Kalorifer Böceği – Efor Böcek İlaçlama
Böcek ve Hamam Böceği İlaçlama
Hamam Böceği
24 Mart 2017
Böcek ve Karafatma Böceği İlaçlama
Karafatma Böceği
24 Mart 2017
Böcek ve Kalorifer Böceği

Kalorifer Böceği

Hamam böcekleri yumurta bırakarak üreyip çoğalan bir böcektir. Kalorifer böceği üremek için bıraktığı yumurta paketleri çerisinde 35–40 adet yumurtanın olduğu paketleri dişi böcek kendi bedeninde yani sırtında taşır. Her seferinde 200 kadar yumurta bırakan hamam böceklerinin, yavruları 18 günde yumurtadan çıkar. Hamam böceği çok sıcak ve nemli ortamları sever. Kakalak böceğinin yuva yapmak için en sevdiği yerler lavabo, banyo, mutfak su borusu etrafı tezgah altları ve karanlık ortamlardır. Çok çabuk çoğalabilen kalorifer böceği sıvı, kokulu ve sisleme ilaçlama ile önlenebilmekte jel böcek ilaçlaması yapılarak,ta kalıcı uygulama yöntemi ile tamamen ölür.
Kalorifer böceği ilaçlama kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalı dır. Bu böcekler bizlerin yediği ve yemediği her şeyi yiyebilir her türlü pislik ve mikrobu bir yerden başka bir yere taşır. Bu böceklerin yaklaşık 10–15 ay ömrü vardır. Diş kalorifer böceği çiftleşme zamanı geldiğinde feromon adı verilen bir koku salgılar ve erkek kalorifer böceğini davet eder. Pek çoğu tropikal yerlerde yaşar. Kalorifer böcekleri en fazla soğuğa -32 dereceye kadar dayanabilir. Bir Hamam böceği bir gecede 10 katlı bir binayı gezebilir, yine bir günde 4.5 km yol alabilir. Kalorifer böcekleri çok hızlı hareket edebilen pis mekanlarda çok dolaşan bir böcek çeşidi olup insanlara hastalık mikrobu bulaştırma riskleri oldukça fazla olan haşere türleri olup profesyonel mücadele yapılması gereken türlerdir. Kalorifer böceği ilaçlaması bilinçli ve deneyimli ekiplerce yapılmalıdır.

Kalorifer Böceği Hakkında Bilgiler

Kalorifer böceğinin kafasındaki 1 çift anten bulunup nem ve yiyecek tespit edebilmesi için yol bulur. Hamam böceği kafasında bulunan bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek tayin edebilir. Dünyadaki en büyük kalorifer böceği Güney Amerika’da yaşar. Bu kalorifer böceğinin büyüklüğü 15 cm'dir. İki kanat arası uzunluğu 30 cm dir. Kalorifer böcekleri ayağında bulunan pençeler sayesinde duvara tırmanabilir. Kalorifer böceğinin iskeleti vücudunun dışındadır. Kalorifer böceğinin kan rengi beyazdır. Ergin olan erkek bir kaloriferböceği 1.5mm, ergin olan dişi kalorifer böceği hamile ise 4.5 mm boşluğa sığabilir. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin 1 saat sonra kabuğu, asıl rengini alır. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin göz kısmı siyah olur. Bir kalorifer böceği açlığa 1 ay dayanabilir, fakat susuzluğa ancak 1 hafta dayanabilir. Kafası kopmuş olan bir kalorifer böceği 1 hafta sonunda susuzluktan ölür. Halk arasında kalorifer böceğine hamam böceği, karafatma, kakalak denir. Kalorifer böceklerinin bir diğer adı ise alman hamam böceğidir. Çok pis olan mikrop taşıyıcı kalorifer böcekleri birçok bulaşıcı ve salgın hastalık mikrobunu da üzerinde taşır.
Kalorifer böceklerinden bulaşabilen hastalıklar Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmesidir. İnsanı ısırmayan ve sokmayan hamam böcekleri deney hayvanı olarak idealdir. Hamam böceği türleri hakkında bazı sayısal bilgiler. Hamam böceğinin ayaklarının genelinde eklem vardır. Bir kalorifer böceğinin 6 tane bacağı vardır. Bir kalorifer böceği 40 dk nefesini tutabilir. Dünyada yaşayan türü 5000 civarındadır. Kalorifer böceğinin ataları dünyaya 320–350 milyon yıl önce yerleşmiştir. O günden bu güne değişiklik göstermeden gelebilmiştir. Kalorifer böcekleri evlerimize nasıl geliyor diye merak ediyorsanız söyleyelim. Atık su boruları ve sızıntılardan ev ve iş yerlerine çok rahatlıkla gelebilir. Bu sızıntılar önlenmediği takdirde ilaçlama yaptırmanın faydası olmaz. Alışveriş yaptığımız poşetler ile yumurtası taşıyabiliriz. Aldığımız eşyalarla da evimize kalorifer böceği yumurtası taşımış olabiliriz. Bu açıdan ilaçlama uygulaması çok önemlidir . Yiyecek ve su azlığı nedeni ile kalorifer böceği göç etmek zorunda kalır. Ev ve iş yerlerinizde bodrum, çatı katı, bina boşluğu vb nemli ortam olabilen her yerde kalorifer böceğine rastlamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir