Efor Böcek İlaçlama

Gümüş Böceği

Gümüş Böceği

Gümüş Böceği Nedir

Gümüş Böceği ismi gümüşçük ya da gümüşçün olarak da bilinen rutubet ve nem böceğidir. Gümüş böcekleri fazlaca ilaçlama yapılan bir haşere türüdür. Adını, renginin gümüşe benzemesinden ve gümüş gibi parlak bir vücut yapısına sahip olmasından alır. Gümüş böceklerinin boyları ve renkleri türüne ve yaşadığı bölgeye göre değişse de boyları ortalama olarak 1 ile 3 santimetre arasındadır ve renkleri gri gümüş tonlarındadır. Derileri katmanlıdır ve kuyruk kısmında üç adet çıkıntısı vardır. Gümüş böceği haşereleri baş kısmında ise bir çift antene sahiptirler ve bu antenler sayesinde algıları oldukça kuvvetlidir hızlı hareket ederler ve çok yumuşak bir vücut yapısına sahip olup genelde nemli bölgelerde görülürler.

Gümüş böceği çoğu böcek türünde olduğu gibi yumurtlama yöntemi ile çoğalır ve soylarının devamını sağlar. Her üreme döneminde tahmini olarak ortalama 100 tane yumurta bırakır. Yumurtalarını duvar köşelerine, halı ve koltuk altlarına bırakır. Ortalama yaşam süresi bir yıldır. Gümüş böcekleri her mevsimde yaşar fakat yaz ve bahar aylarında daha sık görülürler. Nem açısından zengin ve sıcak yerlerde yaşamayı severler. Bu nedenle bu böcek türü mutfak ve banyo gibi mekanları yaşamak için mesken edinirler ve bu alanlarda giderek artış gösterirler.

Gümüş Böceği Nerelerde Görülür?

Kalorifer borularının etrafı, çatı katları ve bodrum gibi alanlarda görülmesi daha muhtemeldir gümüş böceği bu alanlarda daha rahat üreme ve yaşam sürme bakımından elverişli olan bu yerlerde çoğalıp bina ve daire içlerinde zamanla yayılmaya başlarlar. Gümüş böcekleri kesinlikle zehirli bir böcek çeşidi değildir. Fakat mikrop ve bakteri taşıyıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca mutfak gibi mekanlarda salyası ve dışkısı yiyecekler üstüne yerleşip, hastalık oluşturucu etkiye sahip olabilir.

Bu böcek insanları ya da evcil hayvanları ısırmasada kitap, giysi, yatak ve yorgan gibi eşyalara zarar vererek maddi kayıplara yol açabilir. Bu yüzden ev ortamı, belirli zaman aralıklarıyla ilaçlanmalı, mutfaktaki besinler mümkün olabildiği kadar iyi muhafaza edilmelidir .Bilimsel adı Lepisma saccharina (Gümüş balığı) olan gümüş böceği Thysanura takımı Lepismatidae familyasına bağlıdır. Bu familyanın diğer bir böceği olan Thermobia domestica (Ateş böceği) ile büyük benzerlik göstermektedir. İkinci türü biraz daha iridir ve gümüş renkte değildir.

Gümüş Böcekleri Nerelerde Görülür

Böceğin halk arasında çeşitli isimleri vardır. Gümüş balığı bilimsel adıdır, bunun dışında gümüş böceği, gümüşçün, nem böceği, gümüş balığı böceği,gri balıkçıl olarak adlandırılmaktadır. Bu böceklere evlerde sıkça rastlanmaktadır çünkü insan giysileri, kitaplar ve depolanmış gıdalarla hayatlarını sürdürme konusunda daha rahat özelliğe sahiptirler. Gümüş böceği üreme alanları havaların sıcak dönemlerinde gümüş böceği ilaçlama işleminden geçirilmeli ve insanların rahatsız olmasını önlemek için daha bu böceklerin ortamı iyice istila etmesini beklemeden gerekli önleyici ilaçlama tedbirleri alınmalıdır.

Gümüş böceği renkleri türü ve yaşam koşullarına bağlı olarak değişik olabilmekte ancak ülkemizde en sık rastlanan gümüş böceği türleri arasında renkleri kahverengi gümüş böceği ve gri gümüş böceği olarak bilinen renklere sahip böcekler daha sık rastlanan türlerdir. Gümüş böceği hakkında insanlar çok fazla bir bilgiye sahip olmasa da evlerde sıkça görülen bu böcekler banyo ve mutfak bölümlerinde ilk karşılaşılan yerler olarak dikkat çekici olup zaman içinde üreme aşamasında oldukları dönemlerin sonunda tüm odalarda görülmeye başlar ve giderek çoğalırlar. Gümüş böceği ilaçlama yaptırmak bu böceklerin önlenebilmesi için en geçerli yol olup sizi rahatlatacaktır.

Böceksiz Mekanlar SağlıyoruzBöcek Türüne Öze İlaçlamaİnsan Sağlığına Zararsız İlaçlarProfesyonel Çözüm OrtağınızYaşam Alanlarınız Koruma AltındaEntegre Haşere Mücadele HizmetiUzman Ve Donanımlı EkipPeriyodik İlaçlama Servisi
Böceksiz Mekanlar Sağlıyoruz
Böcek Türüne Öze İlaçlama
İnsan Sağlığına Zararsız İlaçlar
Profesyonel Çözüm Ortağınız
Yaşam Alanlarınız Koruma Altında
Entegre Haşere Mücadele Hizmeti
Uzman Ve Donanımlı Ekip
Periyodik İlaçlama Servisi

Gümüş Böcekleri İle Mücadele

Gümüş böceklerinden kurtulmak için öncelikle giriş bölgelerinin kapatılması gerekir. Bu rutubet ve nem böcekleri evlerimize, kapı altları, boru boşlukları, pencere, havalandırma ve çatılardan girer. Ayrıca dışarıdan alınan eşya ve gıdaların içindede olabilir. Geceleri lavabo giderleri ve atık su borularından kolayca girebilirler. Öncelikle bu bölgelerde önlem almak ve alınan eşyaları iyi kontrol etmek gerekir. Gümüş böceği mücadelesi hem fiziksel olarak hemde gümüş böceği ilaçlama servislerinden ilaçlama desteği alınarak başarıya ulaşır.

Gümüş böceklerine karşı ilaçlama hem kokusuz ilaçlar hemde kokulu ilaçlar yardımı ile yapılabilir. Bazı jel böcek ilaçları gümüş böceklerine karşı etkilidir. Böceklerin yuvalandıkları bölgelere ilaç sıkılarak belirli bir süre beklenmesi şeklinde olan kokusuz spreyli ilaçlama sonrası evi boşaltmaya ihtiyaç yoktur. Ancak kokulu böcek ilacı ve sisleme yöntemle yapılan uygulamada evin kapatılması ve temizlik gerekir. Gümüş Böceği tuhaf görünümü ile oldukça değişik bir vücut yapısına sahiptir. Hızlı ürerler ve çok çabuk evi istila ederler.

Pin It on Pinterest