Efor Böcek İlaçlama

Çıyanlar

Çıyanlar

Çatallı bacakları, kıvrılarak hareket eden yılanımsı görünümü ile Çıyanlar ürkütücü görünür. Garip görünümleri ve ürkütücü vücut yapıları ile pek çok insanın rahatsız olduğu zehirli bir zararlıdır.  Çıyanlar evde tehlikeli olduğu için hemen ilaçlama desteği almak gerekir. Çıyan çeşitleri çok hızlı hareket eden, uzun vücuda sahip, eklem bacaklılar şubesine ait bir çok bacakları olan haşere türleri olup iri çıyan türleri zehirlidir, birçoğu dişleri küçük olduğundan deriyi delemez, Antarktika dışında her yerde yaşarlar.

Arılarda olduğu gibi şah damar, göz gibi organlar çıyanlardan sakınılmalıdır, ısırılan yere buz konulmalıdır. Çıyanların boyları 1 mm ile 30 cm arasında değişir. Akrep, örümcek ve küçük böcekleri yiyerek beslenir. Normal şartlarda evde çıyan görmek pek mümkün değildir. Ancak evin içinde böcek olması ve nemli bölgelerin bulunması çıyan türlerinin eve gelmesine neden olmaktadır. Böcek ilaçlama hizmeti alırken çıyanların saklanma alanlarına etki edecek ilaçlama türünü talep etmeniz en doğru davranış olur.

Çıyanların Tehlikesi Var Mıdır?

Bünyesinde zehir barındıran haşere çeşitleri arasında yer alan çıyan türleri ölümcül değildir. Ancak hassas yapılı kişiler, alerjik yapılı ve rahatsızlığı olanlar için risk içerebilir. Çıyan çeşitleri tespih böceğinin bir akrabası olup, daha yavaş ve zararsız olan diğer çöpçül kırkayaklarda (Diplopoda) her boğum da iki çift bacak varken, Çıyanlar da da bir çift bacak olması ikisini ayırt eder. Etçil beslenen çıyanların iri türleri utangaç olsa da tehdit esnasında ısıra bilmektedir. Ayakkabı ve elbise üzerinden deriye ulaşması söz konusu olmaz.

Kırkayaklar genel kanının aksine hepside sokmaz ve ısırmaz. Dokunulduğunda veya tehlike sezince hemen kıvrılıp ölü taklidi yapar. Bazı dev kırkayak türlerinin kitinli derisinden tehlike anında kıvrılınca salgıladığı antibiyotik toksin nedeniyle ezilmesi alerjilere yol açabilir. Göze dokunulursa su ile yıkanmalı, yutulmamasına dikkat edilmelidir. Tropik iklimlerde’deki çıyanlar en fazla 30 cm olabilirler. Böcek olmaktan çok karides türevi eklem bacaklılar’dır. Toprak içi, taş altı gibi serin ve rutubetli yerleri severler.

Çıyanların Genel Özellikleri

Çıyanlar türlerine bağlı olarak farklı renk ve yapıdadırlar. Çıyanlar genel olarak, kızıl, sarı, kırmızı, kahverengi, siyah ve diğer renklere sahip canlılardır. Çıyan haşeresi yuvasını farklı yerlere yapar. Çıyanlar yuvasını ya toprak altına ya da ağaç kabukları altına yapar. İlkbahar ve sonbahar aylarında yağmurlar yağdığında Çıyan yuvaları su ile dolar ve Çıyanlar yuvasından çıkıp yüksek yerlere çıkarlar. Çıyan türleri bu esnada evlerimize kadar gelirler. Açık bölgeler ve su giderleri çıyanların evlere en kolay giriş yoludur.

Eve gelen çıyan evlerin belli kısımlarına yerleşir. Çıyan evde kapı kenarlarında, süpürgeliklerde, pencere kenarlarında, kapı pervazında, duvar çatlaklarında ve kenar kuytu bölgelere yerleşirler. Çıyan genellikle ıslak ve nemli yerleri daha çok tercih eder. Çıyanlar genellikle gece daha çok aktif olurlar ve çıyan gece beslenir. Evdeki küçük böcekleri avlar ve beslenmesini sağlar. Çıyanların evden uzak tutulması için giriş bölgelerinde önlem almak ve evde çıyan ilaçlama servisi almak gerekir.

Çıyan Nasıl Beslenir İnsanı Sokar Mı?

Çıyanların beslenmesi yakaladıkları ufak tefek böcek gibi haşereleri yediği gibi daha büyük cüsseli haşereleri de( fare, kuş ) yakaladığında zehirler ve yerler. Çıyan sokması ve Çıyan ısırması insanlarda en çok gece görülür. Çünkü Çıyanlar gece aktif olup besin ararken ayakkabılar içine girerler. Veya ev ortamında yatak içlerine kadar girerler ve insanlar temas ettiği zaman insanı ısırırlar ve zehirlerler. Çıyan sokması ve Çıyan ısırması sonucunda insanlar çok şiddetli acı hisseder. Ancak normal kişiler için risk içermezler.

Çıyanın ısırdığı yer yanar, kaşınır, kızarır ve kabarır. Çıyan insanı ısırdığı zaman hiç zaman kaybetmeden en kısa zamanda doktora başvurmalı ve tedavi olmalı. Evde Çıyan varsa mutlaka ilaçlanması gerekir. Aksi takdirde Çıyan tekrar ısırır veya evde birden fazla çıyan olabilir. Buda çıyanların hafife alınamayacak kadar riskli bir haşere türü olduğunu ve kesinlikle bilinçli olarak çıyanların ilaçlama yapılması gerektiğini gösterir. Çıyanın yaşam alanlarında ve binaların etrafında önleyici olarak ilaçlama yaptırılması gerekir.

Çıyanlardan Korunma Eve Girişini Önleme

Çıyanların zehirli ve zehirsiz türleri olup çıyanlardan korunmak için öncelikle evde çıyan şikayeti yaşanması durumunda zaman kaybetmeden çıyan ilaçlaması yaptırıp evlerde yuvalanan çıyanların yok edilmesi sağlanmalıdır. Çıyanlar evlere kapı altları, açık pencereler, havalandırma boşlukları ve lavabo giderleri çıyanların en fazla evlere girdikleri bölgeler arasında olup çıyanların evlere girdiği noktalarda önlemler alınması dış alanlardan evlere çıyan girişlerini önlemede önemli role sahiptir.

Zararlı çıyan çeşitleri değişik renkler ve ürkütücü yapıları ile evlerde çocuklar ve kadınların ciddi korku ve panik yaşamasına neden olduğu gibi ısırıp sokarak insan yaşamını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Çıyanların geceleri çok fazla aktif olması sebebi ile insanların bu zaman diliminde daha fazla riske maruz kaldığı malumdur. Evlerde yuvalanarak üreyen çıyanların insan sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturduğunu bilerek tedbir alınması önemlidir. Evdeki eşyaların altı ve kapı dipleri gibi bölgelere saklanırlar.

Böceksiz Mekanlar SağlıyoruzBöcek Türüne Öze İlaçlamaİnsan Sağlığına Zararsız İlaçlarProfesyonel Çözüm OrtağınızYaşam Alanlarınız Koruma AltındaEntegre Haşere Mücadele HizmetiUzman Ve Donanımlı EkipPeriyodik İlaçlama Servisi
Böceksiz Mekanlar Sağlıyoruz
Böcek Türüne Öze İlaçlama
İnsan Sağlığına Zararsız İlaçlar
Profesyonel Çözüm Ortağınız
Yaşam Alanlarınız Koruma Altında
Entegre Haşere Mücadele Hizmeti
Uzman Ve Donanımlı Ekip
Periyodik İlaçlama Servisi

Çıyan İlaçlama Nasıl Yapılır?

Evlerin kapı araları, parke kenarları, dolap ve mutfak tezgahlarının arkalarında gizlenen çıyanların imhası şarttır. İnsanların en savunmasız zamanı olan gece uykuda iken ortalıkta dolaşarak çeşitli zararlara yol açmasının bu zehirli haşerelere karşı ciddi önlemler alınmasını zorunlu kılmaktadır. Çıyanlar etkili ve uzun süre kalıcı etkiye sahip haşere ilaçları kullanılarak bilinçli bir mücadele ile önlenmesi zorunlu zararlılardır. Ev içinde saklanma bölgelerine ilaç püskürterek spreyli şekilde ev ilaçlama ile tedbir alınabilir.

Çıyanlara karşı ilaçlama kokulu ve kokusuz haşere ilaçları kullanılarak yapılabilir. En etkili ilaçlama şekli dumanlı yöntem olarak adlandırılan ulv yöntemidir. Ancak evde çıkmak istemiyorsanız kokusuz ilaçlar ile evin kenarlarına uygulama yaptırabilirsiniz. Ancak çoğu insan çıyan sokmasından çekindiği için bir an önce kurtulmak ister. Bu gibi durumlarda sisleme ve spreyli yöntemle kokulu çıyan ilaçlaması yaptırılabilir. Çıyanlar ile mücadele hem iç mekanlarda hemde bahçe ve bina etrafında yapılmalıdır.

Pin It on Pinterest