Efor Böcek İlaçlama

Tatarcık sineklerinin özelliği nasıldır?

tatarcık

Tatarcıkların tehlikeli yapısı hakkındaTatarcık sineklerinin özelliği nasıldır bir sinekten daha çok hastalık vektörü bir böcek olarak düşünülebilecek yapıya sahip bu haşere türü, oldukça tehlikeli bir yapıdadır. Sinekler arasında sivrisinek ile birlikte ciddi zararları görülen tatarcık sineklerinin özellikleri pis alanlarda yaşayıp insanlara bulaşıcı hastalık bulaştırması ile masum olmadığı bilinmeli besi damlarında hayvanlarda, insanlarda hatta bitkilerde dahi ciddi hasara yol açan tehlikeli tatarcıklar, dış alanlarda oldukça fazla görülmektedir. Peki tatarcık sineklerinin özellikleri nasıldır bu sinek hakkında dikkat edilmesi gereken özellik nedir kısaca değinelim.

Vücut yapısı olarak birkaç santim boylarında olan, sivri sineğe benzeyen fakat sivri sineklere göre daha uzun bacaklara sahip olan, tüm vücudu parlak tüylerle kaplı olan dişileri kan emen ve hastalık mikrobu yayan bir zararlıdır. Vücutlarındaki çepeçevre tüyleri nedeniyle kışın da aktif olarak bulunmakta diğer sineklerin aksine kış aylarında da çok yoğun olarak yaşam alanlarında şikayetlere neden olmaktadır. Tatarcıkların yapısı ve tatarcığı diğer sineklerden ayıran en belirgin özellik, uçarken doğrusal olarak ve uzun mesafeli olarak uçamamasıdır.

Tatarcıkların tehlikeli yapısı hakkında

Oldukça zararlı bir sinek çeşidi olan tatarcıkların hareket ederken sergilediği hareket ve uçma şekli aşağı ve yukarı çizgiler çizerek uçmaktadır. Bunun ana sebebi ise insanlardan çok fazla kan emmeleri nedeni ile vücut ağırlıklarının onları aşağı çekmesi ve sürekli hareket etme imkanı vermediği için duraklayarak yoluna devam etmesinden kaynaklanır.
Tatarcık sineklerinin sadece dişi olanları kan emerken erkekleri, insanları ısıramaz ve kan emmezler. Dişi olanları insanlardan kan emerek herkes tarafından bilinen şark çıbanına neden olmaktadır. Tatarcık sokması sonucu oldukça tehlikeli olan bu deri hastalığı tedavi edilmeli ciddi sonuçların ortaya çıkması önlenmelidir. Tatarcık ısırmalarının tamamında asla bilmediğiniz derecede sağlık sorunları yaşanma tehdidi olduğu için etkili ilaçlama yöntemleri ve ilaçları kullanarak tatarcık ilaçlama hizmeti yaptırılmalıdır.

Tatarcıkların tehlikeli yapısı hakkında dikkat edilmeli böcek ilaçlaması yapan ekiplerin tatarcık sineklerinin özelliği nasıldır bilinçli olması hem uygulama başarısı yönünden hemde insan sağlığına zararlarının engellenmesi açısından şarttır. Tatarcıklar genellikle geceleri aktiftirler. Gündüzleri ise bahçelerde yeşil alanlarda gizlenip yumurtlarlar. Kan yolu ile bulaşan çoğu hastalığı insanlar arasında taşırlar ve hastalık bulaşmasına neden olurlar. Tatarcıkların tehlikeli yapısı hakkında tedbirli olmanız ve derhal tatarcık ilaçlaması yaptırmanız şiddetle tavsiye olunur.Tatarcıklar hangi hastalıkları bulaştırır?

Pin It on Pinterest