Tahta kurusu – Efor Böcek İlaçlama
Böcek ve Pire İlaçlama
Pire
27 Mart 2017
Böcek ve Ev Tozu Akarları
Toz Böcekleri
27 Mart 2017
Böcek ve Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta kuruları için ısırma ile herhangi bir hastalık taşıdıkları bildirilmemiş olsa da, tahta kurusu cilt tahrişlerine, psikolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Tahta kurusu Isırıkları şiddetle kaşıntı hissi verdiğinden, aşırı kaşıma ile cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunları yaşanabilir. Tahta kuruları, havanın sıcak veya kuru olmasından bağımsız her ortamda canlı kalmayı başarabilirler. Çok soğuk havalarda yarı uyku durumuna geçip hiç yemeden bir yıl yaşayabilirler. Pestisitlerin onları öldürücü olması için direkt vücutlarına temas etmesi gerekiyor. En çok bilinen tahta kurusu türü koyu kırmızımsı kahverengi renkte ve 5 mm boyunda olan bir yapıya sahiptir. Başlangıçta yarasa paraziti olduğu varsayılan bu hayvanların ilaçlama ile, mağara devrinden sonra insan paraziti olduğu düşünülmektedir.

Tahta Kurusu Yaşam Alanları

Böcek ve Tahta Kurusu İlaçlama
Tahta kurusu haşereleri,nin yaşadığı yerler gündüzleri kırık ve yarık çatlaklar içerisinde barınır. Gece faaliyete geçerek insanların kanını emerek beslenirler. Özellikleri: 6 mm uzunlukta oval ve yassı bir böcek olup kahverengimsi ve kırmızı bir renk yapısına sahip olup uzun oval yapılı yassı bir böcektir. Kanatları yoktur. Tahtakuruları kan emerek beslenir ve kan emerken insan vücuduna kimyasal bir sıvı zerk ederek ani acı hissini önler.
Hastalık bulaştıranları vardır. tahta kurusu çeşitleri: Yatak tahta kurusu, tropikal tahtakurusu, kümes tahtakurusu en iyi bilinen kan emici tahta kurusu türlerden olup çoğu zaman insanlara sıkıntı verirler. Hortumlu böcekler takımından olan tahta kuruları, kanatsız kan emici bir eklem bacaklı türü olup her ülkede görülmektedir. Dünyanın her yerinde bulunurlar. Tahta kuruları 6 mm uzunluğunda yassı ve oval şeklindedirler. Kanatsızdırlar. Kirli kahverengi, bu böceklerin genel rengidir. Açık, sarımsı kahverengi olan yavrular da vardır. Tahta kurusu Özellikle ezilince çok kötü bir koku yayarlar. Dişi tahta kurusu, bir seferde 100-250 yumurta yapar. Bir hafta içinde yumurtadan yavrular çıkar. Beşinci deri değişimi sonunda erginleşir. Yavrular sıcak ve beslenme şartlarına bağlı olarak 2-7 ay civarında gelişirler.

Tahta Kurularında Beslenme

Böcek ve Tahta Kurusu İlaçlama
Tam gelişmiş olan tahta kurusu yiyecek yemeden yani kan emmeden bir yıl yaşayabilirler. Nadir beslenerek, 2-4 yıl dayanabilirler. Hortumları kullanılmadığı zaman gırtlaktaki bir oluğun içinde bulunur. Bütün tahta kuruları gececidirler. Gündüzleri yatak ve döşeme aralıklarında, duvar kağıtlarının arkasında gizlenirler. Geceleyin dışarı çıkar ve insanların kanını emerler. Tahta kurusu aynı zamanda fare, sıçan, maymun ve tavşan gibi laboratuvar hayvanlarına da saldırırlar. Tahtakurusu cimicidae ailesine bağlıdır. Yatak tahtakurusu dünyanın her yerinde, otellerde, tiyatrolarda ve bakımsız evlerde bulunur. Tropikal tahtakurusu sıcak tropikal bölgelerinde bulunur ve biraz daha yuvarlak olmasından başka umumi tahta kurusunun benzeridir. Kalaazar hastalığını bulaştırırlar. İnsanlara saldıran diğer bir tahtakurusu ise, kümes tahta kuruları olup bu tahta kurusu genellikle tavuk ve güvercin gibi kümes hayvanlarının ciddi bir düşmanıdır. Tahta kurularının düşmanları azdır. Bunlar hamam böcekleri ve insanları ağız ve çevresinden ısıran başka bir tahta kurusudur. Tahta kurusu ile mücadele önceleri zordu. Şimdiyse ilaçlamalarla bu böceklerin önüne geçilebilmektedir ancak profesyonel tahta kurusu mücadelesi şarttır. Bazı yerlerde tamamen kaybolmuşlardır ama zaman zaman görülmektedirler.

Tahta Kurusu ile Mücadele

Tahta kurusu ile mücadelede uygulanan yöntem, kapalı alanlarda kalıcı etkili böcek ilaçlarının sisleme şeklinde ulv cihazı ile uygulanmasıdır. Ev ve hayvan barınaklarındaki duvarlar, taban, çatlaklar, oyuklar, mobilyalardaki çatlak ve oyuklar yatak altları çelik aksamların olduğu bölümler ilaçlanmalıdır. Yatak, yorgan, bulaşık giysiler çok iyi yıkanmalıdır. Uygulanan ilacının özelliği yarık ve oyuklara iyice nüfuz etmesini sağlamalıdır sırt pompası ile yapılmamalıdır. İlaçlamadan sonra ortam iyice havalandırılmalıdır. Ayrıca bebek odaları, yatak ve giysiler tahta kurularını yok etmek için detaylı bir biçimde ilaçlanmamalıdır. Tahta kuruları iyi adaptasyon yeteneklerinden dolayı kısa sürede ilaçlara direnç geliştirebilirler. Uygulamalarda bu husus da göz önünde bulundurulmalı ve sıradan basit ilaçlar yerine profesyonel tahtakurusu mücadele ürünleri kullanılarak kalıcı bir şekilde tahta kuruları ile mücadele yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir