Karafatma Böceği – Efor Böcek İlaçlama
Böcek ve Kalorifer Böceği
Kalorifer Böceği
24 Mart 2017
Böcek ve Karınca İlaçlama
Karınca
24 Mart 2017
Böcek ve Karafatma Böceği İlaçlama

Karafatma Böceği İlaçlama

Karafatma böceği çok çabuk üreyen, 1 – 1,5cm uzunluğunda parlak siyah renkli görüntü olarak kalorifer böceği ve hamam böceklerine benzeyen aslında hamam böceklerinden bir tür olan pis bir haşere türüdür.bir haşere türüdür. Karafatma böceği bulunduğu ortamı kirletir pis koku yayar ve hastalıklar bulaştırır. Karafatma böceğinin kanı beyazdır. Karafatmalar sıcak olan her bölgeye yerleşirler.
Özellikle evlerde ve binaların bodrum, kömürlük, alanlarında sıkça görülür. Nemli ortamları seven bu böcekler yuva yaptıkları alanlara mikrop bulaştırarak ciddi hastalıkların bulaşmasına sebep olurlar. Karafatmalar dizanteri, gıda zehirlenmeleri, verem, gastroenteritis, pnomoni, hepatit, antrax, mantar hastalıkları ve alerjik reaksiyonların bulaşmasına neden olurlar. Karafatma böcekleri son derece tiksindiricidir ve her şeyi yerler. Karafatma böceği gündüzleri yuvasında geçirir. Geceleri yuvasından çıkıp yiyecek aramaya başlar. Karafatma türleri bulundukları ortamın sessiz olduğunda ortaya çıkarlar. Karafatmalar kendilerine yuva yapmak için nemli ve sıcak yerleri seçerler genellikle lağım, evlerin içi, bodrumlar, depo, çatı, tezgah altları, kömürlükler gibi rutubet ve nemin bol olduğu yerleri tercih ederler. Karafatma haşeresi hava ısınınca her yeri istila ederler. Kış aylarında ana yuvalarına çekilirler. Karafatma çok hızlı hareket eden bir böcek türüdür. Karafatma görüldüğü yer hemen ilaçlanmalı. Bu yapılmazsa karafatma böcekleri bulunduğu alanda dolaşır ve zaman içinde kronikleşir.

Karafatma Böceği İle Mücadele

Böcek ve Karafatma Böceği İlaçlama
Karafatma böceği ile mücadele dikkat ister. Karafatmaların kontrolü zordur, ferdi mücadele genellikle başarılı olmadığı gibi zaman ve ekonomik kayba neden olur. Ayrıca karafatmaların üreme sayısı artabilir. Karafatma böcekleri için etkin mücadele etmenin yolu profesyonel karafatma böceği ilaçlama ekipleri ile çalışmak ve ortamda üreyen karafatma böceklerini yok etmek en doğru ilaçlama şekli olacaktır. Karafatma böceği giriş yolları ve karafatma yaşam alanları dikkatli bir şekilde kontrol edilerek gerekli ilaçlama uygulamasına tabi tutulup karafatma böceği yuvası bulunan yerler yapılacak doğru ilaçlama şekli ile imha edilerek karafatmaların kökü kurutulmaya çalışılmalıdır. En fazla hamam böceği ve karafatma böceği görülen yerler hiç kuşkusuz zemin katlar olup binalarda hem ortak kullanım alanları hemde dış alanların karafatmalara karşı ilaçlama uygulamasından geçirilmesi evde karafatma böceği ile karşılaşmamak için en doğru yoldur. Bu nedenle yaz aylarında konutlarda önlem amaçlı mücadele yaptırmak karafatma böceği üremesini önleme açısından oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir