İlaçlama servisi
4 Mayıs 2017
Kokulu ilaçlama
5 Mayıs 2017

ısıran böcekler

kokusuz ilaçlama nasıl yapılırKokusuz ilaçlama evler ile apartmanlarda olduğu kadar iş yerleri içinde kolaylıkla uygulanabilen bir özelliğe sahiptir. Uygulama biçimi olarak değişik şekillerde uygulanma özelliği olduğu için farklı böcek türleri için değişik uygulama şekilleri ile uygulanması mümkündür. Evde kokusuz yöntemle ilaçlama kısmi böcek çeşitleri için uygulandığı için tüm böcekler için uygulanması çoğu zaman başarısız sonuçların alınmasına sebep olduğu için etkili olduğu haşere çeşitleri ve uygulanma yerleri iyi bilinmek zorundadır. Kokusuz ilaçlama yönteminde bazı avantajlar olduğu kadar bazı dezavantajlar olması da son derece doğaldır. Kokusuz ilaçlamanın yapılışı hem sırt pompası kullanılarak hemde sisleme cihazı ile yapılmakta ancak evden çıkılmak istenmediği durumlarda kapı pervazları, süpürgelik kenarları ve dolap aralarına püskürtme şekilde ilaç sıkılarak mekanik yöntemle yapılır ve evden çıkılmaya yada temizlik yapılmasına gerek olmaz. Kokusuz ilaçlar zor ölen bazı böcek türleri için yetersiz kalmakta ve bu tür böceklerin yok edilmesi için kokulu ve dumanlı böcek ilaçlama şekilleri uygulanıp insanları huzursuz eden haşereler imha edilmelidir.

Kokusuz ilaçlama ve avantajları

Yaşam alanlarında uygulanan kokusuz ilaçlama şekli koku ve evin kapalı kalmasına neden olmadığı gibi yatalak hastası olanlar ile evde küçük bebeği bulunan insanların rahatça tercih edebileceği bir yöntem olarak dikkat çeker. Ancak tahta kurusu, pire, kertenkele, toz böcekleri, ağaç kurtları ve yoğun hamam böceği şikayetleri gibi böcek sorunu olan mekanlarda kokusuz ilaçlama zayıf kalacağı için bu gibi şikayetlerde kokulu ilaçlama yaptırılmalı hamam böcekleri için jel ilaçlama şekli tercih edilerek daha etkili ilaçlama sonucuna ulaşılmalıdır. Evde kokusuz ilaçlama yaptırmak genel temizlik yapılmasına sebep olmadığı için daha zahmetsiz olur. Ayrıca apartman ortak kullanım alanlarında ve sağlık tesislerinde kokusuz ilaçlama çok daha güvenli insanların etkilenmemesi için daha güvenli bir uygulama çeşidi olarak dikkat çekmektedir. Uçan haşereler için kokusuz ilaçlama ulv yöntemle yapılmalı istenilen sonuç alınması sağlanarak sinek ve sivri sinekler kolayca imha edilmelidir. Kalorifer böceği, hamam böceği, karafatma böceği, karınca, ve gümüş böcekleri için jel ilaçlama şekli hem daha etkili hemde mekanda her hangi bir hazırlık yapılmadan evde iken kolaylıkla uygulanabilen oldukça etkili bir ilaçlama türü olarak son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kokusuz ilaçlama nasıl yapılır ?

İnsanlar en çok evlerde kokusuz ilaçlama nasıl yapılır nerelere uygulanıp hangi böcekleri etkiler merak ettiği için bu konuda kısa bir bilgi vermek hem aradıkları sorunun yanıtına ulaşmalarını hemde doğru yöntemi tercih etmelerini kolaylaştıracaktır. Kokusuz ilaçlama sıvı ve püskürtme şekilde yapıldığı gibi yeni nesil yöntem olan jel kokusuz ilaçlar kullanılarak kolaylıkla yapılabilmektedir. Sırt pompası ile duvar dipleri, dolap arkaları, kapı kenarları, gibi yerler ıslama şeklinde kokusuz ilaçlar ile yapıldığı zaman ortalama bir hafta kadar bir süre evde ıslak temizlik yapılmaması gerekir. Ulv yöntemle yapıldığı zaman açıktaki eşyalar temizlenmeli ve mutfakta temizlik yapılmalıdır. jel kokusuz ilaçlama yönteminde ise hamam böceği ve karınca sorunlarında her hangi bir eşya kaldırmadan, evi terk etmeden ve temizlik yapılmadan bu zararlıların mekandan arındırılması kolayca sağlanmaktadır. Kokusuz yöntem yoğun olmayan böcek sorunları ve zor ölen böcek türleri hariç diğer haşereler için rahatlıkla uygulanıp insanların yaşam alanları sağlığa zararlı böceklerden arındırılabilir.Kokusuz ilaçlama sonrası neler yapılmalı

Kokusuz ilaçlamanın sakıncaları nelerdir ?

Mekanlarda yapılan kokusuz ilaçlamanın sakıncaları nelerdir nerelerde bu yöntem etkisiz olur bunu bilmeden gelişi güzel kokusuz ilaçlama yaptırmak çoğu zaman evdeki böceklerin imhasında yetersiz kalmakta insanlar ciddi maddi kayıplara maruz kalmaktadır. Kokusuz ilaçlama sonrası en fazla şikayet böceklerin hala dolaşmakta olduğu ve zor ölen haşereler üzerinde hiç bir etki sağlamadığı çokça görülen durumlardan olup bilinçsiz yapılan uygulamalar oldukça sıkıntılı olabilmektedir. Kokusuz ilaçlama açık alanlarda ve bazı dirençli haşereler üzerinde etkisiz olduğu için kullanılması tavsiye edilmez ve kesinlikle zor ölen haşereler için uygulanması önerilmez. Örneğin pireler, akrep, kertenkele, toz ve nem böceği, tahta kurdu gibi dirençli yapıdaki böceklerin yok edilmesi daha zorlu olacağı için kokusuz ilaçlar yerine çok daha etkili haşere ilaçları kullanılarak profesyonel bir ekip tarafından doğru yöntemler kullanılarak yapılmalıdır. Kokulu ilaçlama şekilleri çok daha kapsamlı böcek çeşitleri üzerinde etkili olmasına rağmen genel haşere ilaçlaması olduğu için temizlik zorunlu olup mekan belirli miktar kapalı tutulması zorunludur.

Kokusuz ilaçlama sonrası neler yapılmalı ?

İlaçlama şirketleri ile görüşülerek yaşam alanlarında görülen böceklerin evlerden arındırılması için kokusuz ilaçlama yaptırılma da karar kılındıktan sonra öncelikle kokusuz ilaçların ne gibi özelliğe sahip olduğu bilinmeli temizlik kokusuz ilaçlama yapıldıktan en erken 5 gün sonra yapılarak kalıcı etkili sentetik özellikteki kokusuz haşere ilaçlarına evde ve binalardaki böceklerin temas etmesi beklenmeli kenarlara ve dolap altları gibi alanlara sıkılan kokusuz haşere ilaçlarının görevini tamamlaması ve yüzeylere tam olarak yapışarak kalıcılığını korumasına özen gösterilmelidir. Kokusuz ilaçlar ani öldürücü özelliği zayıf böcek ilaçları olduğu için spreyleme yöntemle yapıldığı zaman böcekler sürtünme ve yalama yolu ile ilacın etkisine maruz kalmakta ayrıca jel kokusuz ilaçları yiyerek yuvalarına gidip burada diğer böceklerinde ortadan kaldırılması oldukça önemlidir. Ucuz kokusuz ilaçlar sağlıklı çözüm için asla yeterli olmayacağı için uzak durulmalı yeni görülen haşere şikayetleri ve orta yoğunluklu böcek sorunlarında kokusuz ilaçlama yaptırılması aşırı böcek şikayeti olan alanlarda daha etkili ilaçlama çözümleri talep edilerek şikayetler sona erdirilmelidir.

Comments are closed.