Pire – Efor Böcek İlaçlama
Böcek ve Kırkayak İlaçlama
Kırkayaklar
27 Mart 2017
Böcek ve Tahta Kurusu İlaçlama
Tahta kurusu
27 Mart 2017
Böcek ve Pire İlaçlama

Pire İlaçlama

Zararlı ve küçük kan emici hayvanlar grubu içinde yer alan pire türleri insan ve evcil hayvanların kanını emen parazit bir haşeredir. Küçük yapılı olup, vücudu üzerinde kanatları yoktur ancak boyunun çok üzerinde zıplama yeteneğine sahiptir. Asalak yaşayan bu zararlıların vücudu üzerinde 6 adet ayağı vardır ve ayaklarının uç kısımları çengelli olup, konakçısını rahat bir şekilde tutmaya yarar.
Pire zararlısının vücudu üç ana bölgeden oluşur. Pirelerin başı çok ufak olup başının ön tarafında 2 adet gözleri, insan ve hayvanlardan kan emen ağzı vardır. Vücut yanlardan basık bir disk şeklindedir. Karın kısmı çok büyük olup, insandan ve hayvanlardan oldukça fazla kan emerek beslenirler. Pire üzerinde yaşadığı canlıya ve iklim koşuluna bağlı olarak farklı renklerde olabilmektedir. Renk olarak genellikle sarı, siyah, kırmızı ve kahverengi gibi renklerde olurlar tozlu ortamları sever tüylü yüzeylerde daha kolay gizlenirler.

Pirelerin Vücudu Nasıldır?

Böcek ve Pire İlaçlama
Bu haşerelerin vücudu sert bir deri ile kaplıdır ve deri katmanlar halinde, iç içe geçmiş esnek bir vücuttan meydana gelmektedir.Dünyanın her yerinde ve kıtasında yaşayan pireler, insanlara birçok hastalık bulaştırırlar. Pire konakcısını sürekli değiştirdiği için bir konakçıdaki hastalığı diğer konakçıya taşır. Pireler, boy ve yapı olarak yaşadığı canlıya ve yere bağlı olarak farklı olabilmektedir.
Boyları 10 mm’ye kadar olan çeşitleri vardır. Halk arasında pirenin hareketleri uçma olarak bilinse de aslında pirede kanat yoktur. Sadece güçlü ayakları ile uzaklara zıplamasından dolayı pirelerin uçtuğu sanılmaktadır. Pire böceği bir canlı üstüne yerleştiğinde bu canlıyı kolayca terk etmez sürekli bu canlıdan kan emerek beslenir ve bulunduğu ortamda çabucak yumurta bırakarak çoğalır. Pireler çok aktif hayvanlardır çok çabuk hareket ederler.

Pire Nerelerde Yaşar?

Böcek ve Pire İlaçlama
Yeryüzünün her bölgesinde yaşayabilen pireler yaşadığı yere ve iklim koşuluna bağlı olarak farklı boy ve yapıda olabilmekte ve hayvanlar başta olmak üzere insan ve diğer canlılar üzerinde yaşam sürebilmektedirler. Dünya üzerinde yaklaşık 1500 – 1600 kadar pire çeşidinin olduğu bilinmektedir. Üzerinde yaşadığı canlıya bağlı olarak farklı isimler alır. Halk arasında bilinen pire çeşitleri sırası ile insan , kedi , köpek , toz (kum) piresi, pamuk, kar , kül, toprak, fare, ağaç , toz piresi olup bunlara gibi gibi daha birçok türleri vardır. Çok hızlı üreyebildiği için bir iki hafta gibi kısa bir zaman içinde tüm mekanı istila edebilecek boyutlara ulaşabilmektedir. Canlılardan kan emerek beslenen pire türleri, kan emdikten hemen sonra yumurta bırakma aşamasına geçer. Evde bu zararlı görüldüğü zaman acil ilaçlama talebinde bulunarak kısa zaman içinde pire kontrol hizmeti alınmalı ve insanlara verdiği rahatsızlıkları yayılmadan önlenmelidir. Pire ile mücadelede kesinlikle sıvı ilaçlama yapılmalıdır.

Pireler Nerelere Yumurtlar?

Pire yumurtalarını halı kenarı, koltuk, kanepe dikiş etrafı, tahta kenarlarına, çatlaklara bırakmayı tercih eder. Pire ilaçlaması canlı pireleri öldürür fakat pirelerin yumurtaları, hiçbir ilaçlama yöntemi ile ölmez bu nedenle ya kalıcı özelliği yüksek ilaçlar kullanılmalı yada ikinci bir ilaçlama yaptırılarak yumurtadan çıkan haşere kesin olarak imha edilmelidir. Kan emen haşereler soğukkanlı hayvanlarda pek bulunmamakla birlikte insanların yaşam alanlarına dışarıdan gelir. Giriş yöntemleri de farklıdır. Evcil hayvanlardan kedi, köpek, kuşlardan, kümes hayvanlarından, eve gelen insanlardan bulaşabilir. Isırma sonrası insan vücudu üzerinde kaşınma, kızarıklık, şişme ve alerjik yan etkiler oluşur hassas yapılı insanlarda çok daha fazla rahatsızlık yaptığı için ciltte yaraların çıkmasına ve deride ciddi tahrişlere neden olabilmektedir.

Pirelerin Yapısı Nasıldır?

İnsan üzerinde saydığımız diğer pire türlerine rastlamak mümkündür. İnsan üzerine gelen pire çeşidi ne olursa olsun hepside insandan kan emerler ve üzerinden geldiği canlıdan insana hastalık bulaştırabilirler. Ortalama 3–5 mm boyunda olan deri yapısı da çok sert bir haşere türü olup oldukça dayanıklı bir vücut yapısına sahiptir. Güçlü bacakları sayesinde çok fazla yukarı doğru zıplayabilirler. Renkleri genelde kahverengi veya kırmızı renginde görülmektedir. Canlıların üzerinde kan emerek beslenen asalak pireler genelde evcil hayvanların üzerinde görülürler. Bu canlılar sayesinde evlerimize kadar gelen bu haşereler daha sonrada insanların üzerinde beslenmeye başlarlar. Beslenme işlemini evcil hayvanlarda olduğu gibi kan emerek yapan asalak böcekler ayrıca insanlara da kan emdiği esnada mikrop bulaştırırlar. Bu yüzden evlerimizde bu haşere varsa pire ilaçlama kesinlikle yapılmalıdır. Hastalık bulaştıran bir haşere türü olup ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir