Kırkayaklar – Efor Böcek İlaçlama
Böcek ve Karınca İlaçlama
Karınca
24 Mart 2017
Böcek ve Pire İlaçlama
Pire
27 Mart 2017
Böcek ve Kırkayak İlaçlama

Kırkayak İlaçlama

Kırkayaklar (Diplopoda), yavaş hareket eden, uzun segmentli vücuda sahip, eklem bacaklılar şubesine ait bir çok bacaklılar sınıfına ait haşerelerdir. 13.000 türlük çok bacaklılar içinde 10.000 tür ile başı çekerler. Çok farklı görünüşleri olan bu zararlılar siyahta.kahverengiye,sarı renkten açık şeffaf görünüme kadar oldukça fazla renklerde görülürler. Kırkayakların ayaklarının sayıları 36 dan 400 e kadar olan bacaklara sahiptir. En fazla ayağı olan kırkayak türü 750 ayaklı Illacme plenipes türüdür. Erkeklerinde yaklaşık 660, dişilerinde ise 750 ayak bulunur. Çıyanlarla aynı sınıfta ele alınırlar. Her segmentte ikişer çift bacak bulunur ve bacak sayısı çıyanlarınkinden daha fazladır. Çıyanlar etçil ve zehirliyken, kırkayaklar otçul,çürükçül ve zehirsizdir. Vücutları da çıyanlara göre daha sert ve silindiriktir. Açık alanlarda görebileceğimiz gibi, zaman zaman evlerde de rastlamak mümkündür.
Eğer evde kırkayak gördüyseniz evde rutubet var demektir. Rutubetli ortamlarda kolayca üreyen örümcekler kırkayaklar için iyi bir yemdir. O nedenle, eğer evde kırkayak gördüyseniz mutlaka başka küçük canlılar da vardır. Eğer bu küçük canlıları yok ederseniz kırkayaklar da kendiliğinden kaybolacak ve evdeki haşere türleri ortadan kalkacaktır. Kırkayaklar ile mücadele de en önemli iş rutubeti kurutmaktır. Rutubetli alanlar çatı katları, bodrumlar, kapalı balkonlar, bahçeli evlerdeyse çoğunlukla giriş katlarıdır. Bunun haricinde ise su tesisatlarının bulunduğu banyo ve mutfaklar da sorunlu bölgelerdendir. Aslında evlerdeki rutubet pek çok haşere türünün evlerde oluşup üremesinde oldukça etkilidir.

Kırkayakların Zararları

Böcek ve Kırkayak İlaçlama
Kırkayak omurgasız bir hayvan olup vücudu ince uzun bir yapıdadır. Vücudu üzerinde çok sayıda ayakları bulunur. Kırkayağın vücudu bölmeler halindedir ve her vücut bölmesinde 2 çift ayak bulunur. Kırkayak görünüş olarak çıyana benzer fakat bazı özellikleri ile çıyandan ayrılır. Bu böceklerin baş kısmında bir çit antenleri bulunur ve vücudu üzerinde birçok algılayıcı dokular bulunur. Kırkayağın boyu türüne ve yaşadığı yere göre değişir. Kırkayakların zararları hem evlerde çeşitli eşyaların aralarında dolaşıp kirletmeleri, hemde elbise ve ayakkabı içleri gibi kullanılan eşyaların içine girerek sağlık açısından zararlı olmaları başlıca olumsuzluklardan biri olup kırkayakların aslında insanları sokup öldürecek derecede etkili bir zehri yoktur. Ancak kırkayaklar insanı ısırıp hassas ciltli insanlarda yan etkilerin ortaya çıkmasına ve acil müdahale gerektirecek sağlık sorunlarına yol açabilirler.
Çıplak ayakla üzerine basılan kırkayak ısırmasa bile ciltle teması halinde salgıladığı kimyasal madde sayesinde insan vücudunda tahrişe ve kızarmalara neden olur. Kırkayakların zararları en fazla bebekler ve çocuklar üzerinde olacağı bilinmeli ve hassas ciltli bebeklerde çok daha fazla tehlikeli olacağı bilinmelidir. Ülkemizde yaşayan kırk ayaklar 5-8cm kadarken tropikal bölgelerde yaşayan kırkayaklar ise daha büyük yapıda olabilirler. Genellikle düşük zehirli olan bir haşere türüdür. Beslenmesini genellikle zehirlediği haşere ve bitkilerden sağlar. Kırkayak beslenirken etrafta böcek ve haşere var ise önce sinsice onlara sokulur ve ısırarak etkisiz hale getirir. Daha sonra etkisiz hale gelen bu canlılardan beslenir. Bazı türleri de beslenmesinde bitkisel besinleri kullanır. Meyve ve sebze fidelerinin yeni filizlenmiş sürgülerini kemirerek yer ve beslenir.

Kırkayaklarda Üreme ve Yaşam Döngüsü

Böcek ve Kırkayak İlaçlama
Kırkayaklar doğal ortamda birçok alanda olabildiği gibi ev eve iş yerlerinde ise genellikle nemli ve rutubetli yerlerde yaşar. Çünkü ufak böcekler nemli ve rutubetli yerlerde yaşarlar ve buralarda gizlenirler. Kırkayak haşeresi türüne bağlı olarak farklı renklere sahip olabilir bu haşereye genellikle şu renklerde rastlanılır; kırmızı kırk ayak, siyah kırkayak, kahverengi veya karışık renkli olabilir. Bu zararlı haşerelerin yuvaları toprak altında olduğu için yağmurlu havalarda su ile yuvaları dolar ve bu haşereler yuvalarından çıkıp ya yüksek bir yere çıkar ya da insanların evlerine kadar gelip evlere yerleşir. Kırkayak zararlısı beslenmesini tamamladıktan sonra çiftleşir ve çoğalır. Bu haşereler bir defasın 100’e yakın yumurta bırakır. Ev ve iş yerlerinde kırk ayak haşeresi varsa mutlaka en kısa zanda önlem alıp bunlardan kurtulmak gerekir. Kırk ayaklardan kurtulmanın en etkili yolu ilaçlama yaptırmaktır.
Kırkyakların görüldüğü mekanlarda saklanma alanlarını ortadan kaldırmaya dönük önlemler ve onları yuvalarından çıkarıp imha edecek yapıda haşere ilaçları kullanılarak evdeki kırkayakların imha edilmesi oldukça önemlidir. Kırkayakların imha edilmesi için bilinçli mücadele ve profesyonel ilaçlama çözümleri ile yaşam alanlarında hizmet verilmesi kırkayakların önlenmesinde ciddi öneme sahiptir. Kırkayaklar dış alanlarda bol miktarda bulunur ve boş buldukları alanlardan evlere gelir. Bu sebeple evlerde kırkayakların üremesini önlemek için kırkayak giriş alanları ve evlerin içinde zararlı kırkayak ilaçlaması yaptırmak kırkayaklardan kurtulmak için en önemli tedbirlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir