Efor Böcek İlaçlama

İnsanları ısırıp kan emen kahverengi böcekler olan Tahtakurusu oldukça sıkıntılı bir böcektir. Tahta Kurusu İlaçlama gerek bu böceklerin zar bölgelere gizlenmesi, gerek sağlam yapılarının olması bakımından son derece zordur. Tahta kuruları kızıl renkte olan ve kanla beslenen asalak bir haşere türüdür.

Vücut yapısı ovaldir görünüm olarak elma çekirdeğini andırır. Büyüklüğü ise 2-3 mm kadardır. Baş bölümünde 1 çift anten yer almakta aç iken yassı ve ince yapılı, kan emdiği zaman şişkin ve koyu renkli bir görünümdedir. Tahta kurusu böceğinin en önemli özelliği yaklaşık 550 gün beslenmeden yaşayabilmesidir.

Üzerine basılarak ezilen tahtakurusu ezilerek öldürüldüğünde ortama pis bir koku yayar. Tuhaf bir koku olması kolayca hissedilmesini sağlar. Tahta kurusunun yumurtaları küçük beyaz bir görünüme sahiptir. Şeffaf bir görünümde olup tahta kurusu pisliği ise siyah minik görünümlüdür. Çoğu zaman insanlar tahta kurusu yumurtaları ile karıştırır.

Tahta Kurusu İlaçlama Servisleri bu asalak haşerenin ne denli zor öldüğünü bildikleri için ilaçlama garantisi vermekten uzak durur. Ancak buna karşın etkili ilaçla ve profesyonel ilaçlama tekniği kullanıldığı zaman tek ilaçlama ile kurtulmak mümkündür.

Tahtakurusu Nerelerde Olur?

Tahta kuruları en fazla yatak odalarında ve oturma odasında görülen kan emici oldukça saldırgan bir böcektir. Gece yatınca kanla beslenmek için vücudunuza saldırır ve ısırıp kanınızı emer. Baza altı, yatak, kanepe, giysi dolabı, koltuk, parke arası, kapı dipleri, elektrik prizi, resim çerçevesi, duvar kağıdı gibi yerlerde tahtakuruları olur.

Tahta kurusu böceği yumurtlama yöntemi ile üreyen bir haşeredir. Her yumurtlama işleminde yaklaşık 200 adet yumurta bırakırlar. Tahta kuruları kendi vücudunun iki katı ile 4 katı kadar kan emen canlılardır. Tahta kurusunun ısırığı çocuklar üzerinde yetişkinlere oranla daha fazla ve tahrişi daha yoğun olarak görülür.

Yatak tahta kurusu olarak bilinen ve çoğu insanın kabusu olan bu zararlı kuytu bölgelerde gizlenmeyi seven bir böcektir. Evde Tahta Kurusu İlaçlama çoğu zaman zahmetli bir işlem haline gelebilir. Kokusuz ilaçlar ve püskürtme yöntemle bu böcekleri tek seferde önlemek sanıldığı kadar kolay değildir. Dirençli ve sinsi bir böcektir.

Pire, Kuş biti, Tahta kurusu ve mayltar benzer özellik sergileyen haşere çeşitleri olup hepsinin ortak noktası ısırmaları ve kan emmeleridir. Ayrıca zor ölürler, basit usül uygulamalar ile bu böceklerden kurtulunmaz. Tahta kurusu ile mücadele bilinçli olarak yapılmalı, en etkili böcek ilaçları kullanılmalı ve mümkün olduğunca sisleme ilaçlama yaptırılmalıdır.

Tahta Kurusu Isırığı Tehlikeli Midir?

Pire ısırığı ile tahta kurularının ısırıkları görünüm ve yan etki olarak bazı küçük farklılıklar sergiler. Pire ısırır ve sürekli kaşınmaya neden olur. Ayrıca pire ısırması sancılı değil aşırı kaşınma isteği uyandırır. Pire ısırmasından oluşan kızarıklar ile kabarmalar toplu iğne başı kadar olup bazı kişilerde uçları sulı yaraya dönüşür.

Tahta kurusu ısırması belirtileri ise ısırdığı bölgede kızarıklık, kabarma, şişlik, kaşıntı olur ama daha çok sancılı bir kaşınma yaşanır. Tahta kurusu gece ortaya çıkar ve insanlar uykuda iken kan emerek beslenir. Tahta kurusu hortumunu derinin en hassas bölgesinden vücuda sokmaktadır. Kanın pıhtılaşmaması için özel bir sıvı salgılar.

Tahtakurularının salgıladığı bu özel sıvı narkoz etkisi oluşturan bir özelliğe sahiptir. Isırdığı canlı, ısırıldığının farkına ilk anda hemen varamaz. Tahta kurularının bilinen yaklaşık 75 türü vardır. En bilinen türü ise Lectularius olarak isimlendirilen cinsidir. Bu canlılar her çeşit canlının kanını emdiği için, bünyelerinde mikrop olması muhtemeldir.

Bilinen bir virüs taşıdığı belirlenmemekle birlikte insandan insana gezindiği takdirde hastalıklı kişiden bulaşan kanın bakterilerini sağlıklı kişilere bulaştırabilir. Tahta kuruları bir günde yaklaşık 5 kez kan emebilen oldukça obur canlılardır. Bu zararlıdan kurtulmak için Profesyonel Tahta Kurusu İlaçlama yaptırmak şarttır.

Tahta Kurusu Neden Isırır
Tahta Kurusu Neden Isırır

Tahta Kurularının Zararları

Erişkin tahtakurusu görünüm bakımından oval, yassı, çok ayaklı 2 ile 5 mm boyunda, pas kırmızısı renginde yassı ve basık vücutlu bir kan emicidir. Erginleri hiç beslenmeden yaklaşık olarak 550 gün yaşayabilir. Pasteurella pestis, allerjik reaksiyonlar M.Leprae, Bacillus anthracis, B.Recurrentin gibi oldukça riskli hastalığı bulaştırırlar.

Kümeler halinde 200 civarında yumurtayı yapıştırarak çatlaklara eşyaların metal ve ahşap kısımlarına bırakırlar. Kan emdiği yer şişer ve çıban gibi kızarır. Özellikle geceleri aktiftir, insana uykuda hemen hücum eder, çatı katlarında, eski binalarda ve ikinci el eşya alınan yerlerden evden eve eşya ile yayılarak sorun oluşturur.

Bilinmesi gereken önemli bir nokta bir haşere ile mücadelede hedefteki haşerenin biyolojik özelliklerinin ve davranışlarının bilinmesi sayesinde uygun mücadele yönteminin çok daha kolay olacağıdır. Tahta Kurusu İlaçlama ekipleri bu haşere çeşidinin saklanma bölgeleri, yumurta bırakıp çoğaldığı bölgeleri titizlikle ilaçlamalıdır.

Kokusuz ilaçlar ve kokulu ilaçlar kullanılarak ilaçlama yapılabilmesine karşın en etkin mücadele kokulu ilaçlar ve dumanlama ilaçlama yöntemidir. Buharlı tahtakurusu ilaçlama yöntemi saklanma bölgelerine kadar etki ettiği için çok daha mantıklı ve etkili bir yoldur. Tahta kurusu mücadelesi sanıldığı kadar kolay değildir.

Pin It on Pinterest