Efor Böcek İlaçlama

Farelerden korunma yolları

evdeki farelerden korunma yolları nelerdirFarelerden korunma yolları hem gıdaların hijyeni hemde evdeki ve iş yerlerinde eşyaların zarar görmemesi için tedbirler alınarak giriş alanlarının kapatılması lağımlardan ve zayıf noktalardan binalara girişlerinin kesilmesi ve en nihayetinde fareler için fare ilaçlama hizmeti alınması ile mümkün olmaktadır. Çok iyi kemiriciler ve tırmanıcı zararlılar olduğu için fare türleri kapalı alanlara girmekte zorluk yaşamazlar. Evlerde farelerden korunma yolları bireysel olarak fiziksel mücadele ile önlem alınması şeklinde olurken bu her zaman yeterli olmaz ve profesyonel bir fare mücadele hizmetine ihtiyaç duyulur. Bu durumda böcek ilaçlama firmaları ile görüşülüp istasyon modeli fare ilaçlama ve sadece yemleme şeklinde fare ilaçları kullanılarak farelerin yoğunluk yada türüne göre farklı yöntemler kullanılarak yaşam alanlarındaki farelerden korunma yolları için çözümler alınabilmektedir.

Lağım fareleri, mermer, kiremit, kumaş gibi akla gelebilecek hemen her maddeyi kemire bilen zararlı fareler olup, çok sert olmayan maddeleri aşındırarak kendisi için yaşam alanı oluşturur. Farelerin beslenme alışkanlıkları ve davranışları da yaşadıkları alana ve fare türüne göre değişmektedir. Dünyanın her bölgesinde yaşama uyum sağlamış farelerin yaşam süreleri ortalama olarak 1-2 yıldır. Ancak özellikle insanların yaşadıkları alanlarda bulunan fareler, doğal ömürlerini tamamlayamadan ölür ya da öldürülürler. Bunun ana nedeni evlerinde ve iş yerlerinde fare sorunları yaşayan insanların hem zararlardan emin olmak hemde farelerden korunma yolları arayışına girerek fare mücadelesi yaptırmasının büyük etkisi olmaktadır.

Zararlı farelerden korunma yolları nelerdir?

Yaşam alanlarının etrafında ve lağım kanallarında yoğun olarak dolaşan fare çeşitleri beslenebilmek için böcek, tahıl, sebze, fındık, fıstık gibi besinlerle yaşamını sürdürmeye çalışır. Zararlı fareler, aç kaldıklarında akreplere, hatta kedilere ya da insanlara dahi saldırabilirler. Farelerden korunma yolları açık alanlar ile kapalı alanlarda farklı önlemlerin alınmasına gerek duyulacağı için özellikle dış alanlarda lağımların kapakları etrafındaki boşluklardan yada boş arsa ve tarla gibi yumuşak toprak yüzeylere oyuklar açarak binalara ve yaşam alanlarına musallat olurlar. Kapalı alanlardaki fare çeşitleri binaların alt katları başta olmak üzere, çatı, havalandırma boşlukları, gider boruları gibi bölgelerde görülüp çoğu zaman evlerin tuvalet borularını kemirip daire içlerine bile girdikleri görülür.

Zararlı farelerden korunma yolları içinde en etkili olanı hiç kuşkusuz fare mücadelesi almak olup bilinçli ekiplerin yapacağı fare ilaçlaması yaşam alanlarındaki farelerin önlenmesi için son derece etkili olur. Fare çeşitleri oldukça güçlü dişlere sahip canlılardır ve pek çok sert maddeyi kemirebilirler evde fare oldukça tehlikelidir bu nedenle mutlaka farelere karşı önlemler alınmalıdır. Farelerin açık alanlardan ev ve iş yerlerine girmesinin en büyük sebebi yiyecek ihtiyacıdır. Çok fazla zararlarına tanık olunan fareler hem evlerde hemde fabrika ve işletmelerde maddi zararı olan türler olup farelerden korunabilmek için fare ilaçlama şirketleri ile görüşülerek çeşitli fare mücadele yöntemleri ile farelerden korunma yolları seçilir ve farelerin hem girişleri hemde yaşam alanlarında yaşama şansları ortadan kaldırılarak fare ilaçlama işlemi ile farelerin verdiği rahatsızlık ve maddi kayıplar ortadan kaldırılabilir.zararlı farelerden korunma yolları hakkında

Farelerin en yoğun görüldüğü dönemler

Dönem, dönem azalıp çoğalma eğilimi gösteren fare çeşitleri özellikle kış aylarında dışarıdan bulabileceği yiyecekler azaldığı için daha fazla binalara ve yaşam alanlarına yönelmek zorunda kalacağı için farelerden korunma yolları için insanlarda bu dönemler için daha fazla arayış eğilimi baş göstermekte, kapalı alanlara doğru yönelip çeşitli rahatsızlıkların ve zararların oluşması nedeni ile farelerin yok edilmeye çalışılması kış aylarında daha sık yapılmaktadır. Çok iyi sıçrayabilen, koku ve tat alma duyuları son derece gelişmiş olan fareler, insanların yiyebileceği tüm besinleri tüketebilir ve zarar verirler. Farelerin iskelet sistemi gelişmediği ve sert bir yapıya sahip olmadığı için, başlarının sığabildiği her alandan kolaylıkla geçebilirler. Bu da farelerin kapalı alanlara kolayca giriş yapabilmesini sağlar. Farelerin ev, fabrika, okul, apartman gibi yaşam alanlarına girmesini engellemek kimi durumlarda oldukça zordur bunun ana nedeni etrafı açık olan böylesi yerlerin çok fazla fare istilasına açık olması ve geniş alanlarda fare mücadelesinin çok daha zor olması ile orantılıdır.

Ancak binaların dışında kalan boşluklar çelik yün ile kapatıldığında, farelerin dış alanı kemirerek içeriye girmeleri zorlaşır. Bununla birlikte kapalı alanlara girmek için giderleri kullanan farelerin önüne geçmek çoğu zaman mümkün değildir. Farelerden kurtulma yolları arasında en etkili olanı fare ilaçlama hizmeti sunan ekipler ile irtibata geçmektir. Farelerin sıklıkla girdiği alanlarda düzenli olarak fare ilaçlama yaptırmak, içerideki farelerin imhasını sağlayacağı gibi dış alanlardan gelen farelerinde ortadan kaldırılması ile evlere fare girişini engelleyecektir. Giderleri düzenli olarak kontrol etmek ve kapalı tutmak da giderlerden gelen fareler için oldukça etkili önlem yolları arasındadır. Ancak farelerin kapalı alanlara girişini engellemek için en doğru yöntem yılda bir ya da iki defa olmak üzere zayıf görülen noktalara fare istasyonu kurdurup düzenli aralıklar ile buralarda ilaçlama yaptırmak farelerden korunma yolları için son derece önemlidir. Oryantal hamam böceği ilaçlama yöntemleri nelerdir?

Pin It on Pinterest