Efor Böcek İlaçlama

Lağım faresi ilaçlama

lağım faresi ilaçlama

lağım fareleri ile mücadeleLağımlarda yaşayan fare türleri içinde en irileri olan kemirici ve güçlü kuyruk yapısına sahip lağım faresi ilaçlama deneyim sahibi ekiplerin uygulama yaptığı bir hizmet şekli olup lağım faresi ile mücadele özel içerikli fare ilaçları ile yapılmaktadır. Lağım fareleri ve lağım sıçanları şehir lağımlarının şebekelerinde yaşayan toplu olarak bir arada bulunan iri yapılı kemirgen zararlılardır. Lağım fareleri, ağırlıkları 500 gramdan fazla olabilen büyük fare türü olup lağım faresi ilaçlama uzmanlık gerektirmektedir. Lağım faresinin yapısı ve boyu 40 cm uzunluğa varabilirler ve sadece kuyruklarının uzunluğu 21 cm gelebilir. Lağım faresinin vücudu, kahverengi veya gri renkte olan kabarık bir kürk ile kaplıdır. Lağım faresinin kulakları ve kuyruğu pul puldur ve kuyruğu, kafa ve vücudundan daha kısadır. Dışkısı kapsül şeklindedir. Beslenme Şekli ve Alışkanlıkları Lağım fareleri ile mücadelede ip uçları verir. Lağım sıçanları genellikle yeraltı oyuklarında yuvalanırlar ve yiyecek aramak için buralardan evlere girerler.

Gündüzleri saklandıkları yerlerde kalma eğilimindedirler. Lağım faresi ilaçlama için uygulanacak yöntemlerin bilinmesi farelerin beslenme eğilimlerini iyi anlamak ile mümkün olup evlere giren lağım faresi hem etçil hem otçuldur ve çeşitli yiyecek kaynaklarıyla beslenir. Eğer seçme şansları olursa, et, meyve, tahıl ve fındık tüketme konusunda daha istekli davrandıkları kesindir. Ayrıca ölü hayvanlar da bu fareler için bir besin kaynağıdır ve küçük balık ve kemirgenleri yakalayabilirler. Su içmek isterler ve yaşam yerlerini mümkün olduğunca su kaynaklarına yakın yerlere yaparlar. Bu sebeple yumuşak toprak altında daha fazla görüldükleri için lağım faresi ilaçlama servisleri bina etraflarında fare istasyonu önlemlerinin önemini bilmektedir.

Lağım fareleri nasıl çoğalırlar?

İri yapılı kemiriciler olan lağım fareleri baskın ve itaatkar üyelerden meydana gelen topluluklar halinde yaşasalar da, karıncalar gibi gerçek anlamda sosyal değillerdir. Lağım farelerinin üremesi için 2-5 ayda cinsel olgunluğa ulaşır ve yılın her ayı çiftleşebilirler. Bir doğumda meydana gelen yavru sayısı 4 ile 22 arasında değişebilmektedir. Dişiler yılda 3-12 arası doğum yapabilirler. Bu sebeple lağım faresi ilaçlama hizmetinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Yetişkinler genellikle doğal ortamda bir yıla kadar hayatta kalırlar. Lağım Faresi istilasının belirtileri saklandıkları yerden yer darlığı veya karmaşadan dolayı çıkarılmadıkça, ortalıkta görülmezler. Gündüzleri görülmeleri potansiyel büyük bir istilayı işaret eder. Binaların etrafındaki açık alanlardaki oyuklar, lağım faresinin yuvalanmasının bir belirtisi olabilir.

Lağım faresine dair diğer işaretler, yiyecek ve kablo gibi cisimler üzerinde bıraktıkları ısırık izleridir. Aynı zamanda kenar boyunca koşan farelerin yaptığı sürtünme izleri ve yağ lekeleri de hareketliliği gösterebilir. Genel olarak, leke ne kadar koyuysa hareketlilik o kadar büyük demektir. Ancak lağım faresi ilaçlama şirketleri tarafından iyi bilinen bir takip şekli içinde en bilinen işaretlerden birisi, dışkıları dır. Lağım farelerinin dışkıları çok katı ve 18-20 cm kadar etrafa yayılmış olarak görülebilmektedir. Bu dışkılar kemirgenlerin sık olarak geçtikleri yollar boyunca dağılmış halde olabilir. Günümüzde, lağım fareleri insanlara ait değişik yaşam ortamlarında barınabilmektedirler. Lağım farelerinin başlangıçta sadece ılıman orman bölgelerinde yaşadıkları düşünülse de, ortama uymada son derece başarılıdırlar ve artık yoğun nüfusa sahip şehirlerde de rahatça yaşamaktadırlar.lağım sıçanları nasıl ilaçlanır

Lağım farelerinin yaşam alanları hakkında

Sıçanlar ve lağım fareleri dışarılarda, binaların altındaki toprağın içindeki oyuklarda, toprak dolgularda ve ağaç köklerinin yanında görülebilirler. İç ortamlarda ise, bodrum veya zemin katlarda, alçak tesisat kanalı ve döşeme altı boşluklarında, çatı katlarında ve kanalizasyonlarda yaşarlar. Farklı hastalıkların taşıyıcıları olabilirler. İnsanları normal şartlarda saldırgan davranışları ile rahatsız etmedikleri bilinen lağım fareleri köşeye sıkıştıkları zaman yada farkında olmadan üzerine baskı uygulandığı durumlarda saldırganlaşıp insanı ısırma potansiyeli ortaya çıkabilmektedir. Lağım faresinin kontrolü zordur bunun sebebi diğer farelere oranla daha güçlü ve sağlam yapılı olmaları sebebi ile fare yapışkanları tarafından yakalanmaları söz konusu değildir.

Lağım faresi ilaçlama şekli yemleme ve istasyon modelleri ile uygulansa da önemli olan lağım faresi yaşam alanlarının tespiti ve evlere giriş yaptığı noktaların belirlenerek buraların kapatılması lağım fareleri ile mücadele için çok etkin önlemlerin başında gelmektedir. Efor haşere ilaçlama firması olarak lağım faresi ilaçlama teknikleri konusunda işini bilen ekiplerden yardım almak evdeki lağım faresi ilaçlama için en etkin mücadelenin yapılabilmesinde izlenmesi gereken en doğru yaklaşım olup basit usuller ve gelişi güzel ilaçlar koyarak yapılan mücadelenin tam olarak başarıya ulaşması her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle fare giriş alanlarınında tespiti fare mücadelesinde oldukça önemlidir. Haşere mücadele yöntemleri hakkında neler biliyorsunuz?

Pin It on Pinterest