Efor Böcek İlaçlama

Akrepler nerede yaşar?

akrep yaşam alanlarıİnsanlar için ciddi zararları olan ve zehir taşıyan akrepler nerede yaşar akrep yaşam alanları hangi alanlarda olur gibi pek çok farklı soru ile karşılaşan bir ekip olarak akreplerin yaşam yerleri ve akreplerin zararları hakkında kısaca bir değinmek istiyoruz. Eve giren akrepler nerede yaşar en fazla merak konusu olan evde görülen akreplerin saklandığı yerler ve yaşam yerleri olup özellikle kapı dipleri, parke araları, duvar çatlakları ve evdeki eşyaların altlarına saklanarak buralarda üreme yoluna giderler. Akrepler, ıssız yerlerde yaşayan ve yiyecek aramak için geceleri dolaşan hayvanlardır. Gündüz güneş sıcağından kaçmak için taşlar arasına sığınır. Çoğunlukla çöllerde yaşarlar. Tropikal ormanlarda yaşayan bazı cins ve türleri de vardır. Akdeniz kıyılarında ve yurdumuzun bir çok bölgesinde, çoğunlukla güneydoğu illerimizde yaygındır.

Peki akreplerin, çevresini ateşle sarılmış görünce kendini sokup öldürdüğü doğru mudur? akrep sokması öldürür mü? Dişisinin, erkeğini ve yavrularını yediği doğru mudur? Bu üç sorudan birincisinin cevabı hayır, diğer ikisinin cevabı ise evettir. Akrepler kendini öldürmeyi aklından bile geçirmez. Sokması ise bir insanı öldürebilir. Çiftleştikten sonra dişisi, erkeğini ve yavrularını dahi yer. Kendi büyüklüğündeki hayvanların saldırılarına uğramadıkça akrep iğnesini kullanmaz. Beslendiği böcekleri duyu ayaklarındaki kıskaçlarıyla yakalar. Ancak düşmanı kendinden çok güçlüyse zehirine başvurur. Ard karnının ucunda iki zehir bezi vardır. Akrebin zehri gerçekten çok etkilidir ve soktuğu canlıların sinir merkezlerini felce uğratır. Ekvator bölgesinde bulunan ve 10 cm. uzunluktaki büyük akreplerin sokması, insanların da ölümüne sebep olur.

Akrepler nasıl önlenir?

Akreplerin yaşam yerleri serin bölgeler ve dış alanlar olsa da akrepler nerede yaşar sorusunun asıl sorulması evlerde görülmeleri hatta bu evlerin oldukça yüksek binada bulunması sebebi ile insanların hayret içinde kalıp buraya nasıl girdi şeklinde şaşkınlığını belirtmeleri olup akreplerin önlenmesi için bazı tedbirler zorunludur. Evde akrep görülmesi birden fazla akrebin olma ihtimalini güçlendirdiği için mutlaka evde akrep ilaçlama yaptırılmasını zorunlu kılmaktadır. Eve giren akrepler nerede yaşar bunu anlamak için akreplerin yoğun olarak görülmeye başladığı dönemleri incelemek akreplerin geliş şeklini de açıklamaya yardımcı olacaktır. Akrepler taş altları, duvar dipleri, lağım kanalları, binaların zemin katları odunluk ve kömürlük gibi hem karanlık hem nemi alanlar akreplerin yaşaması ve saklanması için oldukça önemli barınma alanlarıdır.

Akrepler nerede yaşar sorusunu cevapladıktan sonra akreplerin yoğunlaşmaya başladığı dönemler yağmur yağmasından sonra ve sıcak havalar ile görülür bunun nedeni yağmur taşkınları ile kanalizasyon taşkınları ile suya kapılan ve boğulma tehlikesinden kaçmak için borulardan daire ve evlere girerler. Akrepler kolay tırmanan bir tür olup yüksek binalara bile kolayca tırmanıp en yukarıdaki dairelere kadar girebilirler. Ayrıca akrepler nerede yaşar diye soranların sıcaktan pek hoşlanmayan akreplerin sıcak havalarda serin yerlere ve bina içlerine girmesi sıcaktan kaçmak için olup akreplerin yaşam alanlarını zorunlu sebeplerden dolayı evlerde oluşturmasına bir sebep olmaktadır. Akreplerden korunmak için lavabolar geceleri kapakla kapatılmalı evde zayıf kapı altları ve pencereler sağlamlaştırılmalıdır.akrepler nasılönlenir

Akrep mücadele şekilleri

Akrepler son derece zararlı haşere gurubunda olup akrepler nerede yaşar pek bilinmediği için evlerde mutlaka dumanlı akrep ilaçlama yaptırmak akreplerin çok kısa sürede imha edilmesini ve olası akrep sokma tehlikesi yaşanmaması için oldukça önemlidir. Açık alanlar ve bahçede akrep ilaçlama şekli kokulu ve sisleme şeklinde yapılabildiği gibi spreyleme şeklinde de yapılabilmektedir. Zehirli akrepler nerede yaşar ve nasıl ilaçlanmalı diyorsanız bu yazımıza göz atmanız faydalı olacaktır. Evlerin etrafındaki yeşil alanlar kömürlük, odunluk ve taş yığınları akreplerin saklanması için son derece ideal yerler olup buralarda zehirli akrep şikayetleri çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Efor böcek ilaçlama firması olarak akrep mücadelesi hakkında en etkili ilaçlama şeklinin buharlı akrep ilaçlaması olduğunu ve hem çıkarıcı etkisi sayesinde hemde kalıcı özelliği ile akreplerin kısa zamanda imhasını ve olası akrep sokmalarına maruz kalınmasını önlemede çok etkili olacağının bilinmesi için iyice araştırıp akrep ilaçlama yaptırmadan önce akrep ilaçlama şeklinin özellikleri hakkında fikir sahibi olmalarını öneriyoruz.

Bazı kişiler kokusuz akrep ilaçlama yada sırt pompası ile evde akrep mücadele yaptırmanın gerektiğini söyleyip insanların yanlış yönlenmesine sebep olabilmektedir. Akrepler tehlikeli ve dirençli haşereler olup kaliteli ilaçlar ve etkili yöntemler kullanılarak imha edilmeli olası akrep zehirlenmelerine fırsat verilmeden evdeki akrepler ve akrep yuvaları imha edilmelidir. Akrepler gurup halinde yaşadığı için bir tek akrep görülmesi bile evde başka akreplerin olabileceğine işaret olup yüzeysel bir ilaçlama akrepler nerede yaşar tam olarak kestirilemediği için yetersiz kalıp akrep tehlikesi devam edebilir. Bu sebeple en kesin sonucun alınabilmesi için sisleme akrep ilaçlama yöntemi yaptırılıp zor ölen akrepler kısa zamanda evlerden arındırılmalıdır. Hamam böceği neden olur?

Pin It on Pinterest