Ev Tozu Akarları – Efor Böcek İlaçlama
Böcek ve İlaçlama Şirketi-Çıyan İlaçlama
Çıyan
22 Mart 2017
Böcek ve Gümüş Böceği İlaçlama
Gümüş Böceği
24 Mart 2017
Böcek ve Ev Tozu Akarları

Ev Tozu Akarları

Ev tozu akarları eklem bacaklılar ailesinden gözle görülemeyen ancak mikroskopla seçilebilen küçük canlılardır. Günlük yaşantımızda ev içi ortamda sıklıkla bulunurlar. Özellikle sıcak ve nemli ortamları çok sever ve hızla çoğalırlar. İnsanlarda alerjiye neden olan akarlar; insan deri döküntüleri ile beslenen dermatophagoide spteronyssinus, Dermatophagoidesfarinea ve tahıl artıkları ile beslenen depo akarlarıdır. Akarlar, sıklıkla zeminde çökmüş halde durur ve yürümekle, hareketle kolayca havaya karışırlar. Ev tozu akarı alerjisi varsa, akarla karşılaşma ya da sonrasında görülecek belirtiler ortaya çıkar insanlarda ciddi sıkıntıya sebep olur. Akarların ve alerjiye neden olan maddelerinin solunum yolu ile alınması durumunda mite 2 burunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, hapşırık, gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık, şişlik gibi alerjik nezle belirtileri ortaya çıkabilir.
Astımlı hastalarda astım atakları (öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi) tetiklenebilir. Günlük yaşantımızda hemen her yerde olabilen akarları tamamen yok etmek imkansız olsa da alınacak bazı önlemlerle maruziyet büyük ölçüde azaltılabilir. Kuru havada, özellikle nem oranı %50’nin altına indiğinde ev tozu akarlarının hiçbiri yaşayamaz. Nemi azaltmak için oda sık sık havalandırılmalıdır. Buhar makineleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Evin herhangi bir yerinde sıvı kaçağı varsa tamir edilmelidir. Ev tozu akarları nemli bölgelerde ciddi oranda üreme kabiliyetine sahip olan zararlı mayt türleri olup insanlarda derede kaşıntı, batma gibi sıkıntılara neden oldukları için bir hayli rahatsızlık verirler.

Ev Tozu Akarları Nerelerde Yaşar?

Böcek ve Ev Tozu Akarları
Ev tozu akarları her türlü kumaş türünde yaşayabilirler. Yatak takımları haftada en az bir kez değiştirilmeli ve yıkanmalıdır. Özellikle yatak, yastık, yorgan, halı, kalın kumaşlı perde ve mobilya gibi üzerinde çok kolay toz tutabilen ev eşyalarında yüksek oranda bulunurlar. Kullanılan yatak, yastık ve yorgan yün, kaz tüyü veya kuş tüyü olmamalı, mümkünse akar geçirmeyen tıbbi özel kılıflarla kaplanmalıdır. Halı mümkünse kaldırılmalı; kaldırılamıyorsa boydan boya yün halı yerine küçük ince bir kilim kullanılmalıdır. Kalın veya ağır perde yerine ince tül veya stor perde tercih edilmelidir.Odada mümkün olduğunca az eşya bulundurulmalıdır. Kitap, biblo, oyuncak gibi eşyalar kapalı dolaplarda muhafaza edilmelidir. Akarların yoğun olarak yaşadığı peluş ve tüylü oyuncaklar uzaklaştırılmalıdır.
Haftada en az bir kez yüksek vakumlu veya hepa filtreli bir elektrik süpürgesi ile tüm oda temizlenmeli, temizlik sırasında alerjik birey odada bulunmamalı, temizlik sonrası hafif nemli bir bezle eşyaların tozu alınmalıdır. Elektrik süpürgesi ile süpürmesi ile ev tozu akarları allerjenleri uzaklaştırılır. Ama yaşayan akarlar ortadan kaldırılmaz. Hepa filtrasyon yöntemi ile ev tozu akarlarının dışkıları süpürgenin torbasında kalır. Evde ve özellikle yatak odasında evcil hayvan bulundurmamaya özen gösterilmelidir. Ev tozu akarlarına maruziyeti azaltmaya yönelik yöntemlerin hepsinin bir arada uygulanması esas olarak korunma sağlar. Ancak tam olarak ortadan kaldırmaya yeterli olmaz bu nedenle ev tozu akarları ile mücadele için en etkili yolların başında ev tozu akarı ilaçlaması yaptırmak evlerde yoğun olarak üreyip her tarafa yayılan bu zararlı haşerelerin önlenmesinde oldukça büyük öneme sahiptir.

Ev Tozu Akarları Nasıl İlaçlanır?

Böcek ve Ev Tozu Akarları
Çıyanların zehirli ve zehirsiz türleri olup çıyanlardan korunmak için öncelikle evde çıyan şikayeti yaşanması durumunda zaman kaybetmeden çıyan ilaçlaması yaptırıp evlerde yuvalanan çıyanların yok edilmesi sağlanmalıdır. Çıyanlar evlere kapı altları, açık pencereler, havalandırma boşlukları ve lavabo giderleri çıyanların en fazla evlere girdikleri bölgeler arasında olup çıyanların evlere girdiği noktalarda önlemler alınması dış alanlardan evlere çıyan girişlerini önlemede önemli role sahiptir. Zararlı çıyan çeşitleri değişik renkler ve ürkütücü yapıları ile evlerde çocuklar ve kadınların ciddi korku ve panik yaşamasına neden olduğu gibi ısırıp sokarak insan yaşamını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Çıyanların geceleri çok fazla aktif olması sebebi ile insanların bu zaman diliminde daha fazla riske maruz kaldığı evlerde yuvalanarak üreyen çıyanların insan sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturduğunu bilerek evlerin kapı araları, parke kenarları, dolap ve mutfak tezgahlarının arkalarında gizlenen çıyanların insanların en savunmasız zamanı olan gece uykuda iken ortalıkta dolaşarak çeşitli zararlara yol açmasının bu zehirli haşerelere karşı ciddi önlemler alınmasını zorunlu kılmaktadır. Çıyanlar etkili ve uzun süre kalıcı etkiye sahip haşere ilaçları kullanılarak bilinçli bir mücadele ile önlenmesi zorunlu zararlılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir