Gümüş Böceği – Efor Böcek İlaçlama
Böcek ve Ev Tozu Akarları
Ev Tozu Akarları
24 Mart 2017
Böcek ve Hamam Böceği İlaçlama
Hamam Böceği
24 Mart 2017
Böcek ve Gümüş Böceği İlaçlama

Gümüş Böceği İlaçlama

Gümüş böceği ismini gümüşçük ya da gümüşçül olarak da bilinen gümüş böceği adını, renginin gümüşe benzemesinden ve gümüş gibi parlak bir vücut yapısına sahip olmasından alır. Gümüş böceklerinin boyları ve renkleri türüne ve yaşadığı bölgeye göre değişse de boyları ortalama olarak 1 ile 3 santimetre arasındadır ve renkleri gri gümüş tonlarındadır. Derileri katmanlıdır ve kuyruk kısmında üç adet çıkıntısı vardır. Gümüş böceği haşereleri baş kısmında ise bir çift antene sahiptirler ve bu antenler sayesinde algıları oldukça kuvvetlidir hızlı hareket ederler ve çok yumuşak bir vücut yapısına sahip olup genelde nemli bölgelerde görülürler. Gümüş böceği çoğu böcek türünde olduğu gibi yumurtlama yöntemi ile çoğalır ve soylarının devamını sağlar. Her üreme döneminde tahmini olarak ortalama 100 tane yumurta bırakır. Yumurtalarını duvar köşelerine, halı ve koltuk altlarına bırakır. Ortalama yaşam süresi bir yıldır. Gümüş böcekleri her mevsimde yaşar fakat yaz ve bahar aylarında daha sık görülürler. Nem açısından zengin ve sıcak yerlerde yaşamayı severler. Bu nedenle bu böcek türü mutfak ve banyo gibi mekanları yaşamak için mesken edinirler ve bu alanlarda giderek artış gösterirler.

Gümüş Böceği Nerelerde Görülür?

Böcek ve Gümüş Böceği İlaçlama
Kalorifer borularının etrafı, çatı katları ve bodrum gibi alanlarda görülmesi daha muhtemeldir gümüş böceği bu alanlarda daha rahat üreme ve yaşam sürme bakımından elverişli olan bu yerlerde çoğalıp bina ve daire içlerinde zamanla yayılmaya başlarlar. Gümüş böcekleri kesinlikle zehirli bir böcek çeşidi değildir. Fakat mikrop ve bakteri taşıyıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca mutfak gibi mekanlarda salyası ve dışkısı yiyecekler üstüne yerleşip, hastalık oluşturucu etkiye sahip olabilir.
Bu böcek insanları ya da evcil hayvanları ısırmsada kitap, giysi, yatak ve yorgan gibi eşyalara zarar vererek maddi kayıplara yol açabilir. Bu yüzden ev ortamı, belirli zaman aralıklarıyla ilaçlanmalı, mutfaktaki besinler mümkün olabildiği kadar iyi muhafaza edilmelidir .Bilimsel adı Lepisma saccharina (Gümüş balığı) olan gümüş böceği Thysanura takımı Lepismatidae familyasına bağlıdır. Bu familyanın diğer bir böceği olan Thermobia domestica (Ateş böceği) ile büyük benzerlik göstermektedir. İkinci türü biraz daha iridir ve gümüş renkte değildir.
Böceğin halk arasında çeşitli isimleri vardır. Gümüş balığı bilimsel adıdır, bunun dışında gümüş böceği, gümüşçün, nem böceği, gümüş balığı böceği,gri balıkçıl olarak adlandırılmaktadır. Bu böceklere evlerde sıkça rastlanmaktadır çünkü insan giysileri, kitaplar ve depolanmış gıdalarla hayatlarını sürdürme konusunda daha rahat özelliğe sahiptirler.
Gümüş böceği üreme alanları havaların sıcak dönemlerinde gümüş böceği ilaçlama işleminden geçirilmeli ve insanların rahatsız olmasını önlemek için daha bu böceklerin ortamı iyice istila etmesini beklemeden gerekli önleyici ilaçlama tedbirleri alınmalıdır. Gümüş böceği renkleri türü ve yaşam koşullarına bağlı olarak değişik olabilmekte ancak ülkemizde en sık rastlanan gümüş böceği türleri arasında renkleri kahverengi gümüş böceği ve gri gümüş böceği olarak bilinen renklere sahip böcekler daha sık rastlanan türlerdir. Gümüş böceği hakkında insanlar çok fazla bir bilgiye sahip olmasa da evlerde sıkça görülen bu böcekler banyo ve mutfak bölümlerinde ilk karşılaşılan yerler olarak dikkat çekici olup zaman içinde üreme aşamasında oldukları dönemlerin sonunda tüm odalarda görülmeye başlar ve giderek çoğalırlar. Gümüş böceği ilaçlama yaptırmak bu böceklerin önlenebilmesi için en geçerli yol olup sizi rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir