Efor Böcek İlaçlama

Akrepler hakkında sık sorulan sorular

Akrepler hakkında sık sorulan sorular

akreplerin üreme alanlarıAkrep türleri oldukça tehlikeli haşerelerden olup akrepler hakkında sık sorulan sorular doğal olarak pek çok yönden insanların tedirgin olduğu bu zehirli ve sağlam yapılı zararlıların evlerde ortaya çıkmasından sonra merak edilip araştırılması gayet doğaldır. Görünüş olarak insanı tedirgin eden bir yapıya sahip olan akrep zararlısı genelde serin yerlerde yaşayan bir tür olup evde görülen akrepler hakkında sık sorulan sorular içinde akreplerin yaşam alanları, akreplerin üreme dönemi ve akreplerin zehri en fazla araştırılan konuların başında yer alır. Akrep çeşitleri taşların altında, duvar çatlaklarında, kurumuş ağaç kabuklarının altında veya yer altında kazdıkları dehlizlerde oldukça sık görülen serin bölgeleri tercih eden ilaçlaması şart olan zehirli türlerdir. Karlı bölgeler hariç hemen hemen her yerde yaşayan akreplerin zararları türüne göre değişim gösterdiği için bazı bölgelerde yaşayan akreplerin oldukça ölümcül zehre sahip olduğu bilinmektedir. Bu yazımızda akrepler hakkında sık sorulan sorular ile ilgili konulara açıklık getirip sizlerin akrep sokması yada akreplerin genel özellikleri hakkında aklınıza takılan tüm sorulara konu başlıkları halinde değinerek yardımcı olmaya çalışacağız.

Akrepler nerelere yuva yapar?

Akrepler genel olarak ılıman ve sıcak iklime sahip olan bölgelerde görülen zararlılar olup en tehlikeli akrepler nerelere yuva yapar elbette çoğu kişi akrep sokmasının düşüncesi bile tedirgin ettiği için akrep yaşam alanları hakkında merak eder. Akreplerin yaşam bölgeleri, taş altları, kumsal yapıya sahip bölgeler, binaların etrafları, odunluk ve kömürlük olarak kullanılan yerler en fazla akrep şikayetleri ile karşılaşılan alanlardan olup akrepler hakkında sık sorulan sorular içinde akrep yaşam yerleri en çok arananlar arasındadır.

Akrep sokması ölümcül olur mu?

Akreplerin türleri ve renkleri farklı olup en fazla görülen akrepler siyah akrep, sarı akrep ve kahverengi renkli akrep türleri olup akrep sokması tüm akrepler için aynı tehlike meydana getirmese bile en zararsız akrep çok ciddi acı ve vücutta kasılmalara neden olacak kadar zararlıdır. Akrep sokması ölümcül olur mu diye düşünen insanların değişik akrep çeşitleri olduğunu kimi oldukça zehirli olan akreplerin bazıları hayati tehlikeye neden olmayacak özellikte zayıf zehir taşıdığını bilmeleri akrep sorunlarında önemlidir.

Akrepler nasıl çoğalırlar?

Akrep doğurarak üreyen bir haşere türü olup genellikle kalabalık olarak yaşam sürerler. Çift eşeyli olarak üreme yaparlar erkek akrebe birde dişi akrep eşlik eder ve genelde dişi akrep çiftleştikten sonra erkek akrebi öldürürler. Akrepler yumurtasını tehlikeden uzak tutmak amacı ile sırtlarında taşır. Belli süreyi tamamlayan yumurtalar dişi akrebin sırt kabuğunu açması ile ortaya çıkarlar. Bir dişi akrep bir defada 100 civarında yavru yapabilir. Yavru akrepler toplu halde gezerler, yetişkinler ise yalnız yaşamayı tercih ederler.

Akrepler kaç yıl yaşarlar?

Zararlı haşere çeşitleri içinde başta gelen akreplerin yaşam süreleri ortalama olarak yıl kadar olup erkek akreplerin yaşam süresi bazen daha kısa olabilmekte buna sebep ise dişi akreple çiftleşen erkek akrebin dişisi tarafından öldürülmesi ile olmaktadır. Aç bırakılan bir akrebin yaklaşık olarak bir sene kadar yaşayabildiği görülmüş olup aç ve susuzluğa dayanıklı bir yapısı bulunan akrepler hakkında sık sorulan sorulardan biri akreplerin yediği ve akreplerin yaşam süreleri olarak dikkat çeken bir konu olarak görülebilir.akreplerin renk yapısı

Akrepler ne ile beslenir?

Akrep türleri geceleri beslenmek için daha aktif olan özellikleri ile yırtıcı ve yağmacı tabiatlı olmakla birlikte, avlanma konusunda uzmanlaşmamış ve yemek konusunda titiz olmayan saldırgan ve zehirli zararlılardır. Havadan ve yerden gelen titreşimlerle algıladıkları avlarını, peşine düşmek yerine, sabırlı bir şekilde pusuda bekleyerek avlarlar. Başlıca besinleri eklem bacaklılar olup, daha çok böcekler, örümcekler ve kırk ayaklardır. Ayrıca büyük akrepler, küçük yılanları, kertenkele ve fareleri dahi yiyebilir .

Tüm akrepler sokar mı?

Akrepler hakkında sık sorulan sorulardan biride tüm akrepler sokar mı akrep türlerinin tamamında zehir olduğu ama bunlardan bazıları ölümcül zehir taşırken bazı akrepler insanların acı çekmesini sağlayacak özellikte daha düşük oranda ölümcül olmayan zehirlenmeye neden olur. Tüm akrepler sokma riski taşır ve en hafif akrep zehri bile çok ciddi acı ve risk taşıdığı için dikkat edilmesi şarttır. Akrep sokmalarından korunmak için akreplerin nerelerden yaşam alanlarına girdiği nasıl önlemler alınması gerektiği iyi bilinmelidir.

Akreplerin kaç rengi mevcuttur?

Zehirli akrep çeşitleri farklı büyüklük ve değişik renk yapılarına sahiptir. İstanbul sınırları içinde en fazla karşılaşılan akrepler siyah ve kahverengi özellikli akrepler olduğu için ölümcül derecede tehlikeli olan türleri pek bulunmamaktadır. Daha şeffaf renkte olan sarı akrepler özellik olarak daha tehlikelidir. Sarı zehirli akreplerin yaşadığı bölgelerden olan Urfa civarı bu tehlikeli akrep çeşidinin en fazla görüldüğü bölge olarak bilinmektedir. Akreplerin rengi ve yapısı tehlikelerinin boyutunu belirleyen diğer bir unsurdur. İlaçlama hizmeti verdiğimiz semtler‘e göz attınız mı?

Pin It on Pinterest