Efor Böcek İlaçlama

Hamam böceği, oldukça pis ve istilacı özelliğe sahiptir. Bu nedenle Evde Hamam Böceği İlaçlama hem hijyen, hemde sağlık açısından son derece gereklidir. Evde görülen zararlı haşereler arasında, insanların yaşadıkları mekanlarda en fazla rastlanan böcek türlerinin başında hamam böceği çeşitleri ilk sıralarda yer alır. Sağlık açısından son derece riskli olan bu antenli ve hızlı kaçan böceklerin önlenmesi için hamam böcekleri ile mücadele özel önem taşıdığı için Hamam Böceği İlaçlama Hizmetleri özellikle yaz dönemlerinde çok faydalıdır.

Hamam böceğinden kurtulmak için bu böceklerin yapılarını bilerek doğru çözüm arayışına girip yaptıracağınız profesyonel bir böcek ilaçlama ile kendinizi güvene alabilirsiniz. Hamam Böcekleri, temas ettikleri yerlere mikrop ve bakteri yayarlar. Bunun nedeni dolaştıkları alanlar ile yaşam sürdükleri bölgelerin son derece pis mekanlar olması ve üzerlerine yapışan zararlı bakteri ve mikroplar olarak açıklanabilir. İşte bu bakterilerin eve giren böceklerin yardımı ile insanların gıda ve eşyalarına bulaştırılması sonucu çok sayıda hastalık ve sağlık problemine yol açarak hem sağlığın zarar görmesine, hemde ciddi maddi kayıplara sebep olur.

Hamam böcekleri, yiyeceklerden arta kalan kırıntılardan beslendiği için girdiği evde gıda kalıntısı ve çöp bulunması sayesinde çok uzun süre varlığını sürdürecektir. Besinler üzerinde dolaşmaları bu besin maddelerine salya ve dışkı bırakıp gıda zehirlenmesi ve mikrop yayılmasını tetikler. Hamam böceklerinin zararları hem sağlık yönünden hemde mekanlardaki gıdaların kirletilmesi, elektronik eşyaların içine yuva yapmaları neticesinde kısa devre yaparak bozulmalarına yol açmaları bakımından da oldukça fazladır. Önemsiz gibi görünen bir kaç böcek aslında evlerin zamanla böcek istilasına uğramasında başlıca etkenlerin başında gelir.

Açıkta kalan pek çok besin maddesi özellikle gece pek çok haşereyi davet ettiği gibi hamam böcekleri ile temas eden besinler de buralarda bu böceklerin bulunmaz bir besin maddesi olmasına ve başka böceklerinde akınına zemin hazırlamasına yol açar. Ayrıca pis ve mikroplu yapıları yiyecekler yolu ile insanlarda zehirlenmelere yada hastalık kapmalarına neden olur. İşte bu nedenle tek bir böcek görülmesi bile acil önlem alınmasını gerektirir. Hamam böcekleri pek çok böcek türüne göre çok daha hızlı yayılan yapıları bir yana son derece dirençli yapılarının olması ile de mekanlarda pek çok dış etkene dayanıp hızlıca üremelerine sebep olmaktadır.

Hamam Böceğinin Zararları Ve Mücadele

Hamam böceği çeşitlerinin dış kabukları oldukça dayanıklı olduğu için her türlü sıcaklıkta rahatlıkla yaşayabilme ve evdeki hemen her şeyi yiyebilme potansiyeline sahiplerdir. Hamam böcekleri kafaları kopsa bile günlerce ölmez ve uzun süre yaşayabilen oldukça inatçı canlılardır. Bu sebeple hamam böceklerinden kurtulmanın en etkili yolu da profesyonel firmalara Hamam Böceği İlaçlama yaptırmak olarak kendini gösterir. İksir ilaçlama firması olarak tüm hamam böceği türlerini değişik ilaçlama şekilleri ve etkili ilaçlar ile ortadan kaldırmaktayız.

Hamam böceği, nemli ve sıcak ortamlarda yaşamayı seven nem ve rutubet ile karanlık yerlerde yuvalanan haşere olması nedeni ile ev, işyeri gibi mekanlarda en sık görülen oldukça zararlı ve hızlı yayılan böcek türüdür. Yiyeceğin bol olduğu her ortamda kahverengi renkli, antenli ve sağda solda gece karanlığında dolaşan ışığı açınca hızla etrafa dağılıp kaybolan bu böcekler, ev, fırın, mutfak, pastane, imalathane, hastane, gıda deposu, lokanta gibi alanlarda karşımıza sıkça çıkar. Binaların etrafında özellikle çöp konteyneri ve atık maddeler bırakılan alanlarda çok sık görülen bu haşereler, Hamam Böceği İlaçlaması yapılmadığı sürece hızlı şekilde üremeye devam eder.

Bu ise ilerki aşamalarda çok daha fazla hamam böceği ile başınızın ağrımasına sebep olacaktır. Görünüm olarak basık ve oval vücut yapısına sahip olup baş kısmında 2 tane anteni mevcuttur. Büyüklük açısından ortalama 6-8 cm boyunda, renkleri türlerine göre kahverengi, sarımtırak, kırmızı çizgili ve siyah tonlarda görülür. Hamam böceklerinde kanat olmasına karşın çok nadir durumlar dışında uçamazlar. Her alana çok kısa süre içinde yayılabilen ve çok hızlı üreyen hamam böceklerini yok etmek için etkili böcek ilaçları ile hamam böceği mücadelesi almak zorunluluktur.

Hamam Böceklerine Etkili İlaçların Uygulanışı

Hamam Böceği Çeşitleri, mutlaka erken mücadele edilmesi gereken böcek türlerinin başında yer alan mutfak ve ambar böcekleri olarak dikkat çeker. Hızla çoğalabilen ve zararlı olan hamam böceklerine karşı en etkili mücadele yöntemi profesyonel destek almak bilinçli mücadele sürdürmektir. Bireysel yöntemler ve dışarıdan alınan zayıf içerikli böcek ilaçları ile hamam böceğine karşı ilaçlama yaparak kurtulmak kesinlikle söz konusu olmaz. İlk başlarda ölen ancak çok kısa sürede tekrar mekanda üreyen bu zararlı türü ile küçük çaptaki ilaçlarla yapılan mücadele yeterli ve etkili olamaz.

Bu bakımdan hamam böceği ile mücadele için uzman hamam böceği ilaçlama firmalarından profesyonel destek alınması en doğru adım olacaktır. Hamam böceği türleri toplu halde yaşayan böceklerdir. İşin ehli ilaçlama servisleri denetiminde yapılan en doğru teknik ile en kaliteli ilaçların kullanılması son derece faydalıdır. Ayrıca bu böceklerin yuvalanma bölgeleri ile evlere giriş yollarında gerekli önlemlerin alınması şarttır. En iyi hamam böceği ilaçları ani öldürücü ve uzun süre kalıcı etkili birinci sınıf haşere öldürücülerdir. Yeni nesil hamam böceği yemleri olarak bilinen ve kaliteli içerikte olan jel hamam böceği ilaçları hamam böceklerinin kökünü kurutma bakımından en etkin çözümler arasındadır.

İlaca maruz kalan hamam böceği, yaşadığı yuvaya döndüğü zaman ilacın etkisiyle kısa süre sonra sinir sistemleri felç olarak ani şekilde ölür. Yuvadaki diğer hamam böcekleri de bu ölüden beslenerek ölen hamam böceğinin cesedine işleyen jel ilacı almış olur ve onlar da ölü hamam böceğinin kalıntılarındaki böcek zehrinden birer, birer ölürler. Ancak yanlış yapılan bir ilaçlama hamam böceklerinin bırakın ölmesini daha fazla direnç kazanmalarına ve hızla istila etmelerine neden olabilmektedir.

Hamam Böceği Nasıl Çoğalır?

Çok hızlı yumurtlayıp kısa zamanda binlerce yumurta bırakmasıyla bilinen dişi hamam böceği sadece bir kez çiftleşerek çok uzun süre yumurta bırakmayı sağlar. Dişi Hamam Böcekleri hayatları boyunca 4-6 yumurta kesesi üretirler. Dişi Alman hamam böceklerinin ürettikleri keselere Ootheka adı verilmektedir. Bu keselerin içerisinde yaklaşık 30-40 tane yumurta bulunur. Dişi hamam böceği bu yumurtaları çatlamalarına 1 ya da 2 gün kalana kadar taşıyarak üremesini sağlayacaktır.

Tüm hamam böceği çeşitleri elbette yumurtaları sırtlarında taşımazlar. Yumurtaların erişkin bir hamam böceğine dönüşme süresi yaklaşık 100 gündür. Bu süre hamam böceği çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. Hamam böceğinin yumurtalarını sırtında taşıması ile yumurtalar yerlere dökülür ancak küçük olduğu için kolay fark edilemez.

Hamam Böceği ilaçlama Nasıl Yapılır?

Hamam böceklerine çok fazla mekanda rastlandığı için yaz dönemleri başta olmaz üzere yılın her döneminde ilaçlama yaptırılmaktadır. Besin artıklarından beslenen hamam böceklerine en fazla restoran, fırın, gıda fabrikaları, evler, kafeler, fırınlar, gibi sıcak ortamların olduğu her alanda rastlanan hamam böceklerine en fazla ilaçlama elbette iş yeri, binaların bodrum katları, apartman içleri, daireler ve ofislerde sıkça yaptırılmaktadır.

Basit böcek ilaçları kullanarak bireysel yada deneyimsiz ekiplerin yaptığı mücadele ile bu zararlı  haşerelerden kurtulmak mümkün değildir. Hamam Böceği İlaçlama Yöntemleri değişik şekilde ve farlı ilaçlar kullanılarak yapılır. Dilerseniz bu ilaçlama şekillerini açıklayarak konuyu aha anlaşılır hale getirelim.

1.Sıvı Hamam Böceği İlaçlama

Hamamböceği ile mücadele için kullanılan yöntemlerinden en eski ve yaygın olan ilaçlama türünden biri sıvı ilaçlamadır. Bu yöntem ile yapılacak hamam böceği ilaçlamasında kullanılan sıvı böcek ilaçları, buharlı yöntem ile sisleme şeklinde ya da püskürtme tekniği ile böceklerin bulunduğu ortamlara doğrudan ilaç uygulayarak gerçekleştirilir. Sıvı hamam böceği ilacının hem ani öldürücü etkisi hemde uzun süre kalıcılık sağlayan içerikte seçilerek kaliteli bir aktif madde içermesi gerekmektedir. Uygulama ile hamam böceklerinin taşıdığı bakteri ve mikroplar da ortadan kaldırılacağı için çok daha hijyenik mekanlar sağlanacaktır. Bu yöntem daha çok ofis, ev, iş yeri gibi alanlarda insanların talebi üzerine kokulu yada kokusuz içerikteki farklı ilaçlar ile değişik ilaçlama teknikleri kullanılarak yapılmaktadır.

2.Jel Hamam Böceği İlaçlama

Jel ilaçlama, hamam böcekleri ile mücadele için en fazla kullanılan hem son derece zahmetsiz, hemde oldukça etkili olan sağlıklı bir yöntemdir. Ağırlıklı olarak büyük mekanlar olan fırın, imalathane, fabrika, restoran gibi alanlarda işletmeyi kapatmadan her zaman tercih edilen jel ilaçlar da her hangi bir kimyasal etkileşim olmaz ve insanlar içeride iken kolayca yapılabilir. Bu uygulama hamam böceklerinde sinir sistemlerinin çökertilmesi sonucu yumurta bıraktırmadan oldukça etkili sonuç vermektedir. İçeriğinde bulunan özel maddeler nedeni ile çekici bir böcek yemidir. Jel ilaç tekniği uzman kişilerce yapılmalıdır. Doğru dozda, isabetli bölgelere uygulanmalı ve uzun süre silinmeden kalabilmelidir. Hamam Böceği İlaçlama yapılınca bir hafta sonra çok önemli etkileri görülmektedir.

Hamam Böceğinin Şaşırtan Özellikleri

Entomologlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu yer yüzünde yaklaşık 3500 hamam böceği türünün olduğu tespit edilmiştir. En çok bilinen hamam böceği türleri; kakalak, karafatma, kalorifer böceği, Amerikan hamam böceği, alman hamam böceği, oryantal hamam böceği özellikle yaşam alanları ve işletmelerin kabusu haline gelmektedir. Hamam böceklerinin bünyesi çok dayanıklı olduğu için dünyanın birçok bölgesinde yaşayabilmektedir. Suda dahi uzun süre yaşayabilen bu haşerelerden kurtulmak için etkili mücadele sürdürülmelidir.

Direnci yüksek olan ve kolayca yok edilemeyen bu böcekler, çok hızlı ürediği için kısa sürede tüm mekanı istila boyutuna gelirler. Dilerseniz hamam böceğinin ilginç özelliklerini kısaca sıralayalım. Güçlü ayak yapısına sahip olan hamam böceği sürekli yürür. Bir gün boyunca kilometrelerce yol yürüyebilir. Gündüzleri pek görülmez, geceleri çok aktif olurlar. Mekan içlerinde en çok yiyeceklerin bol olduğu mutfak, yiyecek deposu gibi alanlarda sık görülür, tek olarak hareket eder fakat toplu halde yaşarlar. Hamam böceklerinin ortam içerisinde sadece bir tane görülmesi o ortamda yüzlerde hamam böceği olduğunun habercisidir.

Bu nedenle tek böcekten ne çıkar diye umursamaz davranmak çok büyük bir hata olur. Hamam böceği yaşadığı ortam içerisinde yiyecek madde bulamaz ise çorap, deri, kâğıt, tahta, naylon, çöp ve kumaşları kolayca tüketebilir. Her türlü pis ortamlarda yaşamaları ve pis maddeleri ile beslenmeleri nedeni ile hamam böcekleri, hastalık taşıyıcı vektörlerdir. Ev içinde yiyecekler üzerinde gezerek pisliklerini bırakır ve gün boyu mekan içerisinde dolaşarak yumurtaları her yere saçar. Hamam böceğinden insanlara birçok tehlikeli hastalık bulaşmaktadır.

Hamam böceklerinden kurtulmak ve korunmak için bu böceklerin evlere giriş yollarında tedbir almak ve profesyonel bir Hamam Böceği İlaçlama Servisi almak kaçınılmazdır. Hamam böceği nasıl yok edilir? Onlardan kurtulmanın bir yolu var mı? diyen çok sayıda insan bu böceklerin bir türlü yok edilememesinden oldukça şikayetçidir. Hamam böceklerini yok etmek için müstakil bir evde ya da bir villada oturmanın en büyük avantajı, böceklerin sadece belirli bir alandan gelmesi ve toplu yerleşim yerlerine göre daha kolay tedbir almanın mümkün oması olarak dikkat çeker.

Hamam Böcekleri İle Mücadele
Hamam Böcekleri İle Mücadele

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Evinizde hamam böceklerini görmeye başlamışsanız, bu, evinizin temizliğinin veya hijyen durumunun büyük bir hamam böceği popülasyonunun oluşmasına olanak sağlayacak kadar kötü durumda olduğuna işarettir. Evdeki hamam böceklerini yok etmek için evinizin temizliği ve hijyenik tutulması, kritik öneme sahiptir. İlaçlama yaptırmadan önce yapılması gereken en önemli şey, iyi bir gözlem yapmak ve evlerin içinde görüldüğü bölgeler ile giriş yollarını ortadan kaldırmak gerekir.

Hamam böceklerinin yiyecek ve su bulmalarını sağlayan temizlik problemlerini tespit etmek tüm böcek yuvalarını ortadan kaldırıcı önlemler almak gerekir. Bunun için de hamam böceklerinin yaşayışlarını ve saklanabilecekleri yerleri bilecek teknik bilgiye sahip olmalısınız. Hamam böceklerinin ortaya çıkmasına ve çoğalmasına neden olan çevresel problemleri çözmeden, evdeki Alman hamam böceklerini yok etmek çok zordur. İlk olarak hamam böceklerinin yiyecek, su ve yuva bulmalarını sağlayan sebepleri bulmalı ve elinizden geldiğince kontrol altına almalısınız.

Eğer durum gerçekten vahimse, işe yüksek emiş gücüne sahip bir elektrikli süpürgeyle devam edebilirsiniz. Vakum, mutfak dolaplarının ya da çekmecelerin ya da kıyıda köşede kalmış boşlukların içinden çıkan böceklerin çoğunluğunu fiziksel olarak ortadan kaldıracaktır. Böceklerin sayısını azaltmak başlangıç için size oldukça yardımcı olacaktır. Böceklerin geri kalanını da öldürmek için jel ilaçlama yada Sisleme yöntemle yaptıracağınız bir Hamam Böceği İlaçlama evdeki böcek şikayetlerini ortadan kaldırır.

Pin It on Pinterest