleri yaşanmaktadır. Yaşadıkları mekanlara çok çabuk adapte olan böcek çeşitleri ve isimleri insanın aklında tutamayacağı kadar fazladır. Zehirli böceklerin zararlarından kurtulmak için zehirli böcek çeşitlerine karşı karşı ilaçlama yaptırmak dış alanlarda ise etkin bir mücadele şarttır. Aksi halde zehirli böcek sokması nedeni ile ölümle sonuçlanması muhtemel istenmeyen üzücü durumların yaşanması kaçınılmaz olur. Zehirli böcek türleri, kırkayak, örümcek, akrep, çıyan, kene gibi zararlılar yerde tehlike arz ederken, arılar, sinekler, eşek arıları uçkun özellikte olup toplu olarak yaşayan ve insanı birden fazla ısırıp sokan türlerdir.

Arı ve sineklerin ısırdığı bölge çok kısa bir an için acımaya sebep olur, fakat hemen ardından uzun bir süre insanın kaşınmasına engel olamaz. Özellikle bazılarının tehlikeli boyutta sıkıntı verdiği ve iltihaplanma sonucunda ise uzun bir süre yaralanma olan bölge iyileşmeden ciddi sakınca oluşturur. Bazı Kortizon madde içeren merhemler sürülerek bu zehirli böceklerin neden olduğu sancı ve kaşınmaların önlenmesi ve bir an önce doktora gidilerek zehirli böcek ısırması sonucu yaşanan riskli durumun tedavi ettirilmesi şarttır. Zehirli böcek sokması durumlarında insanların çok farklı reaksiyon gösterdiği, bazı kişilerde daha az risk yaşanırken, bazı alerjik yapılı kişilerde çok ciddi tehlike yaşandığı bilinen bir durumdur. Bu bakımdan aşırı şişmenin görüldüğü, tansiyon ve kalp ile alakalı yaşanan semptomlar ve nefes almada görülen zorluklarda derhal en yakın tıbbi merkezi gidilip acil müdahale edilmelidir. Bebeklerde ise zehirli böcek sokmaları bebeğin kanının zehirlemesine kadar götürebilir. Bu nedenle bebek olan evde zehirli böceklere karşı ilaçlama yaptırmak oldukça önemlidir.

Zehirli Böcekler Neden Tehlikelidir

Zehirli Böcekler Neden Tehlikelidir

Böcek ısırığı tedavisi hakkında

Zehirli böceğin soktuğu bölge kaşınmanın ardından eğer şiştiyse, müdahale edilmemeli ve çocuğu hemen bir hastaneye götürmek gerekmektedir Sokulan yerde iltihaplanmayı önlemek için böcek sokması yaşanan noktaya bir damla kızdırılmış bal mumu damlatmak oldukça faydalı olur. Kaşınan bölgeyi kaşıyıp tahriş etmek yerine kendi tükürüğünüz ile tekrar tekrar nemlendirin. Dünyanın en zehirli böcekleri arasında bir kaçına örnek, dikenli böcek, arı boğan böceği, korsan böceği, afrika böceği, tekerlek böceği gibi türler oldukça tehlikelidir. Zehirli böcek sokmasından korunmak için böcek ilaçlama servisleri ile görüşerek evinizde zehirli böceklere karşı ilaçlama yaptırmalısınız. Zehirli böcek çeşitleri insan yaşamında ciddi tehdit unsuru olduğu için profesyonel böcek ilaçlama şirketlerinden yardım almak şarttır. Efor böcek ilaçlama ev ve apartman ilaçlama taleplerinize etkili böcek ilaçları ve deneyimli ekipler ile kokulu ilaçlama, kokusuz ilaçlama yöntemlerini kullanarak zehirli böcek türleri için önleyici ve arındırıcı ilaçlama yapmaktadır.

Comments are closed.