Efor Böcek İlaçlama

Tahta kurdu ilaçlama

haşere ilaçları

Yumurtlayarak çoğalan tahta kurdu farklı isimler ile de bilinir. Tahta kurdu ilaçlama pek çok böceğe oranla daha zor olup yuvalandıkları alanların ulaşılması zor bölgeler olması nedeni ile hem kullanılan tahta kurdu ilaçları çok kaliteli olmalı hemde çatlak ve deliklere işleme özelliğine sahip olmalıdır. Ağaç kurtları hızla ürediği için bireysel mücadele ile yok edilmeleri imkansıza yakındır. Ahşap döşemeler ve mobilyaların içinde tüneller kazarak ilerlediğinden, bu haşerelerden kurtulmak için mobilyaların atılması ya da ağaç kurdu ilaçlama yapılması zorunludur. Ancak mobilyaları atarak tahta böceklerinden kurtulmak hem çok büyük maddi kayıplara sebep olur hemde buralardan evin diğer kısımlarına bulaşan tahta kurtlarının olma ihtimali kısa sürede parke, ahşap tavanlar, ve evdeki bazı mobilyaların ağaç kısımlarına özellikle arka kısımlardaki koruyucu kimyasal olmayan bölgelerden girerek yavaş, yavaş içlerini oyarlar.

Bu sebeple tahta kurdu ilaçlama yaptırmak zor ölen ağaç kutları ile en etkili ve hızlı çözüm sağlayan mücadele yöntemidir. Yumurta içerisinde tahta kurdu larvası belli ısıya ulaştığı zaman yumurta zarı çatlayarak yavru ağaç böceği yumurtadan çıkar. Tahta döşemelerin içlerinde ilerlemiş olduğundan bu böceklere ve yavrularına ulaşmak kolay olmaz. Bu nedenle tahta kurdu ile mücadele tecrübeli ekiplerle bilinçli olarak yapılmalıdır. Tahta kurdu ilaçlama amatör olarak yapılması mümkün olmayan bir ilaçlama şekli olup donanım gerektirir.

Tahta kurdu neden olur ?

Ağaçların gövdeleri gibi nemli olan ortamlarda yaşayıp hızla üreyen bu haşerelere karşı böcek ilaçlama yaptırılması hem üremelerini önleyecek hemde daha fazla mobilya ve döşemelere verdikleri zararın önlenmesinde en etkili yöntemdir. Evlerde kullanılan mobilya eşyalarınızı dikkatli kullanmalı aşınan kısımları gördüğünüz zaman tahta kurdu şüphesine düşerseniz mutlaka erken müdahale ile evde tahta kurdu ilaçlama yaptırmalısınız. Geceleri tahta kurdu sesi insanın beynini tırmalayan oldukça huzursuz edici bir özelliğe sahiptir. Tahta kurtları çatlak ve zedelenmiş olan eşyalar üzerine ara bölgelere yumurtasını bırakır. Tahta kurdunun halk arasında bilinen isimleri, tahta böceği, ağaç kurdu, ağaç böceği, mobilya böceği, ağaç yiyen böcek gibi değişik isimler ile adlandırılır. Yuva yaparak gövdesinde tüneller açarak ağaçların, bitkilerin kurumasına yol açan tahta kurdu evler ve iş yerlerinize alınan mobilya benzeri eşyalarla girer.

Kapalı ortamlar sıcak ve ılık olduğundan evlerde yuva yapmayı seven bir yapıları vardır. Tahta kurdu ilaçlama kokusuz ilaçlar ile yapılması durumunda mutlak bir başarısızlık getireceği için özel içerikli karışım ilaçlar kullanılmalı hem yüksek oranda böcek öldürücü aktif madde hemde çok iyi ilaçlar seçilmelidir. Evlerde tahta kurdu neden olur diye merak eden kişilerin bilmediği aslında evlere sonradan girdiği sanılan bu böcekleri yeni alınan mobilya ve ev yaptırıldıktan sonra kullanılan dolap, parke,kapı gibi ahşap malzemelerin içinde olduğunu bilmeleri gerekir. Eşyalarınızı korumak için ağaç kurdu ilaçlama yaptırmalısınız.

Tahta kurdu insana zarar verir mi ?

Yaşam alanlarına değişik sebepler ile giren tahta kurtları insanlara genel olarak zarar vermez. Ancak elbise arasından cilde girdiği takdirde kabuklu yapısı ile tahriş yapar ve bazı durumlarda ısırıp ciltte kabarmaya ve kızarıklığa sebep olurlar. Böcek ısırmaları farklı ölçüde zarar verdiği için her haşerenin ısırması insanı aynı ölçüde huzursuz etmez. Tahta yiyen böcekler için eşyaların korunması için mutlaka tahta kurdu ilaçlama hizmeti alınmalı bunu talep ederken iyice araştırılıp karar verilmelidir. Ağaç kurdu ilaçlaması ciddi bir iş olup gelişi güzel sırt pompası kullanılarak başa çıkılmaları imkansızdır. Sisleme ve dumanlı uygulama daha kapsamlı öldürücü etkiye sahip olduğu için etkisi oldukça yüksektir.

Ancak parke araları ve mobilyaların iyice orta bölgesine ulaşan tahta kurtlarını yok etmek tek ilaçlama ile mümkün olmayabilir bu gibi durumlarda ikinci bir tahta kurdu ilaçlaması gereklidir. Tahta kurdu nasıl yok edilir diye arama yapan kişiler aslında bu böceklerin yok edilmesinde kullanılan yöntem ve ilaçların bireysel olarak yapılamayacağını görüp etkili bir hizmet almak için profesyonel tahta kurdu ilaçlama firmaları ile çalışmaları kaçınılmaz olur. Ağaç kurdu ilaçlama yakıcı özellikte böcek ilaçları kullanılarak mobilya ve eşyalara kalıcı zararlar vermeyen dokusunu ve rengini bozmayacak ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır. Ancak çok hassas eşyalarda rengin aşınmasına sebep olabileceği için dikkat edilmelidir. Efor ilaçlama firması olarak tahta kurtları ile mücadelede kaliteli ilaçlar ve etkili ilaçlama şekillerini kullanarak mücadele etmekteyiz.

Tahta kurdu ile doğal mücadele olur mu ?

Tahta kurtları ile doğal mücadele bazı yönlerden başarı getirebilir. Kısaca tahta kurdu ilaçlama yapmadan nasıl önlemler alınır kısaca değinelim ancak evlere bulaşan tahta kurtları ilaçlama yapılmadan kolay, kolay önlenemez. Mobilya alırken dikkatli davranmalı ahşap yüzeylerin kurt olup olmadığını anlamak için dikkatlice incelenmesi, yüzeylerde kabarcık ve aşınmalar olmaması özenle araştırılmalıdır. Bireysel olarak yapılacaklar Eğer evinizde tahta kurdundan fazlaca etkilenmiş mobilyalarınız varsa bunları evdeki diğer mobilyalardan uzaklaştırmak diğer bölgelere yayılmalarını engellemek için iyi bir çözüm olacaktır. Tahta kurtları mobilyalarınızı yemeye başladıysa, erken müdahale edilerek önce etkili bir ağaç kurdu ilaçlama yaptırılmalı daha sonrada mobilyalarınızı cilalamak larva ve yumurtalarını yok etmek için iyi bir çözüm olacaktır. Tahta kurtlarının olduğu mekanlara lavanta kokusu kullanmak bu kurtları rahatsız eder.

Yeni kurtlanan bölgeye bir miktar lavanta yağı sürebilir ya da kurumuş lavantalar koyarak önlem alabilirsiniz. Ancak mobilya ve ağaç malzemelerin içine işlemiş ağaç böceklerini ortadan kaldırmak için doğal tahta kurdu mücadelesi yeterli olamaz. Tahta kurdu ile mücadele zordur ve nemi seven bu böceklerin nemli ortamlarda iyice önlemesini üremek için ev havalandırılmalı ve nem olan bölgelerde nemi yok etmeye yönelik tedbirler alınmalıdır. Ağaç kurdu ilaçlama firmaları ile görüşerek bilinçli ve kaliteli bir ilaçlama yaptırılması en etkili yöntemdir. Evde görülen tahta kurtlarının yok edilmesi için eşyaları atmak ve bireysel önlemler çözüm olmayacağı için mutlaka profesyonel bir tahta kurdu ilaçlama servisi alınarak bu böcekler imha edilmelidir. Evinizi rutubetten uzak tutmak ve çok iyi bir şekilde havalandırmak da size yardımcı olacaktır.

Pin It on Pinterest