Efor Böcek İlaçlama

Kene ısırması tedavisi

kene tedavisi

kenelerin bulaştırdığı hastalıklarKene ısırması tedavisi nasıl olur. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedir? benzeri konular oldukça çok sorgulanmakta ve aranmaktadır.Sıcak havaların gelmesiyle, kenelerin de en aktif olduğu zamanlar başlar. Piknik alanlarında, çayırlarda ve hatta bahçemizde bile gönül rahatlığıyla oturmak zorlaşır. Bunun sebebi kene ısırmasıdır ve kene ısırmasının belirtilerini ve nasıl tedavi olmamız gerektiğini anlamak, bizi olası hastalık risklerinden koruyacak, acil bir müdahale ihtiyacında nasıl davranmamız gerektiği konusunda yol gösterecektir. Kene Isırması belirtileri ve Kene ısırması tedavisi için belirtiler gözlerde ve yüzde kızarıklık, göğüste noktasal, vücutta yaygın cilt altı kanamaları, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan gibi ciddi bulgular şeklinde kendini gösterebilir. Hepatit gelişimine bağlı olarak, ciltte sarılık ve idrarda koyulaşma saptanabilir. Kene ısırığının beşinci gününden sonra karaciğer, böbrek, akciğer yetmezliği ve santral sinir sistemi bozuklukları gelişebilir. Hasta, hastalığın ikinci haftasında karaciğer, akciğer veya böbrek yetmezliği tablosu ya da (Yaygın Damar İçi Pıhtılaşma Bozukluğu) nedeni ile kaybedilebilir. İyileşme ise genellikle 10. günden sonra başlar.

Kene Isırması nasıl anlaşılır?

Bir kenenin insandan kan emmesi ile hastalık belirtilerinin ortaya çıkması arasında, ortalama 2 günlük bir zaman geçmektedir. Yakınmalar İştahsızlık, baş ağrısı, yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, mide ağrısı, kusma ve bazen de ishal şikayetleri ile ani olarak başlar. Kene Isırdığı Takdirde Vücuttan Nasıl Çıkartılır? Öncelikli olarak ve mümkünse, kene vücuda yapıştığı zaman kesinlikle ondan kurtulmak için müdahalede bulunulmamalı ve bir an önce sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kene ısırması tedavisi sırasında kenenin kan emdiği hortumu çıkıntılı olduğundan, müdahale anında kolay kolay çıkmaz. Bu nedenle keneyi çıkartmak için kesinlikle zorlamamak gerekir. Keneye yanlış müdahale halinde kene, sıvısını erkenden vücuda kusar ve virüs alınmasına neden olur. Eğer keneyi vücuttan çıkartmak zorundaysak, bir cımbız ile kenenin baş tarafından tutarak müdahale etmek gerekir. Aksi takdirde karnından tutularak yapılacak bir işlemde, virüsü vücuda dağıtma riski çok daha yüksek olacaktır. Kene, kan emerek beslenen bir parazit olduğu için hayvanların üzerine, buradan ortama, oradan da insanlara kolaylıkla geçerek birçok hastalığın taşınmasında etkin rol oynar. Canlı yavru doğurmaz, yumurta sistemi ile çoğalırlar. Dişi kene, yumurtalarını gelişebileceği birçok alana bırakır. Bu larvalar, belirli dönemlerden sonra ergin kene olana kadar birçok safhadan geçer.ısıran kenelerin çıkarılması

Kenelerin yaşam alanları

Coğrafi alan içerisinde, üzerinde konakladıkları hayvanlar vasıtasıyla bir yerden başka bir yere taşınması son derece kolaydır. Kenelerin yaşam merkezi yeşil alanlar, özellikle uzamış otların bulunduğu ve çalı çırpı olan bakımsız bölgelerdir. Duvara tırmanabilirler. Yaşam alanınız yakınlarında, kontrolsüz başıboş hayvanlar geziyor, dinleniyor veya besleniyorsa, kene ısırılmasıyla karşı karşıya kalmamak için çok dikkatli olmalısınız. Kene Isırmasında İlk Yardım Nasıl Olmalıdır? Kene ısırması sonucunda “Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden şüpheleniliyorsa en yakın sağlık kurumuna vakit geçirmeden başvurmak gereklidir. Maalesef Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının spesifik bir tedavi biçimi yoktur. Hastaya kan ve kan türevleri verilir. Ayrıca antiviral ilaçlar kullanılarak hastalığın ilerleyişinin yavaşlatılması hedeflenir. Kenelerin Bulaştırdığı Hastalıklar Ve Bulaşma Yolları Keneler genelde hayvanların ve insanların üzerine yapışır ve bu canlıların kanı ile beslenirler bu sebeple kene ısırması tedavisi çok önemli bir durum teşkil eder. Kenelerin, yaratılış itibari ile ayaklarının ucunda çengel şeklinde vantuzları vardır. Bu sayede canlının üzerinde rahat bir şekilde sabit kalabilirler. Kene, avının üzerine yapıştıktan sonra, derinin içine hortumunu sokup kan emerek beslendikçe, 11–12 mm kadar esneyebilir. Kan emmeyi tamamladıktan sonra kendisini yere atıp, kanıyla beslendiği canlıdan uzaklaşır. Beslendikten sonra, deriden ayrıldığı anda bir sıvı salgılar ve bu sıvı ile vücuda virüs bulaştırır. Kırım Kongo virüsü, taşıyıcı hayvandan alınırsa, bu hastalık 12-13 gün içinde belirtisini gösterir. Kene ısırmasıyla Kırım Kongo virüsü alınırsa, hastalığın belirti zamanı 1– 4 güne düşer.

Kimler Birinci Derecede Risk Altındadır?

Kırsal kesimde yaşayan ve hayvanlarla ilgilenenler, ev ya da sokak hayvanları ile yakın olanlar, çalılık ve otların olduğu yerlerde piknik, av ve benzeri nedenlerle bulunanlar, direkt olarak kene ısırması tehlikesi ile karşı karşıyadır. Veterinerler, avcılar, kasaplar ve çiftçilerde kan ve vücut sıvısının teması sonucu olarak meslek hastalığı olarak görülebilir. Ayrıca etlerin hazırlanması sırasında da Kırım Kanamalı Kongo virüsü bulaşabilir. Kene ısırması tedavisi sırasında sağlık görevlileri ile hasta yakınlarına, hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarının teması ile bulaşabilir. Can güvenliğini tehdit eden Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) kene ısırığı ile ortaya çıkmaktadır. Araştırmalar 850 kene türünden 31 türün hastalık bulaştırdığını ortaya koyarken, virüsün hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olduğu, insanlarda ölümle sonuçlanan durumlara neden olduğu bilinmektedir. Ülkemizde 2003 yazından beri bu hastalığa rastlanmaktadır. Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden ve Kene Isırıklarından Korunmak İçin Neler Yapmalısınız? Kene yönünden şüpheli bölgelerden uzak durun. Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda, çıplak ayakla dolaşmayın, kısa giysiler giymeyin, mümkünse açık renkli (kenelerin kolaylıkla fark edilebilmeleri açısından), uzun kollu ve uzun paçalı giysiler tercih edin. Vücudunuzu düzenli olarak kontrol edin. Kene ısırması tedavisi sırasında kenelerin üstüne kimyasal dökmeyin, kibrit ile yakma gibi işlemlerden kaçının. Kene ile mücadele yöntemlerini biliyor musunuz?

Pin It on Pinterest