Çıyan – Efor Böcek İlaçlama
Böcek ve Akrep İlaçlama
Akrep
22 Mart 2017
Böcek ve Ev Tozu Akarları
Ev Tozu Akarları
24 Mart 2017
Böcek ve İlaçlama Şirketi-Çıyan İlaçlama

İlaçlama Şirketi-Çıyan İlaçlama

Garip görünümleri ve ürkütücü vücut yapıları ile pek çok insanın rahatsız olduğu çıyanlar çok hızlı hareket eden, uzun vücuda sahip, eklem bacaklılar şubesine ait bir çok bacakları olan haşere türleri olup iri çıyan türleri zehirlidir, birçoğu dişleri küçük olduğundan deriyi delemez, Antarktika dışında her yerde yaşarlar. Arılarda olduğu gibi şah damar, göz gibi organlar çıyanlardan sakınılmalıdır, ısırılan yere buz konulmalıdır. Çıyanların boyları 1 mm ile 30 cm arasında değişir. Akrep, örümcek ve küçük böcekleri yiyerek beslenir.
Çıyan çeşitleri tespih böceğinin bir akrabası olup, daha yavaş ve zararsız olan diğer çöpçül kırkayaklarda (Diplopoda) her boğum da iki çift bacak varken, Çıyanlarda da bir çift bacak olması ikisini ayırt eder. Etçil beslenen Çıyanların irilerinin utangaç olsa da tehdit esnasında ısırabilmesine karşın Kırkayaklar ise genel kanının aksine sokmaz ve ısırmaz, dokunulduğunda veya tehlike sezince hemen kıvrılıp ölü taklidi yapar, bazı dev kırkayak türlerinin kitinli derisinden tehlike anında kıvrılınca salgıladığı antibiyotik toksin nedeniyle ezilmesi alerjilere yol açabilir. Göze dokunulursa su ile yıkanmalı, yutulmamasına dikkat edilmelidir. Tropik iklimlerde’deki çıyanlar en fazla 30 cm olabilirler. Böcek olmaktan çok karides türevi eklem bacaklılar’dır.

Çıyanların Genel Özellikleri

Böcek ve Çıyan İlaçlama
Çıyanlar türlerine bağlı olarak farklı renk ve yapıdadırlar. Çıyanlar genel olarak, kızıl, sarı, kırmızı, kahverengi, siyah ve diğer renklere sahip canlılardır. Çıyan haşeresi yuvasını farklı yerlere yapar. Çıyanlar yuvasını ya toprak altına ya da ağaç kabukları altına yapar. İlkbahar ve sonbahar aylarında yağmurlar yağdığında Çıyan yuvaları su ile dolar ve Çıyanlar yuvasından çıkıp yüksek yerlere çıkarlar. Çıyan türleri bu esnada evlerimize kadar gelirler. Eve gelen çıyan evlerin belli kısımlarına yerleşir. Çıyan evde kapı kenarlarında, süpürgeliklerde, pencere kenarlarında, kapı pervazında, duvar çatlaklarında ve kenar kuytu bölgelere yerleşirler. Çıyan genellikle ıslak ve nemli yerleri daha çok tercih eder. Çıyanlar genellikle gece daha çok aktif olurlar ve çıyan gece beslenir.
Çıyanların beslenmesi yakaladıkları ufak tefek böcek gibi haşereleri yediği gibi daha büyük cüsseli haşereleri de( fare, kuş ) yakaladığında zehirler ve yerler. Çıyan sokması ve Çıyan ısırması insanlarda en çok gece görülür. Çünkü Çıyanlar gece aktif olup besin ararken ayakkabılar içine girerler. Veya ev ortamında yatak içlerine kadar girerler ve insanlar temas ettiği zaman insanı ısırırlar ve zehirlerler. Çıyan sokması ve Çıyan ısırması sonucunda insanlar çok şiddetli acı hisseder. Çıyanın ısırdığı yer yanar, kaşınır, kızarır ve kabarır. Çıyan insanı ısırdığı zaman hiç zaman kaybetmeden en kısa zamanda doktora başvurmalı ve tedavi olmalı. Evde Çıyan varsa mutlaka ilaçlanması gerekir. Aksi takdirde Çıyan tekrar ısırır veya evde birden fazla çıyan olabilir. Buda çıyanların hafife alınamayacak kadar riskli bir haşere türü olduğunu ve kesinlikle bilinçli olarak çıyanların ilaçlama yapılması gerektiğini gösterir.

Çıyanlardan Korunma ve Girişini Önleme

Böcek ve İlaçlama Şirketi-Çıyan İlaçlama
Çıyanların zehirli ve zehirsiz türleri olup çıyanlardan korunmak için öncelikle evde çıyan şikayeti yaşanması durumunda zaman kaybetmeden çıyan ilaçlaması yaptırıp evlerde yuvalanan çıyanların yok edilmesi sağlanmalıdır. Çıyanlar evlere kapı altları, açık pencereler, havalandırma boşlukları ve lavabo giderleri çıyanların en fazla evlere girdikleri bölgeler arasında olup çıyanların evlere girdiği noktalarda önlemler alınması dış alanlardan evlere çıyan girişlerini önlemede önemli role sahiptir. Zararlı çıyan çeşitleri değişik renkler ve ürkütücü yapıları ile evlerde çocuklar ve kadınların ciddi korku ve panik yaşamasına neden olduğu gibi ısırıp sokarak insan yaşamını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Çıyanların geceleri çok fazla aktif olması sebebi ile insanların bu zaman diliminde daha fazla riske maruz kaldığı evlerde yuvalanarak üreyen çıyanların insan sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturduğunu bilerek evlerin kapı araları, parke kenarları, dolap ve mutfak tezgahlarının arkalarında gizlenen çıyanların insanların en savunmasız zamanı olan gece uykuda iken ortalıkta dolaşarak çeşitli zararlara yol açmasının bu zehirli haşerelere karşı ciddi önlemler alınmasını zorunlu kılmaktadır. Çıyanlar etkili ve uzun süre kalıcı etkiye sahip haşere ilaçları kullanılarak bilinçli bir mücadele ile önlenmesi zorunlu zararlılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir