Tahta Kuruları Nasıl Beslenir
Tahta kuruları nasıl beslenir
8 Ağustos 2017
Akar Böceği Nedir
Akar Böceği Nedir
11 Ağustos 2017
Isıran Böcekler

Isıran Böcekler

İnsan hayatını olumsuz etkileyen haşereler arasında, ısıran böcekler en fazla rahatsızlık ve sıkıntıya yol açan türlerdir. İlaçlama firmaları böcekler alemi içinde doğrudan insanları tehdit eden ev zararlıları ile mücadele için kurulmuş bilinçli ekipler olarak hizmet vermektedir. Isıran böcekler ile mücadele en önemli böcek ilaçlama türlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Isıran böcek türleri için örnek verecek olursak, yatak zararlıları en fazla sıkıntıya yol açanlar dır. Örneğin pire, mayt, mite, deri böceği, toz böceği, toz akarları insan derisi ile beslenen yatak bölgesinde yaşayan çok küçük boyutlu haşereler içinde yer alırlar. Tahta kurusu ve pireler gözle görülen ama ciddi derecede ısırıp rahatsız eden ve hastalık sebebi olan pis böceklerdir. Isıran böcek çeşitleri tür ve tehlikelerine göre değişkenlik gösterip insan hayatını farklı şekilde riske sokarlar. Dilerseniz bu böceklerin zararlarını kısaca inceleyip neden oldukları zararlar konusunda fikir sahibi olmanızı sağlamak açısından kısaca değinelim.

Isıran böcek türleri arasında hastalık mikrobu taşıma riski yüksek olanlar, başta pire ve tahta kuruları olup tatarcık sinekleri ve sivri sinekler yaşam alanları ve emdikleri kan neticesinde en az tahta kurusu ve pire kadar riskli olup bazı sivrisinekler çok daha ölümcül virüs taşıma özelliğine sahip zararlılardır. Ayrıca akrep, kene, kırkayak, çıyan, bit, fare çeşitleri, yılan, gibi zararlı hayvanlar hem ısırma bakımından hemde bazıları zehirli yapıları ile insan hayatı için ciddi ölümcül sonuçları doğruma kapasitesi taşımaktadır. Isıran böceklerden korunmak için görüldükleri mekanlarda profesyonel ilaçlama şirketleri ile görüşülerek etkili bir böcek ilaçlama yaptırılması böceklerin türüne göre değişik türde böcek ilaçları ile mücadele edilmesi kaçınılmazdır. Isıran böcekler ile mücadele amatör olarak ve bireysel yöntemler ile pek mümkün olmadığı için mutlaka donanımlı firmalardan yardım alınmalı akrep ve kene gibi zehirli haşerelerin neden olduğu tehlikeler bertaraf edilmelidir.

Isıran Böcekler İle Mücadele

Isıran Böcekler İle Mücadele

Isıran böcek ilaçlaması nasıl yapılır?

Bazı haşereler gözle görülemeyecek boyutta olduğu için hem tespit edilmesi zordur. Hemde kullanılacak ilaç seçimi ve uygulayan ekiplerin deneyimli olması hayati önem taşır. Ne yazık ki kış ve yaz dönemlerinde özellikle yatak böcekleri olarak bilinen ve minik böcek olmaları yüzünden çok zor teşhis edilip ilaçlama yaptırmada çok geç kalındığı için evin pek çok bölgesine yayıldığı için yok edilmeleri iyici zorlaşan bu tür haşereler ile mücadele çok daha kapsamlı ve profesyonel anlamda yapılmalıdır. Haşere ilaçlarına olan dirençleri ve evin tamamına yayılmaları nedeni ile spreyli yöntem kesinlikle yeterli olmayacağı için mutlaka ulv ilaçlama tercih edilmelidir. Bazı ilaçlama firmaları işin kolayına kaçıp kokusuz ilaçlama yada sırt pompası ile bu böceklerin önleneceği gibi insanları yanlış yönlendirip ciddi maddi zarara sokmakta, buda yetmezmiş gibi evden eşyaları atmaları gerektiği telkininde bulunup kendi yetersizliklerini başkalarına yükleme yoluna gitmektedir. Bu böcekler ile mücadele gerçekten çok zor olup doğru firma seçimi ve uygulanacak yöntem ile bir kaç uygulama da kurtulmak mümkündür.

Isıran böceklerin yok edilmesi sanıldığı gibi sıradan yöntemler ile mümkün değildir. Akrep, çıyan, kene, ,kertenkele gibi zararlılar zehirli oldukları için çık kısa sürede imha edilmek zorundadır. Ayrıca mayt, toz böceği, beyaz nem böcekleri çok dirençli yapıda olmaları, evin yatak odası, koltukları, eşyalar ve duvarlar ile parke aralarına kadar yayılan çeşitleri ile kolay, kolay ortadan kaldırılamazlar. Bu gibi haşereler için en etkili çözüm sisleme ve yakıcı özellikte haşere ilaçları kullanılarak yapılır. Toz böcekleri gibi dirençli yapıdaki haşereler insanları ciddi anlamda huzursuz ettiği için hayatı yaşanmaz hale getirir. Geceleri sürekli vücutta gezmeleri, insanların huzursuz olmasına ve gece gündüz kaşınma hissi yaşamalarına neden olur. Deri altına girip yumurta bırakan bazı türler devamlı ciltte batma sebebi olduğu için psikolojik çöküntüye yol açar. Bu gibi böcekler için doktordan yardım almak şart olup evde çok etkili bir böcek ilaçlama yaptırmak kaçınılmaz hale gelir. Bu ise ancak sisleme yöntem ve profesyonel ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır.

Comments are closed.