Efor Böcek İlaçlama

Kertenkeleler hakkında

Kertenkeleler hakkında

evde yaşayan kertenkeleler hakkındaKertenkele zararlıları sert sırt derisi ve karın bölgesi parlak bir görünüme sahip zararlı türüdür. Kertenkeleler hakkında bilinmesi gereken yeşil alanlar ve ağaçlık bölgelerde görülmeleri ve tırmanıcı canlılar olduklarıdır. Kertenkele çeşitleri arasında zehirli kertenkele türleri ve evde yaşayan süleymancık denen açık renk kertenkele türleri de bulunmaktadır. Kertenkele zararlısının boy ve vücut yapısı türlerine göre değişen, dört ayaklı, ayaklarının ucunda beş adet parmağı olan sürüngenlerdir. Vücutları pullarla kaplı olan kertenkelenin genellikle kuyruğu vücudundan uzundur. Kertenkeleler hakkında önemli özelliklerinden biride soğuk iklime dayanıklı olmadıkları için tropikal kuşakların kurak kısmında ve çöllük bölgelerde çok görülürler.

Kertenkelenin uzun ve yuvarlak olan vücutları pullu ve pürtüklü olup karın pulları daha iridir. Dünya üzerinden 3000’den fazla türü bulunur ve kertenkele özelliklerinden en ilginç olanı tehlike anında kuyruğunu koparıp gizlenmesidir. Düşmanı oyalayan kopan kuyruk dakikalarca farklı hareket yapar. Zararlı kertenkeleler hakkında insanlar çok fazla bilgiye sahip olmadıkları için genel olarak tüm kertenkele çeşitlerinden pek çok insan ürker ve tüm kertenkele çeşitlerinin insanları ısırıp sokma ve zehirleme özelliğine sahip olduğunu düşündükleri için evde kertenkele görülmesi durumunda ciddi korku yaşarlar ve korkudan kertenkele görülen odaya bile girmeye çekinir hale gelirler bu yüzden ilaçlaması şarttır.

Kertenkelelerin özellikleri hakkında

Ağaç üstünde, yer altında yaşayan kertenkele türleri olduğu gibi suda yüzen, havada uçan ve renk değiştiren türleri de mevcuttur. Kertenkelelerin özellikleri doğada pek çok kertenkele çeşidinin yaşıyor olması ve avlarını dilleri ile kolayca yakalayabilmeleri olarak oldukça dikkat çekicidir. Kertenkele genellikle dört ayaklıdır fakat iki ayaklı veya ayaksız olanlarına da rastlanmaktadır. Bazı kertenkele türlerinde ağaçlara asılmaya yarayan ince uzun ve kuvvetli kuyruklar bulunur Tehlike anında kuyruğunu koparan kertenkelenin bir ay içinde yeni bir kuyruğu meydana gelir. Kertenkelenin kuyruğu kopmadan kırılırsa o bölgede yeni bir kuyruk oluşarak çatal kuyruk meydana gelir. Kertenkeleler hakkında dikkat edilmesi gereken zehirli türlerinin oldukça tehlikeli oluşu ve insanlar için zararlı olmasının çeşitli istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olmasındandır.

Soğukkanlı canlılar olan kertenkele özellikleri güneşli havalarda taş kaya ve duvarlarda güneşlenip vücut ısılarını yükseltmesidir. Tehlike anında kuyruğunu koparan kertenkele daha kolay koşup hayatta kalma şansını artırıyor fakat sürünme, zıplama ve üreme yeteneğinde azalma oluyor. Böcek, akrep ve çok bacaklılar ile beslenen kertenkele avını yakalama da ileriye uzayabilen ve yapışkan tükürük salgılayan dilini kullanmaktadır. Sonbaharda kış uykusuna yatan kertenkele ilkbaharda ortama çıkar. Düşmanlarından korunmaya çalışan kertenkele özellikleri renklerinin yaşadıklara ortama uyumlu olmasıdır. Bu sayede kolay fark edilmezler. Kertenkele doğal ortamda yaşar ama çeşitli nedenlerle insanların yaşam alanlarına da girerek ayakları ile mikrop taşıyarak hastalıklara yol açarlar. Kertenkelelerin özellikleri bu ve benzeri öne çıkan yapılarından kaynaklanan ilginç yönlerinin hem avlanmalarında hemde hayatta kalmalarında bu sürügenlerin en büyük yardımcısı olmasına şaşırmamak gerekir.zararlı kertenkele çeşitleri

Evde yaşayan kertenkeleler hakkında

Ev kertenkelesi olarak bilinen açık ve şeffaf renkli evde yaşayan kertenkeleler hakkında yanlış bilinen en önemli yön onların zararlı yada insanlara tehlike arz ettiği yönünde yanlış düşünceler olup aslında evde yaşayan kertenkeleler bazı böcek ve haşereler ile avlandıkları için aslında insanlar için faydalı bile syılırlar. Ev kertenkelesi küçük yapılı olup aslında zararsızdır ve korkmaya gerek yoktur. Ancak günümüz dünyasında şehirlerde beton binalarda yaşamaya alışan insanlar evde tek bir böcek bile gördüğü zaman huzursuz olmakta küçük bir sinekten bile korkan çocuklar yada ev hanımlarının böceklere karşı alerjisi olup kertenkeleler hakkında korkmaları ve tiksinmeleri son derece normal karşılanabilir.

Evdeki kertenkele saksı çiçekleri gibi yeşil bitkilerin uç kısımlarını yiyerek beslendiği için en fazla bitkilere zarar verir ve huzursuzluk nedeni olurlar. kertenkeleler ile mücadele zorlu bir süreç olup zor ölen kertenkele zararlısı her önüne gelenin kolayca ilaçlama ile yok edebileceği bir zararlı olmayıp çok zor ölen bir yapıya sahiptirler. Kertenkeleler hakkında bilinen en etkili ilaçlama yöntemi sisleme ve dumanlı kertenkele ilaçlama şekli olup yakıcı özelliğe sahip olan kaliteli ilaçlar ile yapılacak kertenkele mücadelesi hem daha etkili hemde kertenkele derisinde tahriş yolu ile çok daha kısa sürede kertenkelerin imha edilmesini sağlayacaktır. Kokusuz pire ilaçları etkili olur mu?

Pin It on Pinterest