Efor Böcek İlaçlama

Pire ilaçlama aşamaları

Sıcak havaların gelmesi ile en fazla yaşanan haşere şikayetlerinin başında pire ilaçlama talepleri gelmektedir. Özellikle depo ve tekstil üzerine faaliyet gösteren alanlarda daha fazla görülmekte olan bu sorunun kaynağı yüksek oranda kedi girmesi ve sonrasında çeşitli nedenler ile pirelerin ortamı basmasıdır. Pire mücadelesi yaz aylarında çok fazla yapılmakta olan bir zararlı imha yöntemi olup evde pire görülmesi de daha çok bodrum ve bahçede başıboş sokak kedilerinin dolaşması ve buralara yavrulaması sonucu sıkça görülen bir şikayet türüdür. Hayvan piresi siyah renkli olup tozlu ve kirli yüzeylerde saklandığı için en fazla apartman kazan dairesi, otopark ve zemin katlarda kullanılan depo benzeri yerlerde karşımıza çıkmaktadır. Evde pire ilaçlama oldukça fazla yapılan bir ilaçlama türü olup ev içine giren pire zararlısı yatak, koltuk, halı gibi tüylü yüzeylerde saklanarak çok kısa sürede üremektedir. Pire ilaçlama şekli açık ve kapalı alanlarda ortamın yapısına göre farklı şekilde yapılabilmesine rağmen biz en fazla sisleme yöntemini kullanıyor ve tercih ediyoruz.

kedi piresi

Pire ilaçlaması nasıl yapılır?

Açık alanlarda ve ev içinde pire ilaçlama yöntemi bazı durumlarda değişik ilaçlama makineleri kullanılarak yapılabilmektedir. Örneğin bahçede ilaçlama hem sırt pompası kullanılarak ıslama şeklinde yapılırken hemde sisleme şeklinde elektrikli ulv cihazları ile de yapılabilmektedir burada önemli olan yüzeylerin ilaçlanarak tozlu topraklı yerlerin ve yeşil alanların ilaçlama işleminden tam olarak geçirilmesidir. Evde pire ilaçlama yapılırken daha çok sisleme şeklinde olan yöntem daha etkili ve tercih edilen bir uygulama şekli olup genel olarak tüylü yüzeylerde saklanan pireler halı, koltuk, yatak gibi yerlerde olduğu için duman şeklindeki uygulama ile daha kolay bir şekilde imha edilebilmektedir. Pire ilaçlama şekil olarak ta sıvı ve yerleri nemlendirecek bir şekilde ilacın tüm yüzeye ulaşması sağlanarak pirelerin gizlendiği alanlar ilaçla temas etmeli ve pireler bu şekilde yok edilmelidir.

pirelerin renkleri

Pire ilaçlama için hangi ilaçlar kullanılır?

Apartman yada evlerde görülen pirelerin ilaçlanması kadar bu esnada kullanılacak pire ilaçlama ilaçları da önemli bir konu olup yoğun olarak pire basan yerleri ilaçlar iken kokusuz ilaçlama şekli kesinlikle doğru olmayacaktır. Pireler yapı olarak sert kabuklu ve dirençli haşereler olarak ani etkisi yüksek olan ilaçlar ile yok edilebilmektedir. Bu güne kadar yaptığımız uygulamalar ve gözlemlerimiz yoğun pire görülen evler başta olmak üzere her türlü açık ve kapalı alanda ilaçlama yapılırken kokulu pire mücadele yönteminin çok daha başarılı ve kalıcı olduğunu kesin olarak bize göstermiştir. Kokusuz ilaçlar ile yapılan işlemler ortamda nadir görülen pire türlerine etkili olsa da çok sayıda pire için asla yeterli olamamaktadır. Doğru haşere ilaçlama yapmak pirelerin yok edilmesi için oldukça önemli olup insanları yanlış yönlendirmeden kalıcı ve kesin olarak pirelerden kurtulmak mümkün olup bilinçli pire ilaçlama şarttır. Gümüş böceği ilaçlama nasıl yapılır?

Pin It on Pinterest