Efor Böcek İlaçlama

İlaçlama makineleri

ilaçlama makineleri

ilaçlama makineleri kimlerce kullanılmalıTarım alanlarının zararlılardan arındırılması ve böceklerin kontrol altına alınmasında ilaçlama makineleri vaz geçilmez teknik ve mekanik ekipmanların en başta gelen argümanları olarak hem ekili alanların korunması ve ürünlerin zararlıların neden olduğu musallatlardan kurtarılması için çok önemli bir konuma sahip olup apartman ve sitelerin gerek etraflarında üreyen haşerelerin kontrol altına alınmasına gerek evler ve iş yerlerine girerek insanların sağlığını riske atmalarına neden olan bulaşmaların önlenmesi için çeşitli özelliklere sahip yeni nesil ilaçlama makineleri ile böceklere karşı her zaman en önemli korunma araçları olarak ilk sıradaki yerini korumuştur.

Dış alanlarda kullanılan ulv ilaçlama makineleri sıcak sisleme termal sisleme olarak bilinmekte kapalı alanlar ve konutlarda kullanılan böcek ilaçlama makineleri ise soğuk sisleme ulv makineleri olup yaz aylarında sıkça kullanılan sivrisinek ve sineklerin yaşam alanlarından uzak tutulması için sıcak sisleme cihazları ile özellikle belediyeler tarafından sokak aralarında ve yerleşim bölgelerinde sinek mücadelesi vermektedir. Haşere ilaçlama makineleri farklı özelliklerde ve çeşitli boyutlarda olmasının yanında mekanik atomizer ve pulvarizatör olarak farklı sınıflara ayrılır. Mekanik ilaçlama makineleri dış alanların ilaçlanması ve kapalı alanlardaki böceklerin önlenmesi için spreyleme olarak sıvı püskürtme yöntemi ile uygulanan kokusuz ve kokulu böcek ilaçlama yöntemleri olarak kullanılmaktadır.

İlaçlama makineleri kimlerce kullanılmalı

Kimyasal ilaçların ekili alanlar ve yaşamsal alanlarda kullanılması kontrolsüz olarak yapıldığı zaman son derece tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına ve insan sağlığının ciddi derecede zararlar görmesine sebep olmaktadır. Bilinçli ekipler ve kontrollü olarak yeterli donanıma sahip firmalar tarafından profesyonel ilaçlama makineleri ile kokusuz ilaçlar ve kokulu ilaçlar kullanılarak böceklere karşı hem zirai alanlarda hemde yaşamsal alanlarda böceklere karşı bilinçli ekiplerin mücadele vermesi zorunludur. İlaçlama makinelerine duyulan ihtiyaç tarım alanlarında haşerelerin bolluğundan kaynaklanmaktadır. İlaçlama uygulamaları makinelerin çeşitliliğini belirlerken, haşerelerin kontrol altına alınma süreçleri de fiziki ve biyolojik özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Haşere grubu tek çatı altında buluşan zararlı canlı türleri olarak görünmüş olsalar da aslında kendi aralarında sınıflara ayrılmaktadırlar.

Genel olarak ilaçlama makinelerinin çoğunlukla kullanıldığı alanlar tarım alanları ve kapalı mekanlardır. İlaçlama makineleri, haşerelere göre çeşitlilik kullanım yerleri ve uygulama alanlarında farklı özellikler göstermektedir. İlaçlama makinelerinin yanı sıra günümüzde artık haşere kovucu cihazlar, fare istasyonları olarak adlandırdığımız uygulama yöntemleri de mevcuttur. İlaçlama hususlarına ilişkin olarak bilememiz gereken en önemli nokta, kuşkusuz profesyonel bir ilaçlama firmasından destek talep etmenin önemi büyüktür. İlaçlama makinesi ve ilacın elimizde olması demek haşerelerden kurtulacağımız anlamalarına gelmemektedir. Bu konuda ilkel yöntemler ve amatör duruşumuzla kendimize zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını geri dönülemez zararların insanlar için son derece tehlikeli olduğu bilinmelidir.ilaçlama makineleri ve özellikleri

İlaçlama Makineleri ve özellikleri

Ülkemizde ilaçlama makineleri üreten belli başlı firmalar ve bu firmaların yine ürettiği markalar mevcuttur. İlacın kalitesi her ne kadar iyi olursa olsun kötü bir cihaz veya ilaçlama makinesi bu ilaç etki ve tesirini azaltabilir. Özellikle bu uygulamaların uzman ellerde yapılmaması durumunda da işler tamamıyla değişmektedir. Uzman ilaçlama makineleri bireysel olarak kullanılması mümkün olmayan profesyonel ekipmanlar olup termal ilaçlama makineleri duman şeklinde ilaçlama yapma özelliğine sahip cihazlar olup gelişi güzel kullanılması amatör uygulayıcılar tarafından yanlış özellikte ilaçlar kullanılması sonrası ciddi tehlikelere sebep olacaktır. Ulv cihazları soğuk ve sıcak üfleme özellikli cihazlar olup sıcak sisleme benzin ve ilaçların karışımı ile kullanılırken soğuk sisleme ilaçlama makineleri bu cihazların özelliğini bozmayacak özel ulv ilaçları kullanılarak profesyonel ilaçlama ekipleri tarafından yapılmalıdır.

Halk arasında bilinen adıyla sırt pompası açık alanlar ve tarım arazilerinde bireysel olarak çok fazla kullanılan bir ilaçlama makinesi olup her ne kadar diğer cihazlara oranla daha amatör kullanım sahası olsa da bilinçsiz kullanılan ilaçlar hem kişilerin sağlığını hemde ürünlerin zarar görmesine sebep olmaktadır. En çok kullanılan ilaçlama makineleri haşere türüne göre değişen özellikleri ile sisleme makineler olup gerek açık alanlarda ve gerek kapalı alanlarda donanımlı ekipler tarafından bilinçli bir şekilde yapıldığı zaman hem çok daha kalıcı sonuçların alınmasına hemde çok daha ekonomik maliyetler ile ilaç kullanımına yol açar. Kısaca özetlersek kullanılan ilaçlama makineleri amatör ellerde ciddi tehdit haline dönüşebilecek önemli mücadele ekipmanları olup profesyonel ekiplerin denetiminde ise son derece faydalı ve insanların haşerelerden korunmasında son derece belirleyici ekipmanlar dır. Kedi piresinden nasıl kurtuluruz?

Pin It on Pinterest