Ana Sayfa > Blog > Kertenkele İlaçlama
Kertenkele İlaçlama

Kertenkele İlaçlama

Bilindiği gibi kertenkele insanların alışık olmadığı bir canlıdır. Kertenkele İlaçlama yeşil alanı bol olan apartman ve evlerde daha fazla ilaçlama talebi görür. Kertenkele türleri dünya üzerinde ortalama 3000 türü bulunan hayvanlar arasındadır. Soğuk iklim bölgesinde kırsal ve çöl iklimlerinde yaşayabilen bu canlılar kendisini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Kertenkele, omurgalı hayvanlar grubunda yer alır. Kuyruklu ve ayakları olan sürüngenler sınıfı içinde incelenir. Kertenkelenin yapı ve biyolojisi diğer hayvanlardan oldukça değişiktir.

Kertenkele türlerinden bazıları zararsız iken bazıları dev yapıda ve zehirli olabilmektedir. Uçan kertenkele, dikenli kertenkele, yılansı kertenkele, iguana, kelerler, zehirli kertenkele, su kertenkelesi, bukalemun, komoda (ejderha) kertenkelesi gibi türler mevcuttur. Ağaçlık alanlar ve bitkilerin bol olduğu yerlerde kertenkele çeşitleri ile karşılaşmak olağan bir durumdur. İnsanlardan kaçmalarına karşın zaman, zaman evlerin içine girerek paniğe neden olurlar. Bunun nedeni açık camlardan yada benzer yerlerden avlanmak için girmesidir.

Kertenkelenin Özellikleri Nelerdir?

Uzun ve yuvarlak yumuşak olan vücutlarının üzerleri pullu ve pürtüklüdür. Çoğunlukla dört ayaklı olmalarına karşın pek azı iki ayaklı veya tamamen ayaksız olurlar. Kertenkelelerin büyük çoğunluğunda göz kapakları bulunmaktadır ve hareketlidir. Yer altında yaşayan türlerin haricinde genelinde dış kulak delikleri mevcuttur. Kertenkelenin ağaçlara asılmaya yarayan ince uzun ve kuvvetli kuyrukları tehlike anında bırakarak kaçtığı bir özelliktedir. Değişik renk ve boyları ile pek çok kertenkele çeşidi bulunur.

Kertenkeleyi ne kaçırır? kertenkele gelmemesi için ne yapmalı? gibi sorulara sıkça muhatap olmaktayız. Kertenkele tehlike anında kuyruğunun son kısmını kopararak hızla kaçar. Kertenkelelerin kuyrukları koptuğu zaman yeniden kuyruğu bir ayı geçmeyen bir zaman içinde meydana gelir. Yalnız bu yeni oluşan kuyruk eskisi gibi olmaz. Pul, renk ve yapı bakımından ilkine göre daha farklıdır. İlk kuyruktaki gibi omurgalar yoktur. Yeni kuyruğa kıkırdak dokusundan bir yapı destek olur. Bazı kertenkele türleri hariç zararsızdır.

Kertenkele Ne Yer Nerelerde Yaşar?

Kertenkele beslenmek için böcek, akrep ve çok bacaklılar yiyebilir. Kertenkelelerin kasla hareket eden ileriye uzanan dilleri, avları yakalamada en büyük silahı olarak öne çıkar. Dil üzerindeki yapışkan tükürük, avı yakalayıp bırakmama işlevi görür. Çene içerisine oturtulmuş dişleri bulunur. Dişi kertenkele, yazın toprağın içine veya bir taşın altında çengel tırnaklı ayaklarıyla açtıkları çukurlara yumurtlar. Kertenkele kış mevsiminde deliklerinin içinde ilkbahara kadar kış uykusuna yatar ve havalar ısınınca yüzeye çıkar.

Kertenkele, besin bulamadığında ve yağmurlu havalarda yuvalarının su ile dolmasından dolayı yuvasından ayrılarak  yeni sığınacak yer arar. Yeni besin kaynağı bulmak için açık bölgelerden evlerimizin içine kadar gelir. Eve gelen kertenkeleler sadece taşıdıkları mikroplarla insanlara değil,evdeki bitkilerin nazik kısımlarını yiyerek bitkilere de zarar verirler. Özellikle teras, bahçe kısımlarında kertenkele ile karşılaşmak daha sık görülür. Buralardan evlere girişlerinin engellenmesi için fiziksel tedbirler alınmalıdır.

Kertenkeleler İnsanlara Zarar Verir Mi?

Özellikle kırsal alanlarda yaşayan insanlar kertenkelelere karşı daha sakindir çünkü çok sık kertenkele ile karşılaşırlar. Ancak kentlerde yaşayan insanlar için tam tersi bir durum söz konusudur çünkü çoğu ilk defa böyle bir canlı ile yüz yüze gelir. Apartman veya evlerde kertenkelenin görülmesi çocuk ve kadınlarda ciddi bir paniğe neden olmaktadır. Bu sebeple evde kertenkele ile mücadele yapılmalıdır. Profesyonel bir ilaçlama firmasından kertenkele ilaçlama talebinde bulunarak evi kertenkeleden arındırmak gerekir.

Kertenkeleler genellikle insana zarar vermez. Ancak, nadirde olsa zehirli olan çeşitleri insanlar için tehdit unsuru olabilir.  Diğer haşere türlerinden farklı olarak denizde ve karada yaşayabilme özelliğine sahiplerdir. Dilleri diğer canlılara göre daha uzundur ve öne doğru fırlatabilir. Bu sayede böcek türlerinden kolayca beslenme imkanı yakalar. Kertenkeleden kurtulmak aslında böceklere oranla daha zordur. Hızlı bir şekilde hareket eden bu canlılar aniden gözden kaybolabilir. Bu sebeple kertenkele ilaçlama firmaları arasında deneyimli olanla seçilmelidir.

Kertenkele İlaçlaması Neden Gereklidir?

Görünüşleri bakımından oldukça soğuk bir yapıya sahip olmaları insanları tedirgin eder. İnsanların oldukça korktuğu bu canlılar ancak çok etkili bir ilaçlama ile ortadan kalkmaktadır. Genellikle ev içerisinde serin ve gölge yerlerde gizlenirler. Gündüzleri pek görülmezken gece ortaya çıkarak avlanma yoluna giderler. Yumurtlayarak üreme özelliğine sahiplerdir. Bu sebeple evden bir an önce yok edilmesi giderek çoğalmalarını engellemek için önemlidir. Kertenkeleler ile mücadele tamamen alanında uzman kişilerden alınmalıdır.

İnsanlara saldırmaz ve durduk yere ısırmazlar nadir olarak zarar verirler. Kertenkelelerin zararı genellikle ağaç köklerine ve bitkilere olur. Evde kendi başınıza bireysel olarak kertenkele ilaçlama yapmaya kalkışırsanız muhtemelen başarısız olursunuz. Kertenkeleler evde, bahçede, apartmanın neresinde olursa olsun anında müdahale edilmesi gerekmektedir. Evdeki bitkileriniz zarar görecek diye endişe etmeniz kadar sağlığınıza risk içermeleri de önemlidir. Derisini tahriş eden özellikte kertenkele ilaçları kullanılması gerekir.

Kertenkele İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Açık alanlarda kertenkele ilaçlaması kokulu ilaçlar ile yapılmaktadır. Bu yöntemde ilaç direkt olarak kertenkele derisine etki edecek şekilde uygulanarak, kertenkele imha edilir. Dairelerde veya apartmanlarda kertenkele ilaçlaması için, sisleme yöntemi kullanılmak çok daha etkili ve kesin çözüm sunar. Bu tür yöntemler sayesinde kısa süre içerisinde kertenkele ve diğer zararlılardan kurtulmanız mümkündür. Kertenkele ilaçlama yöntemleri içinde dumanlı kertenkele ilaçlama oldukça etkili bir uygulamadır.

Dumanlı kertenkele ilaçlama işlemi yapılmadan önce etrafta bulunan yiyecek ve içeceklerin üzerinin kapatılması gerekir. Ayrıca evde evcil hayvan bulunmamalıdır. İlaçlama sonrası temizliğin daha sınırlı ve kolay olması için, koltuk ve masaların üzerini örtü ile kapatabilirsiniz. Halıları toplayıp silmekten kurtulabilirsiniz. Bilinçsiz bir şekilde yapılan ilaçlama işlemi hem tehlikeli hemde başarısız olur. Bu bakımdan ilaçlama işleminin profesyonel ekipler tarafından uzman denetiminde yapılması gerekmektedir.

Eve Kertenkele Girişini Önleme

Evlerde görülen kertenkeleler özellikle kadınlar ve çocuklarda ciddi paniğe yol açar. Kertenkele ilaçlaması hem bölgenin bu davetsiz misafirlerden temizlenmesine hem de bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için fiziksel tedbirler ile çok daha kalıcı olur. Kertenkeleler açık olan pencere ve kapılardan girerek, genellikle mutfak havalandırmaları, kapı altları, doğal gaz boruları gibi çeşitli yerlerde yumurtlayarak ürerler. Yavru kertenkele evin içinde dolaşmaya başlayınca insanlar haberdar olur ve paniğe kapılır.

Ahşap evlere girerek çatı aralarında hızla ürerler. Geceleri dolaşarak ışığı açınca karşınıza çıkar ve evdeki insanların huzurunu kaçırır. Bu sebeple açık olarak görülen yerler kapatılmalı, pencerelere sineklik takılarak tedbir alınmalıdır. Aspiratör borusu, kapı altı, tavan kenarları ve spot lamba etraflarından sıkça girdikleri için buralarda tedbir alınmalıdır. Yaşadığınız kertenkele şikayetlerinde uzman ekibimizden destek alarak kertenkelelerden kalıcı olarak kurtulun. Bizimle iletişime geçerek profesyonel böcek ilaçlama hizmeti alın.

Kertenkele İlaçlama Fiyatları

Hem kertenkele, hemde evin içindeki diğer haşerelerden kolaylıkla kurtulmanız ancak profesyonel bir mücadele ile mümkündür. Kertenkele oldukça hızlı bir şekilde üreyen canlıdır. Evinizde, ofisinizde, iş yerinizde nerede olursa olsun sizin huzurunuzu kaçıracaktır. Şayet kısa süre içerisinde müdahale edilmezlerse, çok kolay bir şekilde çoğalırlar ve ciddi zararlara sebebiyet verebilirler. Kertenkele ilaçlama fiyatları böcek ilaçlamaya oranla biraz daha yüksektir. Zor ölen canlılar ile mücadele yöntemi kullanılmaktadır.

Kertenkele ile mücadele kokusuz böcek ilaçları yardımı ile pek başarı sağlamaz. Evin dip ve kenarlarına kokulu ilaç sıkarak çözüm almak ise daha uzun bir zaman gerektirir. İşte bu nedenle sisleme kertenkele ilaçlama şarttır. Fare yapışkanı ile kertenkele yakalama bazı insanların bireysel olarak çözüm aradığı bir yoldur. Tek bir zararlı için bazen sonuç verse bile birden fazla kertenkele olması durumunda tam sonuç almanız mümkün değildir. Bu nedenle Efor ilaçlamadan ilaçlama desteği alarak evinizdeki kertenkelelerden kurtulun.

Etiketler
Efor İlaçlama İstanbul İlaçlama Firması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir