Efor Böcek İlaçlama

İlaçlama aşamaları

Bina ve apartmanlarda yaz aylarında en fazla sorun olan zararlılar böcek türleri olup evde ilaçlama yaptırmak için havaların ısınmaya başladığı zamanlarda ilaçlama hizmeti almak için insanlar yoğun olarak böcek ilaçlama servisi veren firmalar ile görüşerek haşerelere karşı ilaçlama yaptırmaktadır. Bu nedenle ilaçlama basite alınabilecek bir hizmet türü olmayıp insan sağlığı açısından bir hayli önem taşımaktadır. Profesyonel ilaçlama yapan ekipler ile görüşerek böcek ilaçlama hizmeti talep etmek oldukça önemli olmasına rağmen çeşitli nedenler ile evde yada apartmanda ilaçlama yaptıran insanlar çoğu zaman istedikleri neticeye ulaşamadığından şikayet eder. Bunun bir kaç nedeni olabilir ama en önemli olanları ucuz ilaçlama yaptırmak için kaliteyi göz ardı edip aslında ucuza ilaçlama hizmeti almak isterken bilmeden çok daha fazla ücret ödemek zorunda kalırlar. Piyasada pek çok ilaçlama ekibi bulunmasına rağmen çoğu bu işe yeni başlamış yada hizmet bilincini tam kavramayan sadece ticari amaçlar ile bu işi yapmaya çalışanların ayısı oldukça fazladır. Efor ilaçlama olarak sizlere ilaçlama konusunda kısa bir makale yazarak ilaçlama yaptırılırken nelere dikkat edilmeli ve nasıl en iyi ilaçlama hizmeti alınabilir biraz bu konuda sizlere yol gösterici olmak adına basit ama etkili yöntemlerden bahsedeceğiz amacımız en doğru ilaçlama şeklini en etkili biçimde yaptırmanızı sağlamaktır.

en-etkili-ilaclama

İlaçlama kimlere yaptırılır nelere dikkat edilir?

Yaşam alanlarımız olan konutlar ve iş yerlerinde ilaçlama çoğu zaman böceklerin ve diğer zararlı haşerelerin insanları hem sağlık hemde ısırma yada sokma tehlikesi riskinden korunmak amaçlı yaptırdığı halk sağlığı için olmazsa olmaz bir yöntemdir. Güvenilir ilaçlama yaptırabilmenin en başta gelen yolu ilaçlama yaptıracağınız kişi yada firmanın sitesini incelemek paylaştığı bilgilere dikkat etmek ve referanslarına bakmak olabilir. İlaçlama siteleri o kadar çok ki pek çok insan istemeden yanlış yönlendirme sonucu mağdur olmakta ve evdeki böcekleri imha ettirmek isterken bir sürü sıkıntı yaşamakta ve buna karşın sorunlarından kurtulamamaktadır. Bunun nedeni bilinçsiz ilaçlama yapan kişiler ve dürüst hizmet vermek yerine sırf daha fazla para kazanmak için insanları aldatan hatta başka ilaçlama firmalarını kötüleyip kendilerini överek biz en iyi olanız gibi klasik aldatmalar ile insanları aldatanların olduğunu biliyoruz. Bundan kurtulmak için telefonda görüşürken sizi aceleye getirip bir an önce iş kapmaya çalışan laf cambazlığı ile sizi iknaya çalışanlara dikkat etmeniz gerektiği gibi her konuda size bir sürü vaat veren ilaçlama servislerine ayrıca dikkat etmelisiniz.

ilaçlama nedir

İlaçlama tüm böcekleri yok eder mi?

Yaptırılan ilaçlama gerek uygulama şekli ve gerek kullanılan haşere ilaçları ile alakalı olarak tüm böceklere karşı etkili olabildiği gibi bazen belirli böcekleri öldürürken diğer böceklere hiç etki etmez bunun nedeni araştırılmadan yaptırılan ilaçlama şekli olduğu kadar ilaçlama yapanların kalitesiz ve yeteri kadar ilaçlama kurallarına riayet etmediği anlamına gelebilir. Örneğin jel ilaçlama uygulaması tüm böcekler için etkili değildir. Aynı şekilde kokusuz ilaçlama çok yoğun böcek sorunu yaşanan yerlerde yada çok zor ölen böcek türleri olan kertenkele, tahta kurusu, toz böceği ve tahta kurdu gibi böcekler için kesinlikle yetersiz etkiye sahip olduğu için bir defa ilaçlama yaptırmakla asla önlenemez. Aynı şekilde sinek, arı, tatarcık, pire gibi haşereler ne jel ilaçlama ile nede sırt pompası ile yapılan ilaçlama sonrasında tam olarak imha edilemezler. Yürüyen haşereler ile uçan haşereler için farklı ilaçlama şekilleri uygulanır genel ilaçlama olan kokulu ve sisleme şeklinde böcek ilaçlaması tüm böcekleri imha eden tek ilaçlama türü olup bu yöntem profesyonel ilaçlama gerektirir ve önlem alınmadan tedbirsiz ve amatör kişiler tarafından kesinlikle yapılamaz.

kullanılan ilaçlar

İlaçlama öncesi ve ilaçlama sonrası ne yapılmalı?

Ev ilaçlaması yada iş yerleri için yapılan haşere ilaçlama öncesinde ilaçlama türüne bağlı olarak bazı önlemler alınmalıdır. Jel böcek ilaçlama şeklinde her hangi bir tedbir ve hazırlık gerekmez ancak jel ilaçların etkili olduğu haşereler hamam böcekleri ve karıncalar olup diğer böceklerden kurtulmak için jel ilaçlama uygulaması yaptırılması hiç bir işe yaramaz. Sırt pompası ile yapılan kokusuz ilaçlama sırasında evden çıkmaya gerek olmamasına rağmen dolap içleri ve koltuk, çekyat gibi eşyaların arkasına ilaç sıkılması gerektiğinden aralarının açılması ve tabak tencere benzeri mutfak eşyalarının ya çöp poşetlerine konup muhafaza edilmesi yada yıkanması gerekir. Evde kokulu ilaçlama en kapsamlı uygulama olup ilaçlamadan önce evcik hayvanların dışarı çıkarılması, açık gıda maddelerinin kapatılması ve evdeki havalandırma yada pencerelerin kapatılması gerekir içeride insan var iken bu yöntem yapılamaz. İlaçlama sonrası açıkta kalan tencere tabak ve diğer eşyaların yıkanıp silinmesi yatak çarşafı, yastık kılıfı, havlu benzeri yüze temas eden şeylerin yıkanması gerekir. İlaçlama için gelen servis elemanı bu konuda eğitimli olup her ayrıntıyı müşterilerine anlatıp hiç bir ayrıntıyı atlamadan bilgi vererek insanların can güvenliği ve sağlığını olumsuz etkileyecek durum yaşanmasına müsaade etmemelidir. Bilinçli ilaçlama insan sağlığını ön planda tutarak yapılır. Böcek ilaçlaması nasıl yapılır?

Pin It on Pinterest