Efor Böcek İlaçlama

Hamam böcekleri ile profesyonel mücadele

hamam böcekleri ile profesyonel mücadelePek çoğumuzun kabusu haline gelen kahverengi renkli hamam böcekleri ile profesyonel mücadele edilmesi zorunluluk olup sıradan yöntemler ve ucuz içerikli haşere ilaçları ile başa çıkılması mümkün değildir. Alt tarafı hamam böceği deyip geçmeyiniz. Çünkü, hamam böceği mücadelesi için uygun bir yöntem seçmeden önce zararlıları tanımak ve türlerine, biyolojileri ne, yaşama alışkanlıklarına göre uygun bir ilaçlama türü belirlemek amacıyla, başlıca hamam böceği türlerini iyi analiz etmek ve en doğru mücadele yöntemini, uygulamak gerekiyor.Hiç önemsemediğimiz bu zararlılar yüzünden birçok insanda döküntüler oluşup, hamam böceği  dışkılarına karşı alerjik reaksiyonlar da görülüyor. Ayrıca gıdalarda oluşturdukları hiçte istenmeyen kirlilik ve oluşturdukları hastalıklar nedeniyle büyük ekonomik zararlara neden oluyorlar. Bu zararlıların menşei Afrika Kıt’ası başta olmak üzere güney Amerika olup günümüzde Dünyanın hemen her yerinde oldukça ciddi bir şekilde yayılmış durumdalar. Latince Blatta Blatella–ışıktan kaçan olarak bilinen hamam böcekleri ile profesyonel mücadele neden önemlidir. İnsanın yaşadığı her yerde yaşamakta ve üremektedirler. İnsanın yediği her gıdayı da tüketerek buralarda dışkı ve yumurtalarını bırakarak insan sağlığı için ciddi tehdit oluştururlar..

Hamam böcekleri ile mücadele neden önemlidir?

Hamam böceği diye anılan ve geceleri karanlıkta daha yoğun olarak hareketli olan bu böcekler astım, kolera, hepatit ,cüzzam ve dizanteri başta olmak üzere bir çok hastalığın taşıyıcısı olarak biliniyorlar. Besin zehirlenmesine neden olan Salmonella bakterisi, bu böceğin dışkısında yıllarca canlı kalıyor. Görüldüğü gibi evde hamam böcekleri ile profesyonel mücadele yapılması gerekli olduğu gibi iş yerlerinde ve gıda üretim tesislerinde hamam böceği mücadelesi oldukça önemlidir. Hamam böcekleri, buldukları hemen her şeyi yiyen bir yapıda olup aslında günün çoğunda saklanıp gizlenir ve uyurlar tembel bir canlı türü olup sadece yiyecek aramak için ortalarda dolaşırlar. Özellikle mayalı maddeler (bira, şarap, unlu mamuller, süt ürünleri v.s) Streptococcus, staphylococcus, coliform bakterileri ile parazit yumurtalarını taşıyarak insanlar üzerinde ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadırlar.

Hamam böceklerinin beslenme ve yaşama alanları

Hamam böcekleri ile profesyonel mücadele edecek ekiplerin başta yaşam alanları ve beslendikleri bölgeleri iyi bilmeli yaşam döngüsü ve üremelerinde nasıl istilacı bir özelliğe sahip oldukları iyi kavranmalıdır. Kumaş, kıl, deri, duvar kağıdı ve her türlü gıda, hatta kendi ölüleri bile hamam böceklerinin besinlerini oluşturuyor. Uyuyan insan üzerinde dolaşabilir, tırnağını, kirpiğini, nasırlarını dahi yiyebilir. Buzul çağından beri başkalaşım geçirmemişler. Nükleer bir savaşta radyoaktiviteden zarar görmeyecek tek canlı olup elektrik akımına dayanıklı ve ısı değişikliklerine adaptasyon kabiliyeti olan oldukça dirençli ve yaşamaya devam edebilme özellikleri vardır. İşte bu özelliklere sahip olan hamam böcekleriyle mücadele, kimyasal kullanımından önce “Kültürel Mücadele” şeklinde, yani sizlerin bu zararlılarla başa çıkmada bilinçlenmesi kaçınılmazdır. Hamam böcekleri ile mücadelenin temelini oluşturan bu mücadelede üreme ve beslenme yerlerinin ortadan kaldırılması amaçtır. Bunun için ilk şart temizliktir.evde profesyonel hamam böceği mücadelesi

Hamam böcekleri nerelerden gelir?

Bildiğiniz gibi Hamamböcekleri binaların içine uçarak ve örneğin gıda ürünleri ile yumurtalarının yer aldığı kapsüller (Soğan -tüpgaz-ambalajlı ürünler) içinde taşınarak yayılıyor veya evsel drenajlar yolu ile giriyorlar. Kalorifer ve su boruları vb. yerlerdeki küçükte olsa açıklıkların sıvanması, sık sık badana yapılması, Açıkta yiyecek,içecek bırakılmaması, Çöpleri muntazam dökmek ve çöp kutularında çöp bulundurmamak, Lavabo ve lavabo altı deliklerinin hamam böceklerinin çıkamayacağı şekilde kapatılması, Bodrumlarda süprüntü ve çöp yığınları bırakmamak, Yıkanabilecek eşyaları çok sıcak su ile yıkamak, Bina içi zeminini ve kenarlıkları sık sık temizlemek çok önemlidir. Hamam böcekleri ile profesyonel mücadele çerçevesinde sağlıklı ve son derece zahmetsiz olan bir uygulama olarak jel hamam böceği uygulaması oldukça sık kullanılmaya başlamıştır.

Kimyasal Yöntem ile hamam böcekleri nasıl temizlenir?

Hamam böcekleri ile profesyonel mücadele birden farklı özellikte uygulamalar kullanılarak yapılırken böceklerin yoğunluğu ve türü de göz önüne alınarak bilinçli bir şekilde en etkili yöntem ve hamam böceği ilaçlarını kullanarak yapılmalıdır. Mekanik mücadele yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanması gereken ve tamamen uzman personel kontrolünde, tespit edilen hamam böceği türüne özel yapılması gereken bir mücadele yöntemi olan ulv ve sisleme yöntem çok yoğun görülen alanlar ile çok fazla çatlak ve kırıkların olduğu ahşap özellikli eski binalarda kapalı mekanlarda gerekli tedbirler alınarak uygulanan profesyonel bir böcek ilaçlama şeklidir. Kimyasal mücadelede yapılması gereken ilk işlem hamam böceği türünün tespit edilmesidir. Zira bir ortamda ergin hamam böceği tespit edilmiş ise o ortamda bunların yumurtaları da mevcuttur. Dolayısıyla ilaçlamanın yapılış şekli ve hangi sıklıkla yapılması gerektiği önem kazanmaktadır. Tüm bunlarda hamam böceği ilaçlama konusunda uzman ve deneyimli personelin varlığıyla gerçekleşmektedir. Görüldüğü gibi hamam böcekleri ile profesyonel mücadele çok önemli ve donanım tecrübe gerektirmektedir. Hamam böceği ilacı hakkında neler biliyorsunuz?

Pin It on Pinterest