Hamam böceği türleri

hamam böceği bilinmeyenler
Hamam böcekleri hakkında bilinmeyenler
13 Temmuz 2017
karınca ilaçlama
Karıncalar hakkında merak edilenler
13 Temmuz 2017

Hamam böceği türleri

hamam böceği türleri

hamam böceği türleri

Efor Hamam böceği ilaçlama şirketi olarak hamam böceği türleri hakkında kısaca bilgi verelim. Tüm böceklerde olduğu gibi hamam böceği çeşitlerine karşı da sizlere güvenilir ilaçlama sunuyor ve memnuniyet veriyoruz. İlaçlama durumunda evcil hayvanlarınıza hiç bir şekilde problem oluşturmuyor sizleri böceklerden kurtarıyoruz. Böcek İlaçlama için kullandığımız bütün ilaçlarımız Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kaliteli ve güvenilir ilaçlardır. Böcekler yaşam alanlarımızın içinde görülmektedir. En çok görülen böcek türleri arasında bulunan hamam böceği, kendi içinde de çeşitli türlere sahiptir.

hamam böceği

Hamam böceği çeşitleri

Ülkemizde çok sık görülen hamam böceği türleri;

Kalorifer böceği, Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, Karafatma, Kakalak böcekleridir.                                                                                                                                                                                                                                                      Hamam böcekleri yaşam alanları, ebatları ve renkleri göz önüne alınarak kendi aralarında farklı türlere ayrılıp değişik isimlendirilir. Hamam böcekleri günümüzde evlerimizde en fazla karşılaşılan zararlı ve pis böcekler olup, hamam böceği türleri sırası ile Alman Hamam Böceği, Amerikan Hamam Böceği ve Oryantal Hamam Böceğidir.

Alman Hamam Böceği (Kalorifer Böceği)

Bu haşere halk arasında genellikle kalorifer böceği olarak bilinir. Kalorifer böcekleri açık kahve rengi görünümde olup göğüs bölümlerinde onları diğer türlerinden ayıran iki adet koyu bant bulunur. Ebatları genellikle bir ile bir buçuk cm arasında değişkenlik göstermektedir. Bu hamam böceği türü aynı zaman da çok hızlı hareket kabiliyetine sahiptirler. Saniyenin binde elli dördü gibi  inanılmaz bir sürede gözden kaybolabilirler.   Bu haşere kendi türleri arasında en hızlı ve de en fazla üreyen olma özelliğine sahiptir ve diğer türlerine oranla çok daha aktiftirler. Kalorifer böcekleri ışığı pek sevmezler bu yüzden gündüzleri pek ortada görünmez iken geceleri aktifleşirler. Alman hamam böcekleri sıcak ve nemli ortamları severler. Bu haşereler evlerimiz içerisinde genellikle buz dolapları arkası, kilerler, mutfak dolapları arkası, duvar yada fayanslarda ki çatlaklar, banyo ya da tuvaletlerin havalandırma boşlukları gibi alanlarda ürerler.

 

Amerikan Hamam Böceği

Bu haşere grubu bilinen en büyük hamam böceği türü olarak ün salmıştır.  Genelikle ebatları iki ile üç santimetre arasında değişkenlik göstermektedir. Kanatlı vede kızıl bir renge sahip olan bu haşereler beslenme özellikleri ile de diğer hamam böceği türlerinden ayrılmaktadırlar. Ayrıca bu hamam böceği türü on beş ay yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Bu tür arasında en fazla yaşayan olma özelliğine sahiptirler. Renk olarak sarımsı bir renge sahip oldukları için diğer türlerden rahatlıkla ayırt etmek mümkündür. Evlerimizde en çok lavabo giderleri, bodrumlar ve de kilerlerde görülürler. Kağıttan kartona kadar her türlü maddeyi yiyebilme özelliğine sahiptirler.

 

 

Oryantal Hamam Böceği (Kara Fatma) 

Bu haşereler diğer hamam böceği türlerinden türlerden ayıran en belirgin özellikleri renklerinin siyah veya çok koyu kahverengi olmasıdır. Bu haşereler halk arasında yaygın olarak karafatma olarak bilinirler. Ortalama olarak altı ay ömre sahiptirler ve oldukça hızlı yayılma özelliğine sahiptirler. Evlerimiz içerisine genellikle lağım yolu ile giriş yaptıkları için pis ortamlardan evlerimize giriş yapmalarının yanı sıra ortamda bulunan tüm mikropları evlerimize taşıdıkları için insan ve çevre sağlığı açısından başlı başına risk oluştururlar. Genellikle yaz aylarında görülen bu haşerelere kış aylarında pek rastlanmaz. Oryantal hamam böcekleri bizim tükettiğimiz gıda malzemeleri ile beslenirler ve  besinlerin üzerinde salya ve de dışkılarını bırakarak bu gıda malzemeleri ile beslenen insanların gıda zehirlenmesi ile karşı karşıya kalmalarına sebep olurlar. Bu haşereler sıcağa ve gıdaya ihtiyaç duydukları için insanların yaşadığı tüm ortamlarda sıklıkla görülürler.

Bu böcek türleri insan sağlığını en fazla rahatsız edip hastalık bulaştırma potansiyeli olan son derece pis ve istilacı böceklerdir. Hamam böceği türleri iş yerleri ve apartmanlar başta olmak üzere hemen her mekanda insanların en fazla sorun yaşadığı haşerelerdir. Hamam böceği çeşitleri ile mücadele için değişik hamam böceği ilaçlama yöntemleri kullanılarak ilaçlama hizmeti verilmektedir.

 

 

Comments are closed.