Efor Böcek İlaçlama

Haşere mücadele yöntemleri

haşere mücadele yöntemleri

en etkili haşere mücadele yöntemleriAçık alanlar ile kapalı alanlarda uygulanan ilaçlama türleri ve haşere mücadele yöntemleri farklı içerikte olabilmesine karşın tüm bölgelerdeki uygulamaların değişmeyen tek kuralı kalite ve profesyonellik olarak dikkat çeker. Böceklerin insan sağlığı üzerindeki zararları ve verdikleri maddi zararlar göz önüne alındığı zaman aslında hiçte ihmal edilmeyecek bir durum olduğu ortaya çıkar. Haşere mücadele yöntemleri fiziksel ve kimyasal uygulamalar olarak ayrılır. Öncelikle ilaçlama servisleri tarafından uygulanan kemirgen mücadelesi ve böceklerin imha şekilleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmayan insanların kimyasal ilaçlar kullanarak yaptıkları böcek mücadelesi tehlikeli ve istenen verimin alınmasına kesinlikle ulaştıramaz.

Her işin bir uzmanı olduğu gerçeği unutulmadan yaşam alanlarında haşere mücadele şekli için en etkili uygulamanın bu işin uzmanı olan böcek ilaçlama firmaları tarafından uygulanmasının zorunlu olduğu gerçeğini akıldan çıkarmamaktır. Apartman, iş yerleri ve evlerde kullanılan haşere mücadele yöntemleri gerekli alt yapı ve donanıma sahip kişi yada kurumların yapabileceği özellikte bir hizmet şekli olup kesinlikle amatör olarak ve gelişi güzel yapılmamalıdır.

Fiziksel ve biyolojik haşere mücadelesi

Fiziksel haşere mücadelesi daha çok amatör anlamda yapılan kısmi olarak yapılabilen bir mücadeledir. Bu kapsamda temizlik ilk aşamadır temiz ve bakımlı bir ortamda haşerelerin yaşaması mümkün olsa bile yaşam alanlarında daha yavaş üremeleri ve her yere mikrop bulaştırmaları daha yavaş ilerleyecektir. Haşerelerin insanların kullandıkları mekanlara gelme sebebi yemek ve su ihtiyacı ve daha kolay barınma ve üreme imkanı bulabilmeleridir. Bu sebeple ortada bırakılan yiyecekler haşerelerin evimize gelmesine davetiye çıkartır. Bu aşamada kemirgenler ve fareler için kurulmuş kapanlar, böcekler için vurarak öldürme ve yapışkan şeritler kullanmak gibi yöntemler fiziksel haşere mücadele şekline girer.

Fiziksel olarak yapılan mücadeleler hiç şüphesiz kısmi ve geçici bir önlem olup ilaçlama gibi kalıcı ve etkili bir yöntem değildir. Biyolojik mücadele de ise daha çok suyun olduğu mekanlarda gerçekleştirilir. Mücadele edilen canlının üreme yetenekleri bozucu etkileri olan mücadeledir. Biyosidal ürünlerde biyolojik haşere mücadelesi kapsamındadır. ve bu konuda uygulama yapacak olanlar haşere mücadele yöntemleri konusunda bilinçli ekipler olmalı gelişi güzel kesinlikle yapılamayacak bir durum olmadığı iyi anlaşılmalıdır. Haşere mücadele hakkında bilinmesi gereken bu zararlıların açık alanlar ve sulak bölgeler etrafında çok daha yoğun bulunmaları ve buralarda daha hızlı üremelerinin gerçekleştiği bilinen bir durumdur. Haşere mücadele yöntemleri arasında bir diğer yol ise kimyasal haşere mücadele şeklidir.evde haşere mücadele

Kimyasal Haşere Mücadelesi

Kimyasal mücadele en geniş anlamıyla haşere ve kemirgen ilaçlama anlamına gelen kimyasal ilaçlama uzmanlar tarafından en çok önerilen mücadele yöntemidir. Etkili bir yöntem olması gerekliliği arttırır. Üreme alanlarının dağıtılması için kimyasal ilaçların kullanılmasıyla haşere mücadele edilen haşerelerin üremesi durdurulur. Kullanılan böcek ilacının kalitesi ve etkisi, ne kadar süre kalıcı olacağını belirler. Haşere mücadele yöntemleri mevsimsel artışlarda çöp birikintileri, su boruları, kanalizasyon gibi haşere ve kemirgenlerin en çok bulunduğu bölgelere periyodik haşere mücadelesi gerektirir. Uçan haşereler mücadele yöntemleri için ise sıcak ve soğuk sisleme yöntemleri kullanılır. Bu yöntemde ilaç belirli bir süre için havada asılı kalarak kapalı alanların en ücra köşelerine işleyerek böceklerin yuvalandıkları alanlardan çıkarılmasına sebep olur.

Verilen duman mikronlar şeklinde olur ve uygulama yapan kişinin bu konuda uzman bir kişi olması şarttır. Soğuk sisleme malzeme yığını barındıran iş yeri fabrika, depo ve kalabalık alanlar gibi yerlere yapılır. Haşerelerle mücadele ederken en kolay yöntemde haşere ve kemirgeni yem ile kandırmaktır. Jel şeklinde olan bu yemler, hamamböceği ilaçlamasında kullanılır. Ayrıca fare barınaklarına konacak zehirli yemlerle de kemirgeni etki altına almış oluruz. İnsanları rahatsız edecek kadar ağır bir kokuya sahip olmadıklarından uygulama alanını boşaltmaya gerek duyulmaz.
Kokulu haşere mücadele yöntemleri ise yoğun haşere problemi görülen mekanlarda uygulanır. Bu durumda mekanı boşaltmak gerekir fakat çok etkili bir ilaçlama yöntemidir. Püskürtme ile yapılan haşere mücadele yöntemleri sonrası kapalı tutulan ortam havalandırılması yapıldıktan sonra kullanılabilir.

En etkili haşere mücadele yöntemleri

Yukarıda anlattığımız şekli ile böcekler için en etkili haşere mücadele yöntemleri arasında sisleme tarzı ilaçlama ile jel böcek ilaçlama şekli etkili olup kemirgen mücadelesinde fare pastası ve blok şeklindeki fare zehirleri etkili olup dumanlı böcek mücadelesi kokulu haşere ilaçları ile uygulanırken jel ilaçlama ise kokusuz ve hamam böceği türleri için oldukça etkili bir mücadele şeklidir.

En etkili haşere mücadele yöntemleri böceklerin konutlardaki yoğunluğunu kırmada en fazla yararlı olan uygulama şekilleri olup diğer yöntemlere oranla çok daha etkilidir. Evlerde haşere mücadele yöntemleri içinde bu iki ilaçlama şekli en fazla talep gören uygulamalar olarak dikkat çeker ve insanların haşere problemlerine uzun süreli çözümler sunar. Efor ilaçlama firması gerek kokusuz haşere mücadelesi ve gerek kokulu böcek imha şekilleri konusunda son derece seçici davranıp uzun süre denenmiş kaliteli haşere mücadele yöntemleri ile hizmet vermektedir. Kapsamlı haşere mücadele hakkında neler biliyorsunuz?

Pin It on Pinterest