Efor Böcek İlaçlama

Kırkayaklar

Kırkayaklar

Uzun ince vücutlu bir çok bacağı olan tüylü ve değişik renkli bir böcektir kırkayak türleri. Kırkayaklar (Diplopoda), yavaş hareket eden, uzun segmentli vücuda sahip, eklem bacaklılar şubesine ait bir çok bacaklılar sınıfına ait haşerelerdir. 13.000 türlük çok bacaklılar içinde 10.000 tür ile başı çekerler. İlaçlama için sıkça talep gelen bu haşere türü insanlarda ciddi tedirginlik nedenidir. Çok farklı görünüşleri olan bu zararlılar siyahtan kahverengiye, sarı renkten açık şeffaf görünüme kadar oldukça fazla renklerde görülürler.

Kırkayakların ayaklarının sayıları 36 dan 400 e kadar olan bacaklara sahiptir. En fazla ayağı olan kırkayak türü 750 ayaklı Illacme plenipes türüdür. Erkeklerinde yaklaşık 660, dişilerinde ise 750 ayak bulunur. Çıyanlarla aynı sınıfta ele alınırlar. Her segmentte ikişer çift bacak bulunur ve bacak sayısı çıyanlardan daha fazladır. Çıyanlar etçil ve zehirli iken, kırkayaklar otçul, çürükçül ve zehirsizdir. Vücutları da çıyanlara göre daha sert ve silindiriktir. Açık alanlarda görebileceğimiz gibi, zaman zaman evlerde de rastlamak mümkündür.

Kırkayaklar Evlere Neden Gelir?

Eğer evde kırkayak gördüyseniz evde rutubet yada beslenme imkanı var demektir. Rutubetli ortamlarda kolayca üreyen örümcekler kırkayaklar için iyi bir yemdir. O nedenle, eğer evde kırkayak gördüyseniz mutlaka başka küçük canlılar da vardır. Evlere kırkayakların girişi açık bölgeler, su giderleri, kapı altları ve çatlaklar gibi bölgelerdir. Eğer bu giriş bölgelerini kapatırsanız dışarıdan giriş imkanı bulamazlar. Ayrıca karkayakların beslendiği küçük canlıları yok ederseniz kırkayaklar da kendiliğinden kaybolacak ve evdeki haşere türleri ortadan kalkacaktır.

Kırkayaklar İle Mücadele de en önemli iş rutubeti kurutmaktır. Rutubetli alanlar çatı katları, bodrumlar, kapalı balkonlar, bahçeli evlerdeyse çoğunlukla giriş katlarıdır. Bunun haricinde ise su tesisatlarının bulunduğu banyo ve mutfaklar da sorunlu bölgelerdendir. Aslında evlerdeki rutubet pek çok haşere türünün evlerde oluşup üremesinde oldukça etkilidir. Banyo bölgelerinde su birikintisi ve ıslak zeminler pek çok böceği kendine çeker. Kırkayaktan kurtulmak için önlem almak ve etkili bir kırkayak ilaçlama yaptırarak kurtulmak mümkündür.

Kırkayakların Zararları Nelerdir?

Kırkayak omurgasız bir hayvan olup vücudu ince uzun bir yapıdadır. Vücudu üzerinde çok sayıda ayakları bulunur. Kırkayağın vücudu bölmeler halindedir ve her vücut bölmesinde 2 çift ayak bulunur. Kırkayak görünüş olarak çıyana benzer fakat bazı özellikleri ile çıyandan ayrılır. Bu böceklerin baş kısmında bir çit antenleri bulunur ve vücudu üzerinde birçok algılayıcı dokular bulunur. Kırkayağın boyu türüne ve yaşadığı yere göre değişir. Genellikle yeşil alanlar ve toprak bölgeler kırkayakların en fazla bulunduğu bölgedir.

Kırkayakların Zararları hem evlerde çeşitli eşyaların aralarında dolaşıp kirletmeleri, hemde elbise ve ayakkabı içleri gibi kullanılan eşyaların içine girerek sağlık açısından zararlı olmaları başlıca olumsuzluklardan biri olup kırkayakların aslında insanları sokup öldürecek derecede etkili bir zehri yoktur. Ancak kırkayaklar insanı ısırıp hassas ciltli insanlarda yan etkilerin ortaya çıkmasına ve acil müdahale gerektirecek sağlık sorunlarına yol açabilirler. Kırkayak zararlısından korunmada ev ilaçlama en kesin yoldur.

Kırkayağın Genel Özelliği

Çıplak ayakla üzerine basılan kırkayak ısırmasa bile ciltle teması halinde salgıladığı kimyasal madde sayesinde insan vücudunda tahrişe ve kızarmalara neden olur. Kırkayakların zararları en fazla bebekler ve çocuklar üzerinde olacağı bilinmeli ve hassas ciltli bebeklerde çok daha fazla tehlikeli olacağı bilinmelidir. Ülkemizde yaşayan kırk ayaklar 5-8 cm kadarken tropikal bölgelerde yaşayan kırkayaklar ise daha büyük yapıda olabilirler. Çıyan ile kırkayak çeşitleri benzerlikleri nedeni ile çokça karıştırılan haşerelerdir.

Genellikle düşük zehirli olan bir haşere türüdür. Beslenmesini genellikle zehirlediği haşere ve bitkilerden sağlar. Kırkayak beslenirken etrafta böcek ve haşere var ise önce sinsice onlara sokulur ve ısırarak etkisiz hale getirir. Daha sonra etkisiz hale gelen bu canlılardan beslenir. Bazı türleri de beslenmesinde bitkisel besinleri kullanır. Meyve ve sebze fidelerinin yeni filizlenmiş sürgülerini kemirerek yer ve beslenir. Binaların duvarlarından tırmanıp ev ve çatı katlarına yerleşip zamanla oldukça fazla sayıya ulaşırlar.

Kırkayaklarda Üreme ve Yaşam Döngüsü

Kırkayaklar doğal ortamda birçok alanda olabildiği gibi ev eve iş yerlerinde ise genellikle nemli ve rutubetli yerlerde yaşar. Çünkü ufak böcekler nemli ve rutubetli yerlerde yaşarlar ve buralarda gizlenirler. Kırkayak haşeresi türüne bağlı olarak farklı renklere sahip olabilir bu haşereye genellikle şu renklerde rastlanılır; kırmızı kırk ayak, siyah kırkayak, kahverengi veya karışık renkli olabilir. Bazıları çok bacaklı bazı türler ise solucanı andıran görünüm sergiler. Toprak altında nemin olduğu bölgede fazlaca bulunurlar.

Bu zararlı haşerelerin yuvaları toprak altında olduğu için yağmurlu havalarda su ile yuvaları dolar ve bu haşereler yuvalarından çıkıp ya yüksek bir yere çıkar ya da insanların evlerine kadar gelip evlere yerleşir. Kırkayak zararlısı beslenmesini tamamladıktan sonra çiftleşir ve çoğalır. Bu haşereler bir defasın 100’e yakın yumurta bırakır. Ev ve iş yerlerinde kırk ayak haşeresi varsa mutlaka en kısa zanda önlem alıp bunlardan kurtulmak gerekir. Kırkayak türleri sıcak havadan çok hoşlanmaz ve rutubet olan yerlere çekilir.

Böceksiz Mekanlar SağlıyoruzBöcek Türüne Öze İlaçlamaİnsan Sağlığına Zararsız İlaçlarProfesyonel Çözüm OrtağınızYaşam Alanlarınız Koruma AltındaEntegre Haşere Mücadele HizmetiUzman Ve Donanımlı EkipPeriyodik İlaçlama Servisi
Böceksiz Mekanlar Sağlıyoruz
Böcek Türüne Öze İlaçlama
İnsan Sağlığına Zararsız İlaçlar
Profesyonel Çözüm Ortağınız
Yaşam Alanlarınız Koruma Altında
Entegre Haşere Mücadele Hizmeti
Uzman Ve Donanımlı Ekip
Periyodik İlaçlama Servisi

Kırkayak Çeşitlerinden Nasıl Kurtulunur?

Kırk ayaklardan kurtulmanın en etkili yolu ilaçlama yaptırmaktır. Kırkyakların görüldüğü mekanlarda saklanma alanlarını ortadan kaldırmaya dönük önlemler ve onları yuvalarından çıkarıp imha edecek yapıda haşere ilaçları kullanılarak evdeki kırkayakların imha edilmesi oldukça önemlidir. Kırkayakların imha edilmesi için bilinçli mücadele ve profesyonel ilaçlama çözümleri ile yaşam alanlarında hizmet verilmesi kırkayakların önlenmesinde ciddi öneme sahiptir. Kokusuz ve kokulu ilaçlar ile mücadelesi mümkündür.

Kırkayaklar dış alanlarda bol miktarda bulunur ve boş buldukları alanlardan evlere gelir. Bu sebeple evlerde kırkayakların üremesini önlemek için kırkayak giriş alanları ve evlerin içinde zararlı kırkayak ilaçlaması yaptırmak kırkayaklardan kurtulmak için en önemli tedbirlerdendir. Yaşam alanlarında bebek ve çocuklar için tehlike olan bu gibi zararlı türleri ile hem dış ortamlarda hemde evin içinde mücadele gerekir. Kırkayakların kalıcı olarak yok edilmesi için giriş bölgeleri de özenli bir şekilde ilaçlanmalıdır.

Pin It on Pinterest