Efor Böcek İlaçlama

Toz Böceği

Toz Böceği

Toz Böcekleri Nasıl Bir Böcektir

İsminden anlaşılacağı gibi tozlu ve rutubetli bölgelerde ortaya çıkar Toz Böceği. İlaçlama konusunda insanların en fazla zorluk yaşadığı minik böceklerdir. Kolay fark edilemezler ve çok kolay gizlenirler. Toz böcekleri ile mücadele diğer böceklere oranla çok daha zor ve zahmetli bir süreç gerektirir. Görünüş olarak ilk bakıldığında toz zerresi gibi görünür ve çoğu insan böcek olduğundan şüphelenmez bile. Ancak dikkatli bakınca hareket ettiği ve araştırılınca mayt, mite, toz akarı diye bir böcek çeşidi olduğu anlaşılır.

Yaşam alanlarında gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlarda olan toz böcekleri pek çok insan için tehdit olmasına karşın sinsice evlerde ürer. Böcek ilaçlama bu zararlıların yok edilmesi için çok erken dönemde yaptırılmalıdır. Evde yayılarak hassas ciltli insanlarda çeşitli sorunlara sebep olurken nefes yolu ile de çeşitli rahatsızlıkları tetiklerler. Akarlar, ve toz böcekleri yaşadığımız evin her yanında, yattığımız yatakta, yerdeki halıda, soluduğumuz havada, kısacası yaşamımızı geçirdiğimiz her yerde bulunmaktadır.

Toz Böceklerinin Yapısı

Kuşkusuz bu canlıların görünmez boyutlarda oluşları, kolay üremelerinde ve insanların tedbir almalarında onların istediği şekilde cereyan etmektedir. Şimdiye kadar özelliklerini incelediğimiz mikro canlılar, içimizde, dışımızda, çevremizde, kısacası bulunduğumuz her yerde oldukça fazla sayıda var olan geniş bir yelpazeye sahiptir. Böcek ilaçlama ile bu sorunları rahatlıkla ortadan kaldırmak pek mümkün değildir. Yaşadığımız ortamı bizimle paylaşan bir başka canlı daha vardır. Akar ya da mayt olarak adlandırdığımız toz böcekleridir.

Kompleks bir yapıya sahip olan, ama buna rağmen yine de ancak mikroskopla fark edilebilen bir mikro canlıdır. Yaşadığımız evin her yanında, yattığımız yatakta, yerdeki halıda, soluduğumuz havada kısacası yaşamımızı geçirdiğimiz her yerde bulunmaktadır. 5-50 mikron arası boyutlarında olan toz böceği ve miteler ilk bakışta bize görünmezler. Eğer görünselerdi, kuşkusuz büyük bir şaşkınlık yaşardık. Bacakları ve kıskaçları ile bir örümceği andıran bu canlı, yaşadığımız her odada aslında çok sık bulunmasına karşın çok küçük boyutlarda olması nedeni ile fark edilemez.

Toz Böcekleri Nasıl Beslenir?

Evlerde ve yaşam alanlarında üreyen minik toz böcekleri ölü deri hücreleri ve kabukları ile beslenirler. Bu nedenle insanların yaşadığı ortamlarda bulunur ve insan aktiviteleri ile çevreye yayılır, hareket ederler. Beslenme malzemelerinin toplandığı yerler ise genellikle yatak ve minderler, mobilyalar ve halılardır. Normal şartlarda insanlar, bu ilginç görünüşlü varlıkları görüp fark edebilmeyi istemezler. Kuşkusuz bu canlıların görünmez oluşları, titiz ev hanımları için aslında hayatın çekilmez boyutlara ulaşmasını engeller.

Öyle ki, parazit olarak içinde yaşadığı bir arı topluluğunu, arıların üstteki ölü derilerini delerek ve vücut sularını emerek ortadan kaldırabilirler. Bunun gibi pek çok böcek, hayvan ve bitkiye zarar verebilirler. Kimisi zarar verirken, beraberinde çeşitli faydalar da getirir. Örneğin böcek akarları böceğin ölümüne veya hastalanmasına sebep olurlar, ama aynı zamanda meydana getirdikleri atıklarla toprağın verimini de büyük ölçüde artırırlar. Bazıları ise birtakım canlıların asalaklarıdır.

Toz Böceklerinin Özellikleri

Bazı hayvanların kulak kanallarında, akciğerlerinde ve bağırsaklarında yaşarlar. Dolayısıyla akarlar yani toz böcekleri farklı ortamlarda ve insan dışında farklı canlılarla da yaşayabilen minik yapılı canlılardır. Toz akarları ve toz böcekleri, bize görünmeyen ama etrafımızı sarmış durumda evlerin her tarafında yaşayan canlılardır. Göremediğimiz, varlığını bir mikroskop olmadan kanıtlanması çok zor olduğu için çok dikkatli bakılınca görülen türleri de olup pek çok insan bunların böcek olduğuna inanmakta son derece zorlanmaktadır.

Toz böceklerinin nasıl bir bedeni vardır? Bedeni tek bir hücreden mi ibarettir? Yoksa bir araya gelmiş birkaç hücre ve bir miktar organelden mi oluşmaktadır? Bu kadar küçük olduğuna göre başka bir ayrıntıya, özelliğe ya da organa sahip olamaması gerekir. Normal şartlarda gözle görünür belirli bir hacmi bile olmayan bir canlının, bir bakteri hücresinin özelliklerinden fazlasına sahip olması imkansız görünmektedir. Binaların nemli ve tozlu bölgeleri pek çok toz böceğine ev sahipliği yapar. Ancak insanlar pek fark etmezler.

Toz Haşerelerinin Vücut Görünümü

Akar diğer adıyla toz böceği dediğimiz canlı, insan kafa tasına benzeyen bir bedenden oluşur. Bedenin üzerinde seyrek olarak tüyler bulunmaktadır. Ağzı, kafatasına benzeyen bu vücudun önünde toplanmıştır ve delmeye ayarlı özel bir yapıdadır. Toz böcekleri, sahip olduğu bu özel yapı sayesinde kendisine uygun bulduğu yiyecekleri küçük parçalara ayırabilir ve dolayısıyla besini vücuduna alabilir. toz böceğinin vücudu ovaldir ve ince çiziklerle kaplanmıştır. Dikkatlice incelendiği zaman vücutları ince tüylerle kaplıdır.

Bu oval vücuttan sekiz küçük bacak çıkar. Sekiz ayak ise son derece önemli bir tasarıma sahiptir. Ayak tabanları toz böcekleri ve akarların halı iplikçikleri arasına ve döşemelerin derin bölmelerine gömülebilmelerini sağlayan yapışkan bir madde ile kaplanmıştır. Bu sekiz küçük bacak en güçlü vakum temizleyicilerinin bile çekiş gücüne direnç gösterebilir. Toz böcekleri ile mücadele son derece güç olup bilinen pek çok böcek ilacı ve kimyasallara karşı son derece dirençli bir yapıya sahiptir. Çoğu böcek ilacının içinde bile ölmemektedir.

Toz Böcekleri Nerelerde Yaşar?

Toz böcekleri profesyonel yöntemler ile önlenebilecek küçük haşereler olup yatak, koltuk, halı gibi önemli eşyalar arasında oldukça çok rastlanır ve düzenli olarak ilaçlama yaptırılması gereken bir haşere çeşididir. Buraya kadar bahsettiklerimiz, bu mikroskobik canlının sadece dış görünümüdür. Gözle görülmemesine rağmen aslında her an her yanımızda olan bu canlının bir de bedeninin içi vardır. Yatak odaları ve depolar en fazla yoğunluk olan bölgelerdir. İnsanlara çok yakın yaşarlar ve kolay görülmezler.

Daha önce belki de varlığından bile haberimizin olmadığı bir akar, oldukça kapsamlı organlara sahiptir. Akarların yani toz böceklerinin bazısı hem karada hem de suda yaşayabilir. Karada yaşayabilen akarlar “soluk borusu” yoluyla nefes alırlar.103 Soluk borusunun hemen yanında da “yemek borusu” bulunmaktadır. Bazı akarların bitki hücrelerini delebilecek kadar keskin olan beslenme organları bulunmaktadır. Akarlar bu organları ile besinlerin özündeki suyu rahatlıkla emebilirler. İnsan sağlığı için zararlıdır ve bir an önce yok edilmelidir.

Böceksiz Mekanlar SağlıyoruzBöcek Türüne Öze İlaçlamaİnsan Sağlığına Zararsız İlaçlarProfesyonel Çözüm OrtağınızYaşam Alanlarınız Koruma AltındaEntegre Haşere Mücadele HizmetiUzman Ve Donanımlı EkipPeriyodik İlaçlama Servisi
Böceksiz Mekanlar Sağlıyoruz
Böcek Türüne Öze İlaçlama
İnsan Sağlığına Zararsız İlaçlar
Profesyonel Çözüm Ortağınız
Yaşam Alanlarınız Koruma Altında
Entegre Haşere Mücadele Hizmeti
Uzman Ve Donanımlı Ekip
Periyodik İlaçlama Servisi

Toz Böcekleri ile Mücadele Nasıl Olmalıdır?

Zararlı toz böcekleri sıradan bir böcekten çok daha dirençli bir yapıya sahip olup özellikle haşere mücadelesi veren pek çok ekibin korkulu rüyası gibidir. Bunun nedeni kimyasallara çok dirençli bir minik haşere çeşidi olması ve pek çok insanın bu toz akarları hakkında pekte bir bilgiye sahip olmaması zorlanmalarına ve çaresiz kalmalarına en büyük sebeplerdendir. Zor ölen toz böcekleri mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları ve kaliteli toz böceği ilaçları kullanılarak bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Amatörce toz böcekleri ile mücadele mümkün değildir. İnsanların yaşadıkları toz böceği şikayetlerine etkili ilaçlama çözümleri sunabilmek için en iyi olanı vermeye gayret edilmelidir. Toz böceklerinin önlenmesi için mutlaka ulv yöntem yani sisleme toz böceği ilaçlaması yapılmalı kokusuz ilaçların hiç bir varlık gösteremeyeceği iyi bilinmeli ve mutlaka kokulu toz böceği kimyasalları kullanılarak evde toz böcekleri ile mücadele edilmelidir. Toz böcekleri deri alerjisi astım, bronşit gibi önemli rahatsızlıklara sebep olup insanlar için son derece rahatsız edici özelliğe sahiptir.

Pin It on Pinterest