Kakalak Böceklerinden Kurtulmak
Kakalak Böceklerinden Kurtulmak
16 Ağustos 2017
Alman Hamam Böceği
Alman hamam böceği
2 Kasım 2017
Toz Akarları

Toz Akarları

Toz akarları eklem bacaklılar ailesinden gözle görülemeyen ancak mikroskopla seçilebilen küçük canlılardır. Günlük yaşantımızda ev içi ortamda sıklıkla bulunurlar. İlaçlama yaptırılmayan mekanlar başta olmak üzere özellikle sıcak ve nemli ortamları çok sever ve hızla çoğalırlar. İnsanlarda alerjiye neden olan akarlar; insan deri döküntüleri ile beslenen dermatophagoide spteronyssinus, Dermatophagoidesfarinea ve tahıl artıkları ile beslenen depo akarlarıdır. Akarlar, sıklıkla zeminde çökmüş halde durur ve yürümekle, hareketle kolayca havaya karışırlar. Ev tozu akarı alerjisi varsa, akarla karşılaşma ya da sonrasında görülecek belirtiler ortaya çıkar insanlarda ciddi sıkıntıya sebep olur. Akarların ve alerjiye neden olan maddelerinin solunum yolu ile alınması durumunda mite 2 burunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, hapşırık, gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık, şişlik gibi alerjik nezle belirtileri ortaya çıkabilir.

Astımlı hastalarda astım atakları (öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi) tetiklenebilir. Günlük yaşantımızda hemen her yerde olabilen akarları tamamen yok etmek imkansız olsa da alınacak bazı önlemlerle maruziyet büyük ölçüde azaltılabilir. Kuru havada, özellikle nem oranı %50’nin altına indiğinde toz akarlarının hiçbiri yaşayamaz. Nemi azaltmak için oda sık sık havalandırılmalıdır. Buhar makineleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Evin herhangi bir yerinde sıvı kaçağı varsa tamir edilmelidir. Ev tozu akarları nemli bölgelerde ciddi oranda üreme kabiliyetine sahip olan zararlı mayt türleri olup insanlarda derede kaşıntı, batma gibi sıkıntılara neden oldukları için bir hayli rahatsızlık verirler.

Toz akarları nerelerde yaşar?

Ev tozu akarları her türlü kumaş türünde yaşayabilirler. Yatak takımları haftada en az bir kez değiştirilmeli ve yıkanmalıdır. Özellikle yatak, yastık, yorgan, halı, kalın kumaşlı perde ve mobilya gibi üzerinde çok kolay toz tutabilen ev eşyalarında yüksek oranda bulunurlar. Kullanılan yatak, yastık ve yorgan yün, kaz tüyü veya kuş tüyü olmamalı, mümkünse akar geçirmeyen tıbbi özel kılıflarla kaplanmalıdır. Halı mümkünse kaldırılmalı; kaldırılamıyorsa boydan boya yün halı yerine küçük ince bir kilim kullanılmalıdır. Kalın veya ağır perde yerine ince tül veya stor perde tercih edilmelidir. Odada mümkün olduğunca az eşya bulundurulmalıdır. Kitap, biblo, oyuncak gibi eşyalar kapalı dolaplarda muhafaza edilmelidir. Akarların yoğun olarak yaşadığı peluş ve tüylü oyuncaklar uzaklaştırılmalıdır.

Haftada en az bir kez yüksek vakumlu veya hepa filtreli bir elektrik süpürgesi ile tüm oda temizlenmeli, temizlik sırasında alerjik birey odada bulunmamalı, temizlik sonrası hafif nemli bir bezle eşyaların tozu alınmalıdır. Elektrik süpürgesi ile süpürmesi ile ev tozu akarları alerjenleri uzaklaştırılır. Ama yaşayan akarlar ortadan kaldırılmaz. Hepa filtrasyon yöntemi ile ev tozu akarlarının dışkıları süpürgenin torbasında kalır. Evde ve özellikle yatak odasında evcil hayvan bulundurmamaya özen gösterilmelidir. Ev tozu akarlarına maruziyeti azaltmaya yönelik yöntemlerin hepsinin bir arada uygulanması esas olarak korunma sağlar. Ancak tam olarak ortadan kaldırmaya yeterli olmaz bu nedenle ev tozu akarları ile mücadele için en etkili yolların başında ev tozu akarı ilaçlaması yaptırmak evlerde yoğun olarak üreyip her tarafa yayılan bu zararlı haşerelerin önlenmesinde oldukça büyük öneme sahiptir.

Toz Akarları Nasıl İlaçlanır

Toz Akarları Nasıl İlaçlanır

Toz akarları nasıl ilaçlanır?

Gözle görülmesi çok zor olan bu minik haşereler insanlar için adeta görünmez tehlike gibi sürekli etrafında dolaşan ama pek kolay fark edilmeyen zararlı türleri olduğu için önlem alınmakta ne yazık ki genelde geç kalınır ve evin tamamına yayılıp özellikle hassas ciltli insanlarda dayanılmaz kaşınma ve batmalara sebep olup cildin kızarmasına hatta sulanıp yara haline gelmesine neden olduğu için psikolojik olarak oldukça zorlarlar. Ev tozu akarları ile mücadele sanıldığı kadar kolay olmayıp mutlaka deneyimli ilaçlama firmalarından yardım almak çok etkili bir ilaçlama yapılması ile bu zararlılardan korunmak mümkün olsa da evde nem olması bu haşerelerin tekrar ortaya çıkmasına sebep olur.

Ev tozu akarları spreyleme ilaçlama ile önlenemeyecek kadar dirençli yapıları nedeni ile nasıl ilaçlanması gerektiği çok iyi bilinmelidir. Pek çok böcek ilaçlama yapan kişi bu böceklerin neden olduğunu bilmediği gibi nasıl ilaçlanması gerektiği konusunda da çok fazla bir tecrübe ve donanıma sahip değildir. Buda insanların yaşadıkları toz akarı sorunları için çare üretmekten uzak olmalarına ve yaptıkları defalarca toz akarı ilaçlamasına karşı hiç bir sonuç alamamalarına sebep olur. Ev tozu akarları mutlaka sisleme ve kokulu toz akarı ilaçlama şekli kullanılarak çok kaliteli kimyasallar ile önlenebilecek bir haşere olup çoğu zaman tek ilaçlama ile önlenmesi bile mümkün olmayan gözle görülmeyen ama oldukça zararlı küçük haşereler olup ilaçlama yaptırmadan önce iyi araştırılmalı ve mutlaka doğru toz akarı ilaçlama firması seçilmelidir.

Comments are closed.