Esek arısı ilaçlama
Eşek arısı ilaçlama
7 Haziran 2017
Isıran Böcekler
Isıran böcekler
8 Ağustos 2017

Tahta kuruları nasıl beslenir

Tahta Kuruları Nasıl Beslenir

Tahta Kuruları Nasıl Beslenir

İnsanları ısıran zararlı tahta kuruları nasıl beslenir? Bilindiği üzere ilaçlama yaptığımız bazı haşereler insanları ısırıp kanlarını emerek beslenmektedir. Bunlardan biri olan tahta kurusu pireye olan benzerliği ile dikkat çekmektedir. Pire, tatarcık sineği, sivri sinek ve tahta kuruları kan emici böcekler olarak hem neden oldukları sıkıntı bakımından hemde insan ve hayvan kanı emerek bulaşıcı hastalık bulaştırma riski taşırlar. Bu böcekler içinde sivri sinek ve kenelerin bazı türleri son derece ölümcül virüs bulaştırma riski taşımaktadır. Evdeki tahta kuruları nasıl beslenir? merak edenlerin geceleri insanları uykuda iken ısırıp kanını emen bu böceklerin çeşitli hayvan ve insan kanı ile beslendiğini bilmelerinde fayda vardır. Bir tahta kurusu bir defa kan emdikten sonra uzun süre beslenmeden hayatta kalabilmektedir.

Ortalama 75 farklı türü olan tahta kuruları bir defa kan emdikten sonra yaklaşık olarak 550 güne kadar hiç bir şekilde kan emip beslenmeden yaşam sürebilirler. Tahta kurusunun beslenme şekli gece karanlıkta şafak sökene kadar beslenir daha sonra yuvalarına saklanarak gündüzleri pek ortalıkta görülmezler. Tahta kurusu ısırması yaşanan bölgeye anestezik bir madde enjekte ederek ısırma sırasında acı duyma hissinin önüne geçerler. Salgıladığı bu madde ile ısırığın verdiği acının hissedilmemesi ve kanın pıhtılaşma göstermesinin önüne geçilmesi sağlanır. Kan emen bir tahta kurusunun beslenmesi yaklaşık olarak 5-10 dakika aralığında sürer. Tahta kuruları haftada bir defa beslenir. Ancak o kadar fazla ürerler ki, dişileri bir defada 200 ile 400 adet yumurta bırakma özelliğine sahiptir. İki ay gibi kısa bir zaman içinde genç yetişkinlerin yüzlercesi istila ettikleri ortamda her gece beslenmek için ortaya çıkarlar.

Evde Tahta Kurusu Neden Olur

Evde Tahta Kurusu Neden Olur

Evde tahta kurusu neden olur?

Başta oteller olmak üzere sürekli insan girişi ve konaklama ihtiyacını karşılayan mekanlarda görülen tahta kurularının oluşma sebebi çok fazla eşya ve insan olmasındandır. Buralara seyahat esnasında yada eşyaları arasında taşıdıkları tahta kurusu bulaştırılarak konaklama için gelen diğer insanların elbise ve eşyalarına sinerler. Tahta kurusu ile mücadele pek çok haşereye oranla daha zor bir işlem olduğu için bireysel tahtakurusu ilaçlama yapılarak bu zararlı böceklerden kurtulmak mümkün değildir. saklanma bölgelerinin çok olması ve insanların mekanlarına sirayet etmeleri etkili bir ilaçlama yaptırılmasını zorunlu kılar. Binalara gelip yuva yapan kuşlar üzerinde kan emerek beslendikleri için kuş yuvalarına yakın dairelerde tahtakurusu şikayetleri daha fazla yaşanmaktadır. Tahta kurularından kurtulmak için kokusuz haşere ilaçları yetersiz kalmakta etkili böcek ilaçları kullanılması kaçınılmaz olmaktadır.

Tahta kurularında uçma ve zıplama gibi özellik olmadığı için kendilerine iyi bir besin kaynağı olarak gördükleri insanlardan fazla uzak durmayı sevmezler. Bu bakımdan yatak içleri ve yatağın çevresindeki birkaç metrelik bölge, tahta kurusu yuvası olmaya en yatkın yerlerin başında gelir. Yatak bazası yada başlığının etrafı, yatağın iç kısmı, nevresim dikiş bölgeleri, yorgan düğme bölgesi ve içi gibi yerlerde tahta kuruları ile karşılaşmak hiçte sürpriz olmaz. Loş ve nemli yerleri sevdikleri için garaj, bodrum gibi mekanlarda karşılaşılan tahta kuruları, bu alanlardan evlere taşınan mobilyaların içini yuva olarak kendilerine seçerler. Duvarlardaki priz ve elektrik düğmelerinin içi de tahtakurusu yuvası olabilecek alanların başında gelir. Bu yazımızda tahta kuruları nasıl beslenir yaşam alanları ve oluşma nedenleri hakkında kısaca bilgi sunduk Böcek ilaçlama hizmeti alınmadan bu böcekleri önlemek pek mümkün değildir.

Comments are closed.